EU on sananvapauden suurin vihollinen

Anonyymi-ap

Euroopan Unioni vastustaa vapaata tiedonvälitystä ja sananvapautta. EU mielivaltaisesti määrittelee tietoa "vihapuheeksi" tai "disinformaatioksi," jonka perusteella se katsoo asiakseen sensuroida sitä, vaikka todellisuudessa kyse on vain sellaisesta tiedosta, jota EU ei aatteellisista tai vallankäyttöön liittyvistä syistä hyväksy.

Tässä linkki, jossa kerrotaan EU:n viimeisimmistä orwellilaisista keinoista sananvapautta vastaan: https://archive.is/zRhD8

Lainaus tuon linkin tekstistä:
"Odotan mielenkiinnolla, milloin EU kieltää TOR-verkon käyttämisen ja siihen kykenevät selaimet ja ohjelmistot, jotta DSA:ta ja VPN-kieltoa ei voi kiertää niidenkään avulla? Varmasti se tulee tapahtumaan, on vain ajan kysymys, jo nyt "High-Level Group (HLG) -raportti (2025)" on esittänyt "huolensa" tästä "puutteesta". Toki jo se fakta, että nytkin ihmisten pitää käyttää toisinajattelijoiden suojaksi diktatuureissa kehitettyä TOR-verkkoa voidakseen kertoa tosiasioita ja lukea rehellisiä uutisia EU:ssa, aiheuttaa ainakin minussa melkoista surkuhupaisaa naurua. Mutta ei tämäkään tietenkään kerro kenellekään yhtään mitään yhtään mistään."

EU siis oikeasti haluaa vakoilu- ja sensuurikoneistonsa turvaamiseksi kieltää TOR-verkon. TOR-verkko perustettiin aikoinaan sitä varten, että sortavissa ja totalitaristisissa valtioissa asuvat ihmiset pääsevät käsiksi vapaaseen tietoon, eikä joku tyrannimainen valtiokoneisto hallitse kaikkea tietoa ja sen välitystä. Miettikää nyt ihan oikeasti.

3

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🤔🤔🤔 Eikö meillä Suomessakin joku puolue vastusta, kovasti huutavat Yle.

    • Anonyymi

      Stasi on palannut!

    • Anonyymi

      Suomessa Tavja Halonen lässytti vihapuheesta, josta en ollut ikinä kuullutkaan. Mitään selitystä ei ole koskaan annettu, mitä "vihapuhe" tarkoittaa. Se on mielivaltainen vallankäytön muoto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2641
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      128
      2315
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2053
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      2010
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1764
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      149
      1276
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1152
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1110
    9. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1029
    Aihe