Mainila osoittaa taas tietämättömyytensä

Pääkirjoituksessa haukutaan ep:ta. Kehutaan etuoikeutettujen hurrirannikkoa. Tutustu historiaan ja tutustu kansan elämään. Tule pois pääkaupunkiseudulta. Tee miehen teko!
14338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mantila on kylläkin nimi.

Äänestä

No joopajoo. Oli sinulta taas yksi typerimmistä aloituksista

Äänestä

Mainila kertoo satuja.

Äänestä

Mantila on tietomies ja hyvä kirjailija. Peejoen miehiä. Yes!

Äänestä
  • Hälyytyskellot soi, koska se ei koskaan kirjoittele huumeiden vaaroista.

    Äänestä

Minkä sille voi että Vaasassa toimii kaksi tai itseasiassa kolme alallaan maailman johtavaa teollisuusyritystä. Ei sitä seinäjoki yhtäkkiä kiri kiinni, jos koskaan.

Äänestä

Kirjoitushan oli täyttä asiaa. Sivistys kukoistaa rannikolla, täälläpäin ummehtuneet mielipiteet.

Äänestä
  • Koetapa asua vuosi woke-Vaasassa, niin tulet toisiin ajatuksiin.

    Äänestä

Niin, asiat pitää itse kokea ennenkuin voi olla mitään mieltä mistään asiasta, kyllä tuo vuosikin riittää huomaamaan missä mennään, ei enää koskaan rannikkopohjanmaalle ainakaan asumaan, vaikka hienoja paikkoja siellä onkin

Äänestä

Ai jaa, asuin useita vuosia Vaasassa ja muuallakin ennen Seinäjoelle muuttoa. Ei Vaasa sen kummempi kaupunki ole kuin muutkaan, kansainvälisempi ja hyvät lentoyhteydet, jos nyt haluaa Seinäjokeen verrata. Toisaalta täältä on hyvät junayhteydet.

Äänestä
  • Mukava käydä joskus meren rannalla. Ei muuta hyvää. Mutta ei Seinäjoeltakaan ole tuntia pitempi meren rannalle. Tänään voisi tehdä sunnuntaiajelun meren rannalle vaikka Uusikaarlepyyn pitkä hiekkarannikko. Mikä sen nimi nyt olikaan.

    Äänestä

Turhaa räkytätte ja turhaan Mainila sepustelee kirjoituksiaan. Kaleva-lehti osti Ilkan ja varmaan miettii jo isoja irtisanomisia että saa lehden nollatulokselle. Jossain kohtaa lopettaa kokonaan ja sulauttaa Ilkan Kalevaan ja tulee yksi iso lehti. Sitten täällä itketään kun ei Mainila kirjoita mitään.

Äänestä
  • Onneksi Oulukin on Pohjanmaata.

    Äänestä

Ei tarvitse itkeä kun luen kaikki Seinäjoen uutiset ilmaiseksi Yleltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pääkirjoituksessa haukutaan ep:ta. Kehutaan etuoikeutettujen hurrirannikkoa. Tutustu historiaan ja tutustu kansan elämään. Tule pois pääkaupunkiseudulta. Tee miehen teko!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu