Suomen nykyhallitus on säätänyt lain, jolla ulkomailla asuvat kansalaiset on määrätty tulemaan, pakkomuuttamaan suomeen kansaneläkkeen saadakseen.
Kyseessä ovat vanhukset ja sairaseläkeläiset, jotka ovat luoneet elämänsä ulkomaille.
Osa näistä nuoremman polven eläkeläisistä on kituuttanut elää elämäänsä pienen tulon varassa ulkomailla.
Osalla heistä palanneista on jäänyt koko elämä, elämänkumppani, läheiset, koko perhe ulkomaille.
Vanhukset, jotka ovat nälkäpakolaisina lähteneet ulkomaille, esim. ruotsiin, ovat jo huonokuntoisia ja kykenemättömiä palaamaan kotimaahan.
Heiltä on mennyt perustulo arjen pyörittämiseen.
Näillä ihmisillä on työeläke jäänyt vaatimattomaksi, ja siksi he ovat elää kituuttaneet vaatimatonta elämäänsä miltei kokonaan kansaneläkkeen varassa.
Nämä eläkeläiset eivät ole mitään turistirantojen hyvävaraisia kunkkuja.
Kansalaisaloite löytyy netistä ja myös perustelut ja selvitykset.
Miksi kommenttia ei haluta ottaa vastaan vastaan?
Onko sensuuri jo niin kova?
Eikö enää saa sanoa
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491461
- 104911
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15563ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40504Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..37453- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402