Riittävätkö tulosi ihmisarvoiseen elämään?

Omat tuloni nipin napin riittivät ihmisarvoiseen elämään.

https://yle.fi/a/74-20036544
13133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Voit olla hyvillään.

Äänestä

Mulla ei kriteerit täyty.
Olen kelvoton.

Äänestä

Olen kumminkin ihminen. Ja elossa.Ja sinnittelen.

Äänestä

Malli näyttää asumiskustannuksiksemme 660€/kk.
Todellisuudessa ne ovat useita kuukausia myymättä ollut asuntomme jonka hoitovastike ilman kulutusmaksuja, on noin 400€/kk.
Olemme vaimoni terveyden vuoksi palvelutalon 46m2:n kaksiossa jonka vuokra on 960€/kk. Yhteensä siis 1360€/kk.
Onneksi aktiivielämämme aikana ei jokunen "löysä" euro poltellut taskussa vaan, ilman säästämisen tunnetta, voimme jättää sen kuluttamatta.

Äänestä

Pienellä eläkkeelläni sinnittelen nippa nappa, kun menotkin ovat onneksi pienet.

Äänestä

Minä pärjään hyvin eläkkeelläni. Ostan vain sen minkä ehdottomasti tarvitsen. Ruokaa teen aina 3-4 päiväksi kerrallaan. En polta enkä juo. Farkut kestävät monta vuotta. Lenkkarit ostan Temusta noin 8-10 €. Asunto on 50 ²m ja 690 €/kk. Hyvin riittää rahat Helsingissä asumiseen. Muksut on maailmalla ja heillä jo omat lapset.

Äänestä
  • Unohda nuo kitkeryyttä lietsovat punikkitutkijat.

    Ruokaan pitäisi sinkkumiehen kuluttaa 273 €/kk mutta Prisman bonuslaskelman mukaan kuluu vain 95 €/kk sisältäen lääkkeet parikymppiä/kk.
    Vapaa-aikaan pitäisi kuluttaa 80 €/kk ja tietoliikenteeseen 66 €/kk, mutta tosiasiassa kuluu vain prepaid-netin 20 €/5 viikkoa.
    Loput menokohdista nollia useimpina kuukausina.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Unohda nuo kitkeryyttä lietsovat punikkitutkijat.

    Ruokaan pitäisi sinkkumiehen kuluttaa 273 €/kk mutta Prisman bonuslaskelman mukaan kuluu vain 95 €/kk sisältäen lääkkeet parikymppiä/kk.
    Vapaa-aikaan pitäisi kuluttaa 80 €/kk ja tietoliikenteeseen 66 €/kk, mutta tosiasiassa kuluu vain prepaid-netin 20 €/5 viikkoa.
    Loput menokohdista nollia useimpina kuukausina.

    Ruoka: 273 €/kk - Vapaa-aika: 80 €/kk - Tietoliikenne: 66 €/kk
    Liikkuminen: 65 €/kk Vaatteet: 49 €/kk - Terveys: 47 €/kk
    Kodin tavarat ja laitteet: 39 €/kk Hygienia: 26 €/kk

    Äänestä

Näihin tiedonkalastelu automaatteihin en syötä mitään tietoja!

Äänestä

Tietoliikenteeseen 66€/kk?????

Äänestä

Ei mee 300€ mulla ruokaan.

Äänestä

Ihmisarvoinen elämä ei tarvi nuon paljo rahaa.

Äänestä

Tuo oli kirjoitettu 19.6.2023 eli kaksi vuotta sitten. Sen jälkeen ainakin ruoka on kallistunut reilusti. Myös kaikki muutkin, asuminen, liikkuminen, lääkkeet ja lääkärimaksut, vaatteet, nettiyhteydet ym. joten noihin menoihin voi lisätä ainakin 200 euroa/kk lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Omat tuloni nipin napin riittivät ihmisarvoiseen elämään.

https://yle.fi/a/74-20036544

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu