Joko hoidatte dementiavanhukset kotonanne?

Anonyymi-ap

Kyllä pitäisi, lapset ja selitykset työssäkäynnistä eivät estä vanhempanne hoitoa ja vaipan vaihtoa.

13

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mites kun vanhuksella ei ole lapsia

    • Anonyymi

      Aloittaja on joko provo tai sitten melkoisen tyhmä.

      • Anonyymi

        Ehkä itse olet? Oletko lainkaan perillä hallituksen suunnitelmista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä itse olet? Oletko lainkaan perillä hallituksen suunnitelmista?

        Foliohattu sumentaa ajattelukyvyn.


    • Anonyymi

      Nyt leikataan tukiaisia pois jotta omaishoitajia saadaan väkisin lisää?

      • Anonyymi

        Yksikään järkevä ei näillä ehdoilla ryhdy omaishoitajaksi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksikään järkevä ei näillä ehdoilla ryhdy omaishoitajaksi

        yksikään järkevä ei jää suomeen vanhuksena.


    • Anonyymi

      KOKEMUSTA 15 VUODEN AJALTA ,onko aloittajalla
      Käytkö töissä ja kiunka kaukaa itse menet omaisesi luokse.
      Itselä 8 tunnin työpäivät ja työmatka puolisen tuntia mennen tullen ,
      Myös omakotitalo pihatöineen, ,ruuanlaittoineen., pyykkeineen sun muina tehtävänä.
      vanhemmat tunnin ajomatkan päässä Myös omakotilatolla
      lumityöt,nurmenajot, siivooukset,ruuanlaitot,pyykit joka viikonloppu ja
      viikolla aptekkiasiat .
      sanon näin että kuolettavan väsyttävää hoitaa jo 60V täyttänyt itsekin
      KYLLÄ NÄIN MYÖHEMMIN AJATELLEN EN ALKAISI UUDELLEEN HYVÄNTEKEVÄISYYTTÄ TEKEMÄÄN VAAN RAJAISIN SEN SATUNNAISEEN KÄYMISEEN,
      En myöskääntoivo itse eläväni että lapseni joutuisi urakkaan kanssani,
      TOIVON ETTÄ YHTEISKUNTA ANTAA PILLERIN JA SAA LOPETTAA PÄIVÄNSÄ KUN EI YKSIN PÄRJÄÄ.
      OLEN JO HOITANUT KAIKKI MAHDOLLISET ASIAT SIIHEN MALLIIN ETTÄ JÄLKELÄISET PYSTYISIVÄT ASIATHOITAMAAN MAHDOLLISIMMAN HELPOSTI.

    • Anonyymi

      Se on sillätapaa, että pikku-petteri menee hoitamaan isäänsäHETI

      • Anonyymi

        Kyllä pikku Petteri menee, tai vaan jättää vanhempansa hoitamatta. Niin se oli jo ennen tätä hallitusta, ja nyt se on sitä vielä enemmän. Hoidin tuossa 10 vuoden aikana 4 suvun vanhusta, kaiken tuon oman arjen ohella. Ei kukaan kysynyt, mitä muuta elämässäsi on? Miten niinkuin itse jaksat? Siinähän kannat vastuun hoitamisesta tai hoitamatta jättämisestä, miten haluatte.


    • Anonyymi

      Tiettyyn rajaan asti hoidin. Kun alkoi tarvita ympärivuorokautista valvontaa, niin laitoin psykogeriatriselle.
      Alkoivat hymyillen ehdotella virallista omaishoitajuutta, mikä olisi tarkoittanut työelämästä jättäytymistä. Eihän se käynyt. Tarvitsin rahaa elämiseenkin.
      Omaishoitajuus on oikea sudenkuoppa. Onko meillä varaa, että työelämässä olevat lopettavat työnsä ja ryhtyvät omaishoitajiksi pienellä viikkorahalla? Tyypin kuoltua jää sitten itse tyhjänpäälle.
      Kenestä meistä on toisen hoitajaksi?

    • Anonyymi

      Hyvä ohjelma 1 kanavalla:15 Min sinun
      Kotona piipahtaa hoitsu ja joutuu kiitämään seuraavaan paikkaan, yksikin mummu melkein itki kun hoitaja lähti
      Ihan järkyttäviä kamalaa että elämänsä kovia töitä tehneet ja veroja maksaneet ihmiset on omillaan todella yksin heikossa hapessa.
      Olen itse ollut 15 vuotta vanhempien kodissa viikonloput tekemässä ruokaa, keittänyt puurot ja sopat, siivonnut, pessyt ikkunat, mattoja, pihassa nurmenleikkuut, kerännyt omenat ja marjat, lumihommat, vienyt isäin ja äitienpäivinä ja syntymäpäivinä kakut ja pullat, viikollakin käynyt jos on ollut apteekkiasioita tai muuta. Täytyy sanoa että se on urakkstyötä kun ensin työpaikan työt, sitten oman kodin huusholli ja pihatyöt, eli vapaalla vain kun lomilla töistä.

    • Anonyymi

      Heidät tulisi että säilyisi terve huumori erilaisissa elämäntilanteissa. Ja vaarallisissa vesillä etenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe