Katsoin Netflixiin tulleen uuden elämänkertaelokuvan Bob Marley: One Love. Minut yllätti se, kuinka uskonnollinen ihminen Bob Marley oli. Hän uskoi, että Etiopian keisari Haile Selassie oli Messias, jonka sukulinja johti kuningas Salomoon ja Saban kuningattareen. Tämä on mainittu Ensimmäisessä kuninkaiden kirjassa, Toisessa aikakirjassa, Koraanissa ja Etiopian kristittyjen Kuninkaiden kunniassa, Kebra Negastissa.
Bob Marley lauloi voitokkaasta Juudan leijonasta ja Jahvesta. Hän oli rauhan mies, tasa-arvon ja universaalien ihmisoikeuksien puolustaja...aivan kuin kristityn perikuva...tai ateistin. Bob Marley nimittäin poltti höpöheinää kuin vanhoillislestadiolainen tupakkia, monta askia päivässä. Mitä mieltä palstalla väijyvät kristityt ripulivajakit ovat? Oliko Bob Marley oikea uskovainen? Kuinka paljon höpöheinää uskovainen voi polttaa päivässä?
Kuinka paljon höpöheinää menee päivässä?
15
226
Vastaukset 15
- Anonyymi
Älä sinä ainakaan pössyttele yhtään - enempää?
En ole koskaan käyttänyt huumeita. Minä tiedän, että jo ensimmäinen kannabispiikki voi tappaa.
- Anonyymi
Extremist_atheist kirjoitti:
En ole koskaan käyttänyt huumeita. Minä tiedän, että jo ensimmäinen kannabispiikki voi tappaa.
Kannabista ei kannata piikittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannabista ei kannata piikittää.
Miten siinä sitten käy? Ryhtyy ateistiksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten siinä sitten käy? Ryhtyy ateistiksi?
sähkötupakassa sitä thc käytetään , mutta ketkäs tätä käyttää niinpä niin
- Anonyymi
Huumeisiin on nollatoleranssi.
- Anonyymi
Luulin että ateistipalstalla se oli uskontoihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulin että ateistipalstalla se oli uskontoihin.
Toisiaan poissulkeviako?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisiaan poissulkeviako?
Sikäli vähän on, kun vain toinen noista on ylipäätään haitallista ja siksi järkevää.
- Anonyymi
Nollat tämä hihhuli on kerran kokeillut.
Eikä tuntunut todellisuus enää päässä.
Vielä pahempaa on nykyisin kuin Marley.
Fentanyl. Kriisi suorastaan. Ihmishenki
ei juurikaan paina mitään. Keho on Zombie.
https://youtube.com/shorts/6N0PWN_ratQ?si=JHs3d3mevJ3E4XcZ- Anonyymi
mutta fentanyyli floydille piti kumartaa 🤔
- Anonyymi
Kannabista ei Raamattu tietääkseni kiellä. Ja on aivan varma, että sen kirjoittajat ovat tunteneet kyseisen kasvin jopa vanhan testamentin aikoina.
Muistaakseni Raamatussa on kohtia, missä on voitu viitata kannabikseen esimerkiksi öljyjen suhteen. Ne olivat ajanlaskun alussa yleisiä lähi-idässä.
En yhtään ihmettele vaikka noita ensimmäisiä tarinoita oltaisiin raapustettu hamppu paperiin.- Anonyymi
Tarinat raapustettiin papyrukselle. Toisella vuosisadalla eaa. Pergamonissa alettiin valmistaa pergamenttia, mutta halpa papyrus oli pitkään yleisin materiaali. Varhaisin tieto paperin valmistuksesta on Kiinasta vasta vuodelta 105 jaa. Sieltä taito levisi muslimien mukana aikaisintaan 8. vuosisadalla.
- Anonyymi
Raamatun aikoihin tunnettiin niin viini, olut, hamppu kuin unikonkukkamaito. Ja monet Raamatun ihmeistä ja ilmestyksistä todistaa kiistatta että jo siihen aikaan ihmiset kärsivät päideongelmista ja deliriumvisioista. Todennäköisesti sekakäytön seurauksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 69871
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22852- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha541770- 80687
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561
