Onko nämä mielestäsi neljä vähiten tärkeitä?

Anonyymi-ap

Eräässä hengellisessä lehdessä oli kuinka on suoritettu gallup siitä mitkä ovat uskoville vähiten tärkeitä.
Olen kirjoittanut siitä seurakunnan blogissa, mutta laitan tänne myös, sillä onhan tuo ikäänkuin profetia luopumuksesta.

Ensimmäinen, eli vähiten tärkein, on Jumalan Sana julistus.

Toiseksi vähiten tärkeää on Raamatunopetus.

Kolmanneksi vähiten tärkeää on Evankeliumin levitys.

Neljänneksi vähiten tärkeää on heidän mielestään Rukouselämän vahvistaminen.

Vaikka luin jutun eräästä hengellisestä lehdestä mitkä ovat Hengellisten työntekijöiden ja nykyuskovien mielestä vähiten tärkeitä asioita hengellisessä elämässä.
Silti jotenkin tuntuu, että nämä ovat Paholaisen kirjoittamasta Raamatunlukuoppaasta.

Laitan tähän muutaman kohdan Raamatusta = Jumalan Sanasta, niin näette kuinka pahasti pieleen, on nykyinen kristikunta menossa.

1. Otan ensin kaikkein turhimpana pidetyn = Jumalan Sanan julistus.

Ps. 105:1. Kiittäkää Herraa, huutakaa avuksi hänen nimeään, tehkää hänen tekonsa tunnetuiksi kansojen keskuudessa!
2. Laulakaa hänelle, laulakaa hänelle ylistystä, kertokaa kaikista hänen ihmeistään!
3. Hänen pyhä nimensä olkoon teidän kerskauksenne! Iloitkoon niiden sydän, jotka etsivät Herraa.
4. Etsikää Herraa ja hänen voimaansa, etsikää alati hänen kasvojaan.
5. Muistakaa hänen ihmeitään, jotka hän on tehnyt, hänen tunnustekojaan ja hänen suunsa tuomioita,

Ps. 119:105. Sinun sanasi on jalkojeni lamppu, ja valo minun polullani.

Matt. 24:35. Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät koskaan katoa.


2. Sitten toiseksi turhimpana pidetyn = Raamatun opetus.

Kuinka me voimme laittaa toivomme Hänen Sanaansa, joka löytyy Raamatusta, ellei sitä meille opeteta.

Ps.56:11. Jumalaan minä luotan ja ylistän hänen sanaansa, Herraan minä luotan ja ylistän hänen sanaansa.

Ps. 130:5. Minä odotan Herraa, minun sieluni odottaa, ja hänen sanaansa minä panen toivoni.


3. Sitten otan kolmanneksi turhimpana pidetyn, eli evankeliumin levittämisen.

Katsokaa mitä Jeesus itse sanoo, joten eikä ole ihme kuinka uskovana itseään pitävät uskaltavat nousta suoraan Jeesusta vastaa.
Jeesuksen Sanan pitäminen turhana, on suoraan paholaisesta.

Mark. 16:15. Hän sanoi heille: "Menkää kaikkialle maailmaan ja julistakaa evankeliumia kaikille luoduille.


4. Entä neljänneksi uskovien mielestä turhin, Rukouselämän vahvistaminen?

Jaak. 5:13. Jos joku teistä kärsii vaivaa, rukoilkoon; jos joku on hyvillä mielin, laulakoon kiitosta.
14. Jos joku teistä on sairaana, kutsukoon luokseen seurakunnan vanhimmat. Nämä rukoilkoot hänen puolestaan, voidellen häntä öljyllä Herran nimessä.
15. Uskon rukous parantaa sairaan, ja Herra nostaa hänet jalkeille, ja jos hän on tehnyt syntiä, se annetaan hänelle anteeksi.
16. Tunnustakaa siis syntinne toisillenne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että parantuisitte. Vanhurskaan voimallinen rukous saa paljon aikaan.
17. Elia oli yhtä vajavainen ihminen kuin mekin. Hän rukoili rukoilemalla, ettei sataisi, eikä maa saanut sadetta kolmeen vuoteen ja kuuteen kuukauteen.
18. Kun hän rukoili uudelleen, taivas antoi sateen ja maa tuotti hedelmänsä.


Kuten jo tästä yhdestä kohdasta näkyy ei rukous ole mikään muodollisuus, vaan Jumalan puoleen kääntymistä, ja turvautumista Häneen.
Rukouselämää ei koskaan vahvista liikaa.

Kaikenlaisia mielipiteitä sitä liikkuukin joissain piireissä hengellisten työntekijöiden ja ”uskovien” piirissä.
Kyllä taitaa olla syvä luopumus ja eksytys lähellä tulossa?
Pysytään kaidalla tiellä, sillä vain se vie Taivaaseen.

Joh. 14:6. Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan tule Isän luo muuten kuin minun kauttani.

Kirjoittanut: Eero Nevalainen

18

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tälläisista listoista näemme, kuinka valtava määrä tärkeitä asioita samassa kirjassa, synnyttää erilaisia näkemyksiä, lahkoja, jotka keskittyvät korostamaan vahvan johtajan näkemyksiä. Nämä erilaiset painotukset, eivät saisi sulkea toisiaan pois, vaan pitäisi nähdä kaikki toisiaan rikastuttavina yhteisessä kristinuskossamme. Tuskin Taivaan Isämme nuhtelee, vaikka kasvumme onkin hidasta, kohti laajaa, rituaalaista vapaata uskomme ydintä. Sakramentit ovat hienoja Jumalan palvonnan osoituksia, mutta niiden ympärille ei saa käpertyä, koska laaja Isän syli jää toisarvoiseksi. Jumalan Pyhyyden palvonta on säilyttävä ja Hänen tahtonsa ja tekojensa kunnioitus, koska ne ovat kaikki pelkästään hyviä.

    • Anonyymi

      Herra/mme tulo on lähellä;
      Kiitos Jumalalle ja Herralle Jeesukselle.

      Kutsu huuto; tulkaa KOTIIN.

    • Anonyymi

      Onko luopumus jo tosiaan noin pitkällä?

    • Anonyymi

      Jopas oli karmea tieto. Kiitos rabbi kun olet palannut.

    • Anonyymi

      Kiitos rabbi kirjoituksesta.Sinua on kaivattu täällä.

      • Anonyymi

        Rabilta on parhaat kirjoitukset.


    • Anonyymi

      Mikä hengellinen lehti on kyseessä...?
      Lenden nimi on syytä kertoa kun referoi sen artikkelia...

      • Anonyymi

        Lehti on Seurakuntalainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lehti on Seurakuntalainen.

        Kiitos tiedosta.


    • Anonyymi

      Kyllä on luopumus pahana.

    • Anonyymi

      Suomi alkaa olla jo pakanamaa

    • Anonyymi

      Tuohan on aivan kauhistuttava juttu.

    • Anonyymi

      Onko pimeys jo noin syvä seurakunnissakin?

      • Anonyymi

        Alkaa olla paholaisen synagogia moni seurakunnan nimeä käyttävä.


    • Anonyymi

      Suomesta on tulossa pakanamaa. Kaikki arvot pois.

    • Anonyymi

      Kun Ihmisen poika tulee löytäneekö Hän uskoa maan päältä?

    • Anonyymi

      Karmeeta luettavaa

    • Anonyymi

      Uuspakanuus leviää Suomeen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7527
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      239
      7421
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5143
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4829
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      47
      4583
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      88
      4277
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1802
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      256
      1452
    Aihe