Kuntien työllisyyspalveluissa oli kesäkuun lopussa yhteensä 330 800 työtöntä työnhakijaa. Se on 37 500 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Edelliskuusta työttömien työnhakijoiden määrä nousi 23 400:lla. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 12,2 prosenttia eli 1,3 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten.
Työttömyystukien leikkaaminen tuo säästöä valtiolle,nyt hups, samalla rahalla voidaan tukea 50 000 työtöntä enemmän eikä tunnu missään.
Sen takia emme ole hallituksessa tuosta niin huolissamme! ElovenaRiikan neuvo:kaurapuuro on edullista ja vegaania!
MUTTA Riikkaa huolettaa naisten asema joidenkin islamilaisten uskonlahkojen kohdalla, niiden jotka käyttävät joko huivi tai burkhaa! Riikka nostaa ongelman ihan valtakunnan ykkösasiaksi. Varmasti hän tietää kuinka monta perhekuntaa Suomessa näin elää! Ja voi yrittää järjestää perheneuvontaa , tukea , kotoutusta ja naisille koulutusta erikseen omalta momentilta tulevasta budjetista!! Kiitos Riikka!!
Tai sitten se on vaan sitä MV/ SuomenUutisten Turkkilan kieroilua vedätystä?
Työttömyystukien leikkaaminen tuo säästöä valtiolle,nyt hups, samalla rahalla voidaan tukea 50 000 työtöntä enemmän eikä tunnu missään.
Sen takia emme ole hallituksessa tuosta niin huolissamme! ElovenaRiikan neuvo:kaurapuuro on edullista ja vegaania!
MUTTA Riikkaa huolettaa naisten asema joidenkin islamilaisten uskonlahkojen kohdalla, niiden jotka käyttävät joko huivi tai burkhaa! Riikka nostaa ongelman ihan valtakunnan ykkösasiaksi. Varmasti hän tietää kuinka monta perhekuntaa Suomessa näin elää! Ja voi yrittää järjestää perheneuvontaa , tukea , kotoutusta ja naisille koulutusta erikseen omalta momentilta tulevasta budjetista!! Kiitos Riikka!!
Tai sitten se on vaan sitä MV/ SuomenUutisten Turkkilan kieroilua vedätystä?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Karsea luku.
Suomessa oli kesäkuussa 2025 noin 330 800 työtöntä työnhakijaa (työttömyysaste 12,2%) joista 126 100 pitkäaikaistyöttömiä. Tempputoimissa olevat mukaanlukien ns. laaja työttömyys oli kesäkuussa 411 900 henkilöä (Keha-keskus). Keskimääräinen työttömyysjakson pituus on ennätyksellinen 70 viikkoa. Suomen työttömyys on EU:n toisiksi korkein ja miesten työttömyys EU:n korkein.
OrpoPurran hallituskauden aikana kesäkuusta 2023 kesäkuuhun 2025 työttömiä on tullut lisää 87 700.
Mehä voitas lisätä maaham muuttoo😉
T:Demari
Huutelee palstaporvari tuhnussaan.
Kokoomus Orpon porvarihallituksen aikana maahanmuutto on lisääntynyt ennätysmäisesti.
Etkö ymmärrä lukemaasi?
T:Demari
Elinkeinoelämä lue kokoomus ja kepu ovat ilmoittaneet Suomen tarvitsevan vuosittain ainakin 40 000 kolmansien maiden kielitaidotonta palkanpolkijaa.
Oikeistolla: Sipilän kepu, Orpon kokoomus ja Soinin persut/sinipersut on Suomen Ennätykset vuosikohtaisessa jahallituskausikohtaisessa Lähi-idän ja Aftikan moniosaajien mamutuksessa. Nyt tulee halpa-Aasiasta moniosaajia.
Tukenaan heillä on demarit, vas, vihr ja rkp.
Metkaa eiks je😉
T:Demari
Lähi-itää ja Afrikkaa tuli jopa poikkeuksellisen vähän Marinin kaudella. Muka korona esti. Kummasti Ukrainan sotapakolaiset naisia ja lapsia pääsi 60 000 Suomeen, kyllä ne välimerentakaisetkin olisi päässyt, mutta SDP ei haalinut niitä. Ai niin, myös Purra ja Mestari kelpuuttivat ukrainalaiset.
Kun kaikki menee persujen kannalta päin peetä, ne yrittää viedä ihmisten huomion maahanmuuttajiin.
Joita on tullut 130'000 kahden viime vuoden aikana, uusi ennätys sekin.
No mutta luulisi sinun olevan innoissasi asiasta.
En ole, siksi en kannata kokoomusta, persuja, RKP:ta ja KD:tä.
Laiskoja luusereita löytyy, ja lisää tulee Afrikasta.
Saadaan niitä muualtakin😘
T:Demari
Satonen hoiti homman ja nyt tää uus ministeri jatkaa, hyvä Suomi
Satonen linnaan!
Eiköhän Stubbi sen kutsu. Taitaa kansanedustajat päästä automatic muutenkin..
Näin meillä. Jopa muualta tulleiden huivit ovat tärkeämpiä kuin oman kansan työllisyys ja ostovoima. Ja se puolue joka muinoin rummutti, että oma kansa ensin! Hahhahhahhahhahhahh
Kas, kun rikkaat vievät sen ostovoimansa maailman keskuksiin, NewYorkiin, Pariisiin, Lontooseen, loma-asunnot ostetaan jostain kivasta lämpimästä paikasta, Florida oli aiemmin suosittu, sitten Välimeren maat, nyt kun kuuumottaa, voi olla vetoa viileämmilläkin alueilla, pääasia, että pois Suomesta!
Joo huonosti menee hallituksella! Jo aloittaessa nämä saivat heti työttömyyden nousuun. Joka kuukausi 20-30 tuhatta työtöntä lisää.
Jokainen ymmärtää että se maksaa enemmän kuin tehdyt "säästöt".
Leikkaamista ei voi lopettaa, edessä on loputon suo ja jatkuva lisääntynyt työttömyys.
Jos hallitus ei olisi hyökännyt (turhaan) työväen kimppuun, ei olisi lähtenyt leikkausten linjalle, Suomi olisi jatkanut karkeasti työllistettynä ja olisimme voineet investoida sitä velkaa, mitä nyt otetaan täysin turhaan?
Kun leikkaa niiltä, jotka vievät joka ikisen euronsa yritysten kassaan joka kuukausi, se tietenkin tarkoittaa työttömyyttä.
Vain työnteolla, investoimalla ja yritteliäisyydellä Suomi nousee.
Nyt valittiin työttömyyden tie.
Lindtmanin Antti voi vielä pelastaa maan ja hyvinvointivaltion. Muista äänestää ja oikein. Äänestämättä jättäminen on ääni kokoomukselle ja RKP:lle, niiden kannattajat kun äänestää aina, ja äänestämättä jättäneet jotka ei ole noita nostavat kokoomuksen ja RKP:n ääniosuutta.
Natsikäsi Antti ei kiinnosta
Alkuajan höpisee kissa lokista
Ja julkaisi natsikuvissa jatkoksi
Palkansaajia on vähän alle 2,3 miljoonaa.
Viellä ei kumminkaan ole riittävästi työvoima tarjontaa yrityksille. Tuontakia persutkin pitää työperäistä maahanmuuttoa tärkeänä asiana.
Talouselämä: Näin paljon tappiota teki Sanna Marinin hallituksen epäonnistunut Työkanava
Osatyökykyisten työllistämistä varten perustettu yhtiö jäi pahasti tavoitteestaan.
Pääministeri Sanna Marinin (sd) hallituksen perustaman valtionyhtiön Työkanava Oy:n toiminnasta aiheutui lähes 2,8 miljoonan euron liiketappiot vuosina 2022–25, kertoo Talouselämä.
Taloussanomat on kertonut, että Työkanava oli työllistänyt vuoden 2023 loppuun mennessä 17 henkeä. Keväällä 2024 työllistyneitä oli 27. Taloussanomat myös kertoi, että toimintaan oli vuoden 2023 loppuun mennessä käytetty 1,5 miljoonaa euroa.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011421642.html