On hämmästyttävää, että mm helluntalaiset jakavat disinformaatiota siitä, että Israel on uhri, eikä Gazassa ole mitään hätää ja jos on, niin Hamas aiheuttaa sen. No eipä ihme, että hallituksen kanta taitaa olla samanlainen, kun tietää keitä hallitiksessa istuu.
Suomi ajelehtii samaan tapaan, kun 40-luvulla, jolloin se lähetti juutalaisia Saksaan leirille. Täällä ajateltiin, että asia edistää Suomen asemaa. Nyt on sama asia, ei haluta ärsyttää Israelia, koska tänne ollaan ostamassa Daavidin linko, puolustusjärjestelmä, ja sen takia gazalaisten kärsimyksellä ei ole mitään merkitystä, eikä haluta tunnustaa Palestiinaa.
Suomi ajelehtii samaan tapaan, kun 40-luvulla, jolloin se lähetti juutalaisia Saksaan leirille. Täällä ajateltiin, että asia edistää Suomen asemaa. Nyt on sama asia, ei haluta ärsyttää Israelia, koska tänne ollaan ostamassa Daavidin linko, puolustusjärjestelmä, ja sen takia gazalaisten kärsimyksellä ei ole mitään merkitystä, eikä haluta tunnustaa Palestiinaa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tätäkin on hyvä pohtia:
Radikalisoituiko ikioma terroristimme Eugen Schauman aikoinaan "iha isseksee" vai oliko Venäjän sortotoimilla jotakin osuutta asiaan? Mistä konflikti Palestiinassa sai alkunsa? Mitkä ovat sen juurisyyt? Oliko alkupiste pari vuotta sitten syksyllä vai kenties vuosikymmeniä sitten?
Eugen Schauman ei ollut terroristi vaan aktivisti ja vapaustaistelija.
2000v sitten tai ennemmin.
Ilmestyskirjan peto666 aseistaa ja kiihottaa Hamastiinaa.
Hakutulos
vedenpaisu:ut:x
1. Matt. 24:38 Sillä niinkuin ihmiset olivat niinä päivinä ennen vedenpaisumusta: söivät ja joivat, naivat ja naittivat, aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin,
2. Matt. 24:39 eivätkä tienneet, ennenkuin vedenpaisumus tuli ja vei heidät kaikki; niin on myös Ihmisen Pojan tulemus oleva.
3. Luuk. 17:27 he söivät, joivat, naivat ja menivät miehelle, aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin; ja vedenpaisumus tuli ja hukutti heidät kaikki.
4. 2.Piet. 2:5 Eikä hän säästänyt muinaista maailmaa, vaikka varjelikin Nooan, vanhurskauden saarnaajan, ynnä seitsemän muuta, vaan antoi vedenpaisumuksen tulla jumalattomain maailman päälle.
5. 2.Piet. 3:6 ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
Tuo on näkökulmakysymys.
Katsoositko mikä on aiheen todellisen asiantuntijan näkemys koko asiakokonaisuudesta? "Anterilla on asiaa" Anter Yasa, YouTube.
Jos pelkkää yleä tuijotetaan, saadaan hyvin yksipuolinen näkemys aiheesta.
Katsoisitko siis.
Ja kapea näkemys
Yleltä siis kapea
Anter ei ole penaali terävin kynä
Vasemmistomedia on pahin valeuutisten tekijä.
Kyllä. Ovat Hamasin asialla.
Gaazalasilla menee tosin hyvin hamas on johtanut heitä jo 20v eikä tämä ole yk haittannut eli menkööt vielä toisetkin 20v hamasin vallan alla.