JT opin pisteiden kerääminen

Anonyymi-ap

Järjestö pitää jäsenensä kiireisinä. Se ei halua että ajattelisivat itse. Homma perustuu suorittamiseen ja pisteiden keräämiseen.

Seuratkaa Jeesusta, älkää järjestöä. Jeesus pelastaa uudestisyntymisen kautta, järjestössä ei totuutta ole,

17

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juurikin näin se menee!
      Järjestöä pitää totella vaikka se vaikuttaa järjenvastaiselta sanoo JT raamattu (VT).
      Kuitenkin esittävät kysymyksen "eikö ole järkevää että Jumalalla on järjestö?
      Kaikki järkevä on monopolisoitu järjestölle.
      Yksilöt ovat syyllisiä jos järkevä muuttuu, ei koskaan järkevä järjestö.

      • Anonyymi

        Olikohan jopa niin että vuoden 1975 toteutumaton harmageddon johtui järjestön mukaan sen rivijäsenistä. etäisesti muistelen sellaisia tekstejä seuran kirjallisuudessa lukeneeni. järjestö itse ja varmaksi ennusteli vuotta..


      • Anonyymi

        Soopaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soopaa!

        Apukouluun!


    • Anonyymi

      Nyt kun tieto ja valo JT uskonnosta lisääntyy (nettiaika) niin varmaan on vaikea perustella Järjellä tai tiedolla ja faktoilla miksi on tässä uskonnossa mukana!
      Luonnollisesti on muita syitä miksi jatkaa uskonnossa.

      • Anonyymi

        Soopaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soopaa!

        No niin, nimenomaan perustella voi vain toteamalla "soopaa" todella järkevää!


      • Anonyymi

        Netti antaa mahdollisuuden etsiä oikeaa tietoa järjestöstä, jos haluaa. Kaikki eivät halua, tai eivät välitä, koska ovat uskonnossa mukana "kulttuuritodistajana" muista syistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soopaa!

        Apukouluun!


    • Anonyymi

      Pistät veskan täyteen Vartsikoita ja ei muuta kuin jakohon ja otat pisteet kotiin!

      • Anonyymi

        Soopaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soopaa!

        Apukouluun!


    • Anonyymi

      JT totuus on ramatumukaisin, loput eksytetty!
      Kyllä on paratiisissa tilaa runsaasti!

      • Anonyymi

        Hassua ajatella, että Raamattu on annettu ihmisille ja se on hyvin monella mutta todistajien oppi olisi silti ainoa pelastava usko vaikka he ei seuraa Raamatun opetusta edes siinä kun kirjoitetaan että pitää uudestisyntyä ylhäältä. ja ristikin on vaihdettu paaluun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hassua ajatella, että Raamattu on annettu ihmisille ja se on hyvin monella mutta todistajien oppi olisi silti ainoa pelastava usko vaikka he ei seuraa Raamatun opetusta edes siinä kun kirjoitetaan että pitää uudestisyntyä ylhäältä. ja ristikin on vaihdettu paaluun.

        Ei raamattua ole annettu ihmisille, vaan ihmiset sen ovat kirjoittaneet, muokanneet, kopioineet ja valikoineet. Ihmiset sitä myös tulkitsevat ja selittävät. Ajatus siitä, että raamatusta löytyisi jokin pelastava usko, ei kestä kriittistä tarkastelua. Oman aikansa uskonnollisia käsityksiä se kyllä edustaa, ja niiden käsityksiä, jotka ovat tekstit valikoineet.


    • Anonyymi

      Anonyymi 2025-08-06 21:06:30

      "JT totuus on ramatumukaisin, "

      -Mikä niistä ?

      1921: rokotukset kiellettiin 1952: rokotteet sallittiin

      1929: Roomalaiskirjeen 13:1 Suurvaltiaat ovat Jehova Jumala ja Jeesus Kristus
      1962: Roomalaiskirjeen 13:1 ylivallat tunnistettiin maallisiksi hallituksiksi

      1995: sukupolvioppi muuttui.
      2008: sukupolvioppi muuttui.
      2010: sukupolvioppi muuttui. "Sukupolveen" alettiin sisällyttää kaikki ne nykyisin elävät ns. voidellut, jotka ovat eläneet osittainkin samanaikaisesti vuonna 1914 elossa olleiden voideltujen kanssa, Harmageddonin sota tultaisiin käymään ennen kuin kaikki nämä ovat kuolleet.[14]

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Jehovan_todistajien_oppimuutoksista

      " Kyllä on paratiisissa tilaa runsaasti! "

      Fil 3:18 Sillä monet, joista usein olen sen teille sanonut ja nyt aivan itkien sanon, vaeltavat Kristuksen ristin vihollisina; 3:19 heidän loppunsa on kadotus,
      3:20 Mutta meillä on yhdyskuntamme taivaissa

    • Anonyymi

      Mihin ne vanhimmat jotka on tottuneet käyttämään valtaa srkssa sijoitetaan? kuitenkin valta turmelee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      192
      17985
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3825
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      35
      1993
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1540
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      68
      1522
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      165
      1442
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1334
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1314
    9. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      119
      1226
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    Aihe