Siviilivihkimisten osuus on yli 60 %, eikä ole selvää, että pariskunnat palaavat syrjivän kirkon helmoihin, vaikka DVV:n vihkipaikkoja vähennetään. Eikä 130 uskonnollisen yhdyskunnan pariin. Toki nyt on täysi syy vaatia vihkimisoikeuksia myös uskonnottomien järjestöille. Kiitos siitä Vapaa-ajattelijoille.
Riparit eivät voita, vaan osallistujaosuus niihin on vähentymässä. Protun rahoitukseen ei Purran puremiset ole vielä vaikuttaneet, mutta jos ne vaikuttavat ensi vuonne, ne jäävät väliaikaisiksi.
Vapaa-ajattelijain rahoitustilanne on haasteellinen, mutta uusien ja vanhojen jäsenten voimin se jatkaa toimintaansa suu säkkiä myöten. Toimintaa voi myös kehittää muun muassa somessa. https://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi
Yhä useampi oikeistolainen huomaa, että valtiokirkollinen järjestelmä on sosialismia ja kirkollisvero ruokkii paisunutta yli 19 000 henkilön oligarkista järjestelmää. Elämänkatsomustiedon kieltäminen kirkon jäsenyyden takia lukiossakin ja peruskoulussa ottaa pattiin. Sääntelyt uskonnollisista tilaisuuksista kouluissa ja päiväkodeissa voidaan purkaa, kun ne siirretään vapaa-ajalle, jonne ne kuuluvat.
Jäseniä vapaa-ajattelijoihin liittyy yhä enemmän oikealta
Sotilasvalan suosiminen puolustusvoimain koneiston ja sotilaspappien toimesta tulee tiensä päähään ja jo vuodesta 1919 säädetty juhlallinen vakuutus ilman uskonnollista julistusta vahvistuu vuosi vuodelta. Vapaa-ajattelijan estys yhdestä yhteisestä valaasta/vakuutuksesta saa vastakaikua. Antaahan puolustusvoiman ylipäällikkökin uskonnottoman juhlallisen vakuutuksen.
Hartaustilaisuuksia on ennenkin ollut Rajavartiolaitoksessa työaikana, mutta nyt sellaisen rinnalle samaan aikaan pitää tuottaa tunnustukseton, uskontovapaa vaihtoehto. Toiset ovat tyytyväisiä siitä, mutta eräitä se harmittaa.
Virittäviä uutisia
19
253
Vastaukset
- Anonyymi
Nykyinen tilanne ei siis ole masentava, vaan toimintaa virittävä. Tarvittaessa voidaan vähän purra hammasta, mutta toimia ja mennä eteenpäin.
"eikä ole selvää, että pariskunnat palaavat syrjivän kirkon helmoihin" -> aika lievä ilmaus. Minusta on selvää, että pariskunnat eivät palaa kirkon helmoihin.
- Anonyymi
Hyvä veto antivaparin masentaviin uutisiin.
- Anonyymi
Kyllä, mutta ihan omillaankin hyvä.
- Anonyymi
Propagandistisesti hyvä aloitus.
- Anonyymi
Eikä tässä vielä kaikki.
- Anonyymi
Hyviä näkökulmia sinällänkin.
- Anonyymi
Sinällään? Siis ilman sitä masisviestiä.
- Anonyymi
Eroakirkosta.fi on huippuluokan brändi.
- Anonyymi
Nuorisojärjestöjen valtionavustusta ei tiettävästi olla leikkaamassa. Enkä ei sitten Protunkaan.
- Anonyymi
Ehkä ei sitten Protunkaan.
Vielä tuosta vihkimisestä: Tähän saakkakin kirkollisten vihkimisten osuus on jatkuvasti vähentynyt, vaikka maistraattien toimipisteitä vähennettiin. Sen perusteella vaikuttaa ilmeiseltä, että suunta ei nytkään käänny.
- Anonyymi
Vihkimisessä sekulaari vaihtoehto jytää.
- Anonyymi
Elämänkatsomustieto vahvistuu ja laajenee.
- Anonyymi
Tämä tiedoksi änkyttäjä-äntiväpärille.
- Anonyymi
Positiivisuus en masennusyrityksiä.
- Anonyymi
Hyviä uutisia kehittyy prosesseissa.
- Anonyymi
Herätys, puolueet ja puolueväki!
- Anonyymi
Koitos, hyvä koonti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762145
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381493Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321174Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56932- 55866
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252855Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20812Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58733Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis204693