Korkeasti koulutettujen suuren työttömyyden syy on yksinkertainen.

Työelämässäkin: It's never what you know, it's who you're knowing.
9259
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

- SYYLLISIÄ - Ovat Vain ja Ainoastaan ;

SDP:n ja LaitaVasemmisto ja MYRKYN-Vihreät ja VasemmistoKEPU - !

-

Äänestä

korkeasti koulutettujakin on työttömänä. Suhteellisesti eniten työttömänä ovat kouluja käymättömät, Kouluttautuminen kannattaa. Parempi palkka ja paremmat työnsaantimahdollisuudet. Siinä olet oikeassa että suhteiden luominen(oikeat ihmiset ja kontaktit) on hyvin tärkeätä työllistymisen kannalta. Jos olet täysin erakko niin vaikeata on työllistyminen. Olet silloin näkymätön.

Äänestä
  • Kouluja käymättömät tuntuvat kelpaavan kyllä hyvin ns käytännän hommiin varsinkin jos on adhd tyyppi. Yksi entinen luokalle jäänyt on töissä. Minä taas en ole vaikka en jäänyt luokalle, mutta ei minullakaan koulu hirveän hyvin mennyt, muta meni joitakin paemmin ja ihmettelen niitä joilla meni koulu vieläkin huonommin ja amiksessa eivät olleet läheskään joka tunti paikalla ovat töissä!

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kouluja käymättömät tuntuvat kelpaavan kyllä hyvin ns käytännän hommiin varsinkin jos on adhd tyyppi. Yksi entinen luokalle jäänyt on töissä. Minä taas en ole vaikka en jäänyt luokalle, mutta ei minullakaan koulu hirveän hyvin mennyt, muta meni joitakin paemmin ja ihmettelen niitä joilla meni koulu vieläkin huonommin ja amiksessa eivät olleet läheskään joka tunti paikalla ovat töissä!

    aina tietty määrä pudokkaita ja adhd ja mitä kaikkea sitä haasteita onkaan saavat otteeen työelämästä. Tilastot puhuvat karua kieltä kouluttamattomuudesta ja huonosta opiskelumenestyksestä. Työttömyys kolahtaa silloin helposti etupeltoon.
    Käytännön töissäkin koulujen käynti hyödyttää. Muutoinhan jämähdettäsiin kivikauteen.
    Käytännön duunarityötkin vaativat nykyään aika paljon, Luku ja laskutaidottoman on vaikea työllistyä muuhun kuin orjatyöhön. Sähköasentajaksi (duunarityö) ei pääse jos ei ole tutkinnot suoritettu ja hankittu alan pätevyyksiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    aina tietty määrä pudokkaita ja adhd ja mitä kaikkea sitä haasteita onkaan saavat otteeen työelämästä. Tilastot puhuvat karua kieltä kouluttamattomuudesta ja huonosta opiskelumenestyksestä. Työttömyys kolahtaa silloin helposti etupeltoon.
    Käytännön töissäkin koulujen käynti hyödyttää. Muutoinhan jämähdettäsiin kivikauteen.
    Käytännön duunarityötkin vaativat nykyään aika paljon, Luku ja laskutaidottoman on vaikea työllistyä muuhun kuin orjatyöhön. Sähköasentajaksi (duunarityö) ei pääse jos ei ole tutkinnot suoritettu ja hankittu alan pätevyyksiä.

    Joo ei misään kiinteistö homissa missä minäkin olen ollut tarvitse mitään matemattiikkaa osata mikä minulla oli joinan vuonna nelonen, mutta suoritin ehdot. Nelonen matikassa ei kuitenkaan tarkoita sitä, että ei osaisi ajaa päältä ajettavaa ruohonleikkuria tai lumi ja lakaisinkone traktoria. Ihan hyvin sujuu nämä hommat!

    Äänestä

  • Se voi olla myös toisin. Jos on paljon verkostoitunut niin jokainen kinuaa itsepäisesti ja pakkomielteisesti kädet ojossa juuri sinua juuri heille töihin, toisaalta ei päästä lähtemään muualle töihin ja toisaalta aina savustaa muualta töistä pois työttömäksi kortistoon kuvitellen, että juuri he saavat sinut ja omistavat sinut. Elämä on tällöin pelkkää juonittelua, savustusta ja koko ajan pelko prsiissä milloin saat ilman omaa syytä potkut, koska joku toinen haluaa sinut heille töihin. Seuraavat sinua vapaa-ajalla 24/7 ja missään et saa olla rauhassa eikä minkäänlaisia ihmisoikeuksia ole.

    Äänestä

Kyse on työvoiman tarpeesta eli kysynnästä ja työvoiman saatavuudesta eli tarjonnasta. Jos korkeasti koulutettuja on liikaa suhteessa sellaisiin avoimiin työpaikkoihin, joissa tarvitaan korkeasti koulutettua, jää osa korkeasti koulutetuista ilman työpaikkaa. Työnantaja ei välttämättä kovinkaan innokkaasti ota korkeasti koulutettua johonkin muuhun työhön, kuin mihin hakijalla on korkea koulutus. Tämä johtuu siitä, että korkeasti koulutetulla ei luultavasti ole tarpeeksi kokemusta alemman tason työstä, ja toiseksi, että korkeasti koulutettu etsii tietysti jatkuvasti koulutustaan vastaavaa työtä. Ei siis kannata perehdyttää työntekijää tehtävään, josta hän mitä luultavimmin lähtee mitä pikimmiten.

Äänestä
  • Voi olla myös kokemusta alemman tason työstä, mutta ei ole kokemusta koulutusta vastaavasta ylemmän tason työstä joten ei ikinä saa koulutusta vastaavaa työpaikkaa kun ei ole kokemusta ja toisaalta joko alemman tason töihin ei oteta kun ajatellaan, että heti lähdet pois kun saat oman alan työn tai sitten ei päästetä lähtemään alemman tason työstä pois kun koetaan, että olet työssäsi noin hyvä ja riittävän halpa työntekijä.

    Äänestä

Mitä paskaa tuollakin yrität selittää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työelämässäkin: It's never what you know, it's who you're knowing.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu