Raamatun luomiskertomuksella on selkeä ja looginen rakenne

Raamatun ensimmäisessä luomiskertomuksessa on selkeä kolmijakoinen logiikka. Kolmena ensimmäisenä päivänä luodaan tai pikemminkin erotetaan ulottuvuudet (domainit). Sen jälkeen kolmena seuraavana päivänä luodaan elävät olennot noihin ulottuvuuksiin samassa järjestyksessä kuin itse ulottuvuudet luotiin.

1. päivänä Jumala erotti valon ja pimeyden omiksi ulottuvuuksiksi. Valo eli päivänvalo oli auringosta erillinen entiteetti. Myös pimeys oli fyysinen entiteetti. Kaiken kaikkiaan Raamatullinen valo ja pimeys oli juuri samanlaista kuin hölmöläistarinassa, pimeyttä saattoi kantaa säkissä ulos tuvasta ja tuoda valoa tilalle.

2. päivänä Jumala erotti vedet yläpuolisiin vesiin ja alapuolisiin vesiin. Jumala takoi vahvan holvin kuin pronssisen peilin vesien väliin estämään se, ettei yläpuoliset vedet romahda taivaalta alas. Jumala nimitti tätä holvia taivaankanneksi. Raamatun kirjoittajan johtopäätös yläpuolisista vesistä oli varsin looginen. Kun hän katsoi rannalta Välmeren ulapalle, sininen meri yhtyi horisontissa täsmälleen saman väriseen siniseen taivaaseen. Yläpuolella täytyi siis olla samanlaista vettä kuin alapuolellakin.

3. päivänä Jumala erotti alapuoliset vedet mereksi ja maaksi. Jumala täydensi maata luomalla sinne kasvit. Raamatun kirjoittaja ei pitänyt kasveja elävinä vaan kiinteänä osana maata. Siksi ne luotiin yhtä aikaa maa -ulottuvuuden kanssa.

4. päivänä aloitetaan elävien olentojen luominen. Ensin luodaan olennot ulottuvuuksiin, jotka erotettiin ensimmäisenä eli valoon ja pimeyteen. Valoa hallitsemaan Jumala loi auringon. Pimeyttä hallitsemaan Jumala loi kuun ja tähdet. Nämä elävät olennot möngersivät hitaasti pitkin taivaankantta omilla radoillaan Jumalan käskyjen mukaan. Raamatun kirjoittajalla oli varsin looginen johtopäätös siitä, että nämä olennot olivat eläviä. Elävät olennothan liikkuvat itsestään, joten miksipä aurinko, kuu ja tähdet eivät olisi olleet eläviä?

5. päivänä luotiin olennot yläuolisiin vesiin ja alapuolisiin vesiin.

6. päivänä luotiin eläimet ja ihminen maalle.

Näin looginen on Raamatun luomiskertomus.

3

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamattu ei ole looginen. Mutta hyvää fantasia kirjallisuutta, ihan kaikkea ei kannata ottaa tosissaan.

    • Anonyymi

      Jumala teki sen!

    • Anonyymi

      Ja tämä todistaa maan olevan litteä. Maan yllä on taivaankansi, jossa on tähdet. Ja sen yllä vettä.

      Kuu tuottaa omaa kylmää valoa ja on erillinen tämän takia auringosta.

      Maan reunoilla oleva jäävalli todistaa vedenpaisumuksen. Vedet tulivat taivaankannen yllä olevista vesistä.

      Tieteilijät ympäri maailmaa ovat alkaneet jättämään maapallo ja painovoima teoriat, koska niistä ei ole mitään todisteita. Kaikki todisteet viittaavat Raamatun mukaiseen litteään maahan.

      Tämä toki oli parodiaa, joka perustuu ihan oikean porukan juttuihin. Mutta kuten voimme huomata, on taso sama kuin nuoren maan kreationisteilla.

      Kyllähän litteän maan kannattajat näyttävät esimerkiksi mittauksia kuun kylmästä valosta, mutta tämä johtuu heidän kyvyttömyydestä ymmärtää fysiikkaa.

      Kyllähän he näyttävät videoita missä saavat zoomattua pitkällä olevan veneen takaisin. Mutta tässäkin on epärehellisyys mukana, josta jäävät kiinni jos pidemmällä sattuu olemaan laiva.

      Ja tässä on jo enemmän oman uskomuksen testejä mitä YEC porukka on ikinä tehnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      40
      3706
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      77
      3504
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      116
      3233
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2777
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2154
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2028
    7. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      2002
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1659
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      67
      1254
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1115
    Aihe