Ateismista ei ole tietoa ajalta ennen kirjoitustaidon syntymistä. Sielläkin taitaa mennä 1500 eaa. asti tai myöhempään ennen kuin viitteitä ateismista löytyy. Ateismi kuuluu siten historiaan eikä aikaan ennen maanviljelystä metsästäjä-keräilijä yhteisöissä. Ei siis kannata kerskata vanhalla ateismilla, kun siitä ei ole todisteita.
Ateismi kuuluu historiaan
19
179
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ateisti voi kerskata millä vaan.
- Anonyymi
ateismi on totuus , jumala on vale
- Anonyymi
silloin kun joku sanoi että siellä on jumala älä mene niin aina oli niitä jotka ei uskoneet 🤣
"Ei siis kannata kerskata vanhalla ateismilla, kun siitä ei ole todisteita."
Sinun kiukuttelullasi ei ole mitään merkitystä. Fakta on se, että metsästäjäkeräilijät olivat jumalattomia. Ihmiskunta on ollut teistinen vain muutama tuhat vuotta. Suurimman osan aikaa olemme olleet jumalattomia. Tämä tieteellinen tutkimus vahvistaa asian.
"Ancestor spirits or high gods who are active in human affairs were absent in early humans, suggesting a deep history for the egalitarian nature of hunter-gatherer societies."
Varmuuden vuoksi vielä käännettynä suomenkielelle:
"Varhaisilta ihmisiltä puuttuivat aktiiviset esi-isien henget ja jumalat, mikä viittaa metsästäjä-keräilijäyhteiskuntien syvään tasa-arvoiseen historiaan."
https://link.springer.com/article/10.1007/s12110-016-9260-0- Anonyymi
Humpuukia! Tutkijoilla ei ole mitään tietoa siitä, millä tavalla muinaiset metsästäjä-keräilijät elivät ja mihin he uskoivat. Mistä sellaista tietoa yleensä voisi edes saada? Ajassa ei voida mennä taaksepäin eikä heiltä jäänyt kirjallisia lähteitä.
Olisiko käynyt niin nolosti, että tutkijat tekivät johtopäätöksensä tutkimalla nykyään eläviä tai 1900-luvulla eläneitä metsästäjä-keräilijöitä? Ja vetivät siitä sitten johtopäätöksensä. Anonyymi kirjoitti:
Humpuukia! Tutkijoilla ei ole mitään tietoa siitä, millä tavalla muinaiset metsästäjä-keräilijät elivät ja mihin he uskoivat. Mistä sellaista tietoa yleensä voisi edes saada? Ajassa ei voida mennä taaksepäin eikä heiltä jäänyt kirjallisia lähteitä.
Olisiko käynyt niin nolosti, että tutkijat tekivät johtopäätöksensä tutkimalla nykyään eläviä tai 1900-luvulla eläneitä metsästäjä-keräilijöitä? Ja vetivät siitä sitten johtopäätöksensä."Olisiko käynyt niin nolosti, että tutkijat tekivät johtopäätöksensä tutkimalla nykyään eläviä tai 1900-luvulla eläneitä metsästäjä-keräilijöitä?"
Juuri näin tutkijat tekivät. He tutkivat 33 metsästäjäkeräilijäheimoa ympäri maailmaa. Vain 15% uskoi jumaliin. Tämä kertoo varsin selvästi sen, että jumalusko ei ole ollut tavallista ihmiskunnan historiassa.- Anonyymi
The_Raven kirjoitti:
"Olisiko käynyt niin nolosti, että tutkijat tekivät johtopäätöksensä tutkimalla nykyään eläviä tai 1900-luvulla eläneitä metsästäjä-keräilijöitä?"
Juuri näin tutkijat tekivät. He tutkivat 33 metsästäjäkeräilijäheimoa ympäri maailmaa. Vain 15% uskoi jumaliin. Tämä kertoo varsin selvästi sen, että jumalusko ei ole ollut tavallista ihmiskunnan historiassa.Mutta mihin he usko(i)vat? Kaipa he johonkin kuitenkin usko(i)vat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta mihin he usko(i)vat? Kaipa he johonkin kuitenkin usko(i)vat?
Joo varmaan, muttei millään välttämättömyydellä mihinkään uskontoon liittyvään.
Mutta olihan tuiolloinkin lukuisia väärin- sun vajaakäsityksiä todellisuudesta, ja niistä 'jalostui' sitten ajan mittaan järjestäytynyttä huuhaata, eli uskontoja. Anonyymi kirjoitti:
Mutta mihin he usko(i)vat? Kaipa he johonkin kuitenkin usko(i)vat?
Kaikki 33 tutkittua heimoa uskoivat seuraavasti:
-Kaikki oli animisteja eli 100%
-Kuolemanjälkeiseen elämään ja samanismiin uskoi 79%
-Esi-isien henkiä palvoi 45%, mutta vain 24% palvoi aktiivisia esi-isien henkiä, jotka esimerkiksi suojelivat perhettä tai jotenkin muuten auttoivat
-Jumaliin uskoi kaiken kaikkiaan 39%, mutta vain 15% uskoi sellaisiin aktiivisiin jumaliin kuin maatalousyhteiskunnissa uskotaan (=määräävät ihmisten tekemisiä ja rankaisevat)
Kaikki nämä löytyy tutkimuksen kuvasta 2.
https://link.springer.com/article/10.1007/s12110-016-9260-0
- Anonyymi
Eipä tuosta kristinuskostakaan ole tietoa kovin kaukaa historiasta. Kristinusko on keksitty vasta pari tuhatta vuotta sitten. Juutalaisuuskin muutama sata vuotta aikaisemmin.
Mitenkähän monia uskontoja on jo unohdettu ennen kristinuskon syntyä... - Anonyymi
Jumala on kerrassaan ihan kakkaa,
eikä sitä koskaan olemasta lakkaa.- Anonyymi
Toi on totta!
Jumala on niin täyttä sontaa,
että siks se on uskomatontaa! - Anonyymi
Kyllä teisti voi kerskata millä vaan.
Jumalalla, joka ei rauhaa aikaan saa
Kaikkivoipaa häpeää kaikki.
- Anonyymi
Tavallaan.
Kun ei oikeastaan kukaan usko oikeasti jumalaan niin koko uskonnottomuuden käsitekin joutaa historiaan. Vähän hassuahan se on ollutkin korostaa että ei usko olemattomaan. Vastaavasti uskovaisuus voidaan lisätä tautiluokitukseen. - Anonyymi
Ainakaan metsästäjä-keräilijät eivät lyöneet toisiaan Raamatulla päähän, mikä näiden uskisten mielessä kertoo yhteiskunnan alkeellisuudesta. Oikeassa uskiksen ihanneyhteiskunnassa ateisteja (ja kaikkia muitakin) tulee jatkuvasti hakata Raamatuilla, sillä vasta se on sivistyksen merkki.
- Anonyymi
The Raven kaltaiset älyköt olisivat
Lahja suuri kun ovat hyviä ulosannissaan
Jumalan nimeen.
TiKtokkaaja JayLenox75. Samoin.
Tuhansia seuraajia. Mutta kukaan.
Uskova ei juttele.
Älykäs.
Kääntöpiirin muutos toisi
Älyttömän suosion.
Lahjoja pitää käyttää oikein.
Hihhuliksi ei muututa
Rationaalisesta ateismista
Vaan vielä
Älykkäämmäksi - Anonyymi
Ihmiskunta oli ateistista, kunnes joku "keksi" jumalat.
- Anonyymi
Mmmm....
Jo ateisteja jumalien suhteen, kun jumalkäsityksiä rupesi ilmestymään aika myöhään.
Mutta uskottiinhan ennen jumalien ilmestymistä ihmisiä höntittämään kaikenkarvaisiin luonnon 'henkiin' ja muuhun kummallisiin.
- Anonyymi
Uskonnottomuus on luonnollinen osa ihmisen eloa. Uskonnot taas on keinotekoinen ilmiö, joka sotii luontoa vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1114377Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572508Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768