Kirkon valta hautaustoimessa kasvaa entisestään

Valtio siirtää hautaustoimen ylläpitoa yhä enemmän kirkon vastuulle. Valtio ei enää maksaisi hautaustoimen kuluista yhtä paljon, mikä käytännössä tarkoittaa kirkon vastuun kasvua.

Tilanne tarkoittaa kirkolle yhä suurempaa vaikutusvaltaa kirkon omien rahojen kautta. Uskonnottomien vaikutusvalta kapenee entisestään.
13156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Väärä tulkinta!

Lain mukaan kirkollisverovaroin ei saa kattaa hautaustoimen kuluja lainkaan.

Se mikä valtion tuen jälkeen jää kuluista kattamatta, pitää veloittaa kuolinpesiltä.

Simppeliä!

Jos seurakunnat eivät kykeneja/tai halua veloittaa tarpeeksi, on se täysin heidän oma häpeänsä.

Äänestä
  • Valtio perustelee tuen leikkaamista sillä, että kirkollisverotuotto on noussut. Toisin sanoen kirkon oletetaan maksavan omista rahoistaan hautaustoimea. Kirkon valta siis kasvaa. Jos et halua vallan kasvua, yrität torjua kirkon saaman tuen leikkauksen. So simple!

    Äänestä

Ei kun tarkoittaa sitä, että asiakkaiden maksuosuus kasvaa.

Äänestä
  • Jossain määrin, mutta kirkko sponssaa aiempaa enemmän. Kirkkohan sponssaa jo nyt. Ja mitä suurempi maksuosuus, sitä suurempi sananvalta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Jossain määrin, mutta kirkko sponssaa aiempaa enemmän. Kirkkohan sponssaa jo nyt. Ja mitä suurempi maksuosuus, sitä suurempi sananvalta.

    Vapariliiton edun mukaista olisi vaatia kirkon valtionrahoituksen kasvattamista.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Jossain määrin, mutta kirkko sponssaa aiempaa enemmän. Kirkkohan sponssaa jo nyt. Ja mitä suurempi maksuosuus, sitä suurempi sananvalta.

    Tämä on aivan loogista

    Äänestä

Yrittävätkö vaparit lisätä kilpailua hautauksessa alkossa veikkauksessa ay- liikkeessä ... missä vielä, setaseksikaupassa?

Äänestä

Hautaaminen on ihan turhaa.
Parempi olisi viedä kuolleet metsiin, siellä ne maatuvat luonnonmukaisesti.

Äänestä

Vuonna 2023 jo noin 9 % vainajista päätyi tuhkana hautausmaiden ulkopuolelle. Kirkon markkinaosuus vähenee. Mutta vanhojen hautojen maksuja se voi nostaa. Ehkä myös hautapaikan luovuttamisen ekan 25 vuoden kauden jälkeen lisääntyy.

Äänestä
  • Kirkon valta hautaustoimessa kuitenkn lisääntyy. Ja asiaa sivuten: kuinka käy va-hautausmaiden nyt kun yhä useampi yhdistys sammuu tai ainakin voimavarat menevät?

    Äänestä

  • Joriko se markkinaosuuksista taas höpisee. Pelkkä osuus varmaan riittäisi? Kirkon kannalta toki hyvä että hautaukset vähän kerrassaan siirtyvät hautausmaiden ulkopuolelle.

    Äänestä

Antaa kasvaa, who cares?

Äänestä

Erotkaa vapareista

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valtio siirtää hautaustoimen ylläpitoa yhä enemmän kirkon vastuulle. Valtio ei enää maksaisi hautaustoimen kuluista yhtä paljon, mikä käytännössä tarkoittaa kirkon vastuun kasvua.

Tilanne tarkoittaa kirkolle yhä suurempaa vaikutusvaltaa kirkon omien rahojen kautta. Uskonnottomien vaikutusvalta kapenee entisestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu