Eräässä hengellisessä lehdessä oli kuinka on suoritettu gallup siitä mitkä ovat uskoville vähiten tärkeitä.
Olen kirjoittanut siitä seurakunnan blogissa, mutta laitan tänne myös, sillä onhan tuo ikäänkuin profetia luopumuksesta.
Ensimmäinen, eli vähiten tärkein, on Jumalan Sana julistus.
Toiseksi vähiten tärkeää on Raamatunopetus.
Kolmanneksi vähiten tärkeää on Evankeliumin levitys.
Neljänneksi vähiten tärkeää on heidän mielestään Rukouselämän vahvistaminen.
Vaikka luin jutun eräästä hengellisestä lehdestä mitkä ovat Hengellisten työntekijöiden ja nykyuskovien mielestä vähiten tärkeitä asioita hengellisessä elämässä.
Silti jotenkin tuntuu, että nämä ovat Paholaisen kirjoittamasta Raamatunlukuoppaasta.
Laitan tähän muutaman kohdan Raamatusta = Jumalan Sanasta, niin näette kuinka pahasti pieleen, on nykyinen kristikunta menossa.
1. Otan ensin kaikkein turhimpana pidetyn = Jumalan Sanan julistus.
Ps. 105:1. Kiittäkää Herraa, huutakaa avuksi hänen nimeään, tehkää hänen tekonsa tunnetuiksi kansojen keskuudessa!
2. Laulakaa hänelle, laulakaa hänelle ylistystä, kertokaa kaikista hänen ihmeistään!
3. Hänen pyhä nimensä olkoon teidän kerskauksenne! Iloitkoon niiden sydän, jotka etsivät Herraa.
4. Etsikää Herraa ja hänen voimaansa, etsikää alati hänen kasvojaan.
5. Muistakaa hänen ihmeitään, jotka hän on tehnyt, hänen tunnustekojaan ja hänen suunsa tuomioita,
Ps. 119:105. Sinun sanasi on jalkojeni lamppu, ja valo minun polullani.
Matt. 24:35. Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät koskaan katoa.
2. Sitten toiseksi turhimpana pidetyn = Raamatun opetus.
Kuinka me voimme laittaa toivomme Hänen Sanaansa, joka löytyy Raamatusta, ellei sitä meille opeteta.
Ps.56:11. Jumalaan minä luotan ja ylistän hänen sanaansa, Herraan minä luotan ja ylistän hänen sanaansa.
Ps. 130:5. Minä odotan Herraa, minun sieluni odottaa, ja hänen sanaansa minä panen toivoni.
3. Sitten otan kolmanneksi turhimpana pidetyn, eli evankeliumin levittämisen.
Katsokaa mitä Jeesus itse sanoo, joten eikä ole ihme kuinka uskovana itseään pitävät uskaltavat nousta suoraan Jeesusta vastaa.
Jeesuksen Sanan pitäminen turhana, on suoraan paholaisesta.
Mark. 16:15. Hän sanoi heille: "Menkää kaikkialle maailmaan ja julistakaa evankeliumia kaikille luoduille.
4. Entä neljänneksi uskovien mielestä turhin, Rukouselämän vahvistaminen?
Jaak. 5:13. Jos joku teistä kärsii vaivaa, rukoilkoon; jos joku on hyvillä mielin, laulakoon kiitosta.
14. Jos joku teistä on sairaana, kutsukoon luokseen seurakunnan vanhimmat. Nämä rukoilkoot hänen puolestaan, voidellen häntä öljyllä Herran nimessä.
15. Uskon rukous parantaa sairaan, ja Herra nostaa hänet jalkeille, ja jos hän on tehnyt syntiä, se annetaan hänelle anteeksi.
16. Tunnustakaa siis syntinne toisillenne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että parantuisitte. Vanhurskaan voimallinen rukous saa paljon aikaan.
17. Elia oli yhtä vajavainen ihminen kuin mekin. Hän rukoili rukoilemalla, ettei sataisi, eikä maa saanut sadetta kolmeen vuoteen ja kuuteen kuukauteen.
18. Kun hän rukoili uudelleen, taivas antoi sateen ja maa tuotti hedelmänsä.
Kuten jo tästä yhdestä kohdasta näkyy ei rukous ole mikään muodollisuus, vaan Jumalan puoleen kääntymistä, ja turvautumista Häneen.
Rukouselämää ei koskaan vahvista liikaa.
Kaikenlaisia mielipiteitä sitä liikkuukin joissain piireissä hengellisten työntekijöiden ja ”uskovien” piirissä.
Kyllä taitaa olla syvä luopumus ja eksytys lähellä tulossa?
Pysytään kaidalla tiellä, sillä vain se vie Taivaaseen.
Joh. 14:6. Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan tule Isän luo muuten kuin minun kauttani.
Kirjoittanut: Eero Nevalainen
Onko nämä mielestäsi neljä vähiten tärkeitä?
16
454
Vastaukset
- Anonyymi
Tälläisista listoista näemme, kuinka valtava määrä tärkeitä asioita samassa kirjassa, synnyttää erilaisia näkemyksiä, lahkoja, jotka keskittyvät korostamaan vahvan johtajan näkemyksiä. Nämä erilaiset painotukset, eivät saisi sulkea toisiaan pois, vaan pitäisi nähdä kaikki toisiaan rikastuttavina yhteisessä kristinuskossamme. Tuskin Taivaan Isämme nuhtelee, vaikka kasvumme onkin hidasta, kohti laajaa, rituaalaista vapaata uskomme ydintä. Sakramentit ovat hienoja Jumalan palvonnan osoituksia, mutta niiden ympärille ei saa käpertyä, koska laaja Isän syli jää toisarvoiseksi. Jumalan Pyhyyden palvonta on säilyttävä ja Hänen tahtonsa ja tekojensa kunnioitus, koska ne ovat kaikki pelkästään hyviä.
- Anonyymi
Herra/mme tulo on lähellä;
Kiitos Jumalalle ja Herralle Jeesukselle.
Kutsu huuto; tulkaa KOTIIN. - Anonyymi
Onko luopumus jo tosiaan noin pitkällä?
- Anonyymi
Jopas oli karmea tieto. Kiitos rabbi kun olet palannut.
- Anonyymi
Kiitos rabbi kirjoituksesta.Sinua on kaivattu täällä.
- Anonyymi
Rabilta on parhaat kirjoitukset.
- Anonyymi
Mikä hengellinen lehti on kyseessä...?
Lenden nimi on syytä kertoa kun referoi sen artikkelia...- Anonyymi
Lehti on Seurakuntalainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lehti on Seurakuntalainen.
Kiitos tiedosta.
- Anonyymi
Kyllä on luopumus pahana.
- Anonyymi
Suomi alkaa olla jo pakanamaa
- Anonyymi
Tuohan on aivan kauhistuttava juttu.
- Anonyymi
Onko pimeys jo noin syvä seurakunnissakin?
- Anonyymi
Alkaa olla paholaisen synagogia moni seurakunnan nimeä käyttävä.
- Anonyymi
Suomesta on tulossa pakanamaa. Kaikki arvot pois.
- Anonyymi
Kun Ihmisen poika tulee löytäneekö Hän uskoa maan päältä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant679383Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795856Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215590Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot314887HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.884521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894291"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770