Ne, joilla on tässä maassa jotakin puolustettavaa, myös uhrautukoon sen sijaan, että laittavat vähemmällä poliittisella ja taloudellisella vallalla varustetut nuoret miehet asialle. Tällöin kyseeseen tulevat ennen kaikkea itseäni vanhemmat, perheelliset miehet, joilla on omistuksia maassamme – ja muodikkaan tasa-arvoisesti myös naiset. Tosin hekään eivät useimmiten todellisuudessa omista kalliita asuntojaan, vaan useammat ovat vain torpparinkaltaisessa velkasuhteessa pankkiin.
Suomi ei ole minkään mittapuun, kuten sosiaaliturvan, koulutuksen tai terveydenhoidon, suhteen mikään onnela verrattuna muihin länsimaihin, joten näihinkään vetoaminen ei riitä perusteeksi itsensä uhraamiselle Suomen hyväksi. Ainoa syy suostua tapattamaan itsensä Suomen puolesta, on sinisilmäinen isänmaanrakkaus ja isänmaallisuuttahan maamme omistava luokka on aina lietsonut.
Joukossamme on toki myös varsinaisia sotanarkkareita,- ja kiihkoilijoita, jotka varmaan sodasta pitäisivätkin. Nämä vuodattakoon vertansa vaikkapa palkkasotilaina aavikon hiekkaan pahimpien kiimojensa tyydyttämiseksi.
Pitäkää hauskaa keskenänne NATO-pellet.
Suomi ei ole minkään mittapuun, kuten sosiaaliturvan, koulutuksen tai terveydenhoidon, suhteen mikään onnela verrattuna muihin länsimaihin, joten näihinkään vetoaminen ei riitä perusteeksi itsensä uhraamiselle Suomen hyväksi. Ainoa syy suostua tapattamaan itsensä Suomen puolesta, on sinisilmäinen isänmaanrakkaus ja isänmaallisuuttahan maamme omistava luokka on aina lietsonut.
Joukossamme on toki myös varsinaisia sotanarkkareita,- ja kiihkoilijoita, jotka varmaan sodasta pitäisivätkin. Nämä vuodattakoon vertansa vaikkapa palkkasotilaina aavikon hiekkaan pahimpien kiimojensa tyydyttämiseksi.
Pitäkää hauskaa keskenänne NATO-pellet.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Kiitos pidetään hauskaa.
Ei siellä ole hauskaa.
Aina on hauskaa kun sua ahdistaa.
on karmeaa jos Putin ei kohta vapauta Suomea ja tää RKP-fasistinen suomi vaan jatkuisi.
Pyydetään apua Venäjältä kaikki me suomalaiset- että saadaan oma valtiomme takaisin.
Suomen suurin ystävä maailmalla on Putin- itsekin vepsäläinen suomensukuinen, jopa sukulainenkin asuu Suomessa.
Ja ei Trumpkaan itse henkilökohtaisesti varmaan halua Suomelle mitään pahaa.
NATO kaiken pahan aikaan saa.
NI kerro mitä pahaa?
Venäjän propaganda on vain suurta valhetta jolla pönkitetään Putinin valtaa ja paluuta vanhaan CCCPn aikaiseen järjestykseen jossa kansaa pidetään tiukassa hihnassa ja lampaina.
Vastineena viestiisi: Isänmaallisuus on taitavaa aivopesua, jolla saadaan nuoret miehet uskomaan, että rikkaiden omaisuuden puolustaminen on sama asia kuin oman perheen turvaaminen. Se on propagandaa, joka korottaa oman kansan muiden yläpuolelle ja lietsoo vihaa vieraaseen. Se onkin usein vallassa olevan luokan keino hämärtää todelliset luokkaerot ja saada köyhät sotimaan rikkaiden puolesta. Pääasia on, ettei kukaan kyseenalaista tätä järjestelyä, jossa toiset uhraavat kaikkensa, toiset hyötyvät. Halpa on sielunne jos menette kuolemaan Suomen puolesta.
Noinhan se on, mutta kun vapaaehtoisia riittää, niin no hätä meillä muilla.
Ja Naton ensisijainen tarkoitus on nimenomaan estää tuon tilanteen syntyminen.
Kuka muistaa aikaisemmissa sodissa kuolleita henkilöitä?
Ja miten ne sodissa kuolleet ja mahdollisesti helvettiin joutuneet ihmiset nyt hyötyy sun muisteluistasi? Ei yhtikäs mitään.
Minä.
Erosin armeijasta 10 vuotta sitten kun huomasin mihin suuntaan Suomi oli menossa. En epäillyt hetkeäkään etteikö Suomea liitetä natoon ja ilman kansanäänestystä tietysti.
Jokainen sotahullu voi mennä ottamaan luotia tai kranaattia rintamalle, itse en mene.
Ja mielenkiintoista, että miksi ne ei sitten mene Ukrainaan jos kerran Ukraina sotii lännen puolesta ja ovat niin isänmaan asialla. NATOon liittyivät vaan sitä varten että voi huijata muita sotaan (lisää tykinruokaa).
Vaikka olisi äänestys niin päätös tehdään edukunassa ja kun teillä ei pääsyt yhtään ehdokasta vaaleissa läpi niin teillä ei ole mihkään asiaan mitään päätösvaltaa.
Miten niin? Sen kuin vain päättää ettei mene sotimaan.
Tuskin siitä hyvästä tapetaan sentään...
Tosin jos ajattelee näiden NATO-kannattajien puheiden perusteella voi hyvinkin olla että sodasta kieltäytyjät tapetaan armotta. Se tuottaa heille vielä suuremman ilon kuin vihollisten tuhoaminen.
Tokkai teidät vietään montulle nänähin sitä tehtiin viimeksikin.
Se, että erosit armeijasta omien periaatteidesi ja ennakointiesi vuoksi, on sinulle oikea päätös. Se kuvastaa sitä, että teit valinnan omien arvojesi pohjalta. Tällaiset päätökset ovat yksilön henkilökohtaisia valintoja, joita kenenkään ulkopuolisen on mahdotonta arvioida, eikä kenelläkään ole lupaa toisen puolesta niin päättää.
Tuohan vain trolli ei se missään intissä ole suomessa koskaan ollut.
Hihii, hauskoja satuja poika jaksaa painaa….
Me nauramme näille yrityksille.
Persua ahdistaa.
Tämä on kyllä ehta vapaudenliiton lahkolainen ossin opetuslapsi.
Kenenkään ei kannata mielestäni kuolla Suomen puolesta.
Kannattaisiko sen sijaan antaa elämä Jeesukselle.
Jeesus on Tie, Totuus ja Elämä
”Jos me tunnustamme syntimme, niin Jumala, joka on uskollinen ja vanhurskas, antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.” 1 Joh. 1:9.
"Ihmeiset silmät nuo Jeesuksen,
tutkivan katseen luo sydämeen,
sielusi tahrat ja salat oi,
mitään et niiltä kätkeä voi.----
Vain ristin luona Hän puhdistaa,
ja veren voima sun pelastaa.
Nyt nosta katseesi Jeesukseen,
ihmeiset silmänsä säteilee."
No nyt ollaan sairaalla kulmalla liikkeellä.
Tämä on hyvä idea.
Minulla ei ole euronkaan edestä kiinteistö- tai asunto-osake-omaisuutta täällä, joten en aio puolustaa Hölmölää. Maata, joka polkee omaa kansaa, antaa mamuille ja rikkaimmille sekä aseteollisuudelle ja Ukrainalle kaiken. Pitäkööt tunkkinsa.
Me pidämme tunkkisi kiitos siitä.
Olet siis luuseri ja taakka yhteiskunnalle, parempi kun lähdet heti muualle.
Sossupummit eturintamaan, hehän tässä maassa ovat eniten hyötyneet. Siellä on aika maksaa se minkä on kuluttanut.
Ja mihinkä se sossupummi muuallekaan menisi? Missään muualla ei roskasakkia elätetään pelkän paskan takia.
Minulla on rakas perhe ja paljon ystäviä. Toisin kuin keskustelun aloittajalla.
Ei kuitenkaan ole sinulle maistunut Ukrainaan meno Suomen puolesta. Ymmärrän, enkä sitä suosittelekaan kellekään. Ja kannatat tietysti pakollista asepalvelusta muidenkin puolesta, ymmärrän senkin.
Hyvä sähän alat oppimaan poika.
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Ei epämiellyttävillä ihmisillä ole ystäviä.
Olenhan jo 13-vuotias.
Olen myös oppinut että kaikesta voi kieltäytyä ja voitte mennä itse sotimaan. Tällä kertaa tosin mitään hauskaa metsässä hyppimistä ja sotasankaristarinoita ei tule olemaan, sodankuva kun on muuttunut hieman viime kerrasta.
Ap kirjoittaa niin asiaa. Hienoa, että kansan eli tykinruuan silmät ja korvat alkavat avautumaan sota/Nato kusetukselle? Aina pitää miettiä, kuka lopulta rahallisesti esim. sodasta hyötyy. No, sodasta hyötyy tietysti erittäin pieni maailman rahaeliitti, joka myös kaikki lukuisat sodat/kriisit suunnittelee omaksi hyödykseen. Jos siinä tohinassa kuolee miljoonia taviksia, ei noita rosvoja vähääkään hetkauta.
Aina voi kieltätyä toki mutta et siitä henkiin jää.
Ennen Natoon liittymistä Suomen puolustus oli vastuullani . Päätös Natoon liittymisestä tehtiin minulta kysymättä. Nyt päättäjät ja Nato heille avuksi saavat itse puolustamaan minua.
Sotamies Niinistö, vorwärts, schneller, schneller, alter Esel!
Hieno näkemys. Vähän samaa mieltä vaikka motivaatiot ei ole täysin samat.
Omat näkemyksiä on aina hienoa kehua kolmanessa persoonassa.
Kyllä näin ajattelee jo suuri osa kansasta. Myös NATO-kannattajat. He vain kätkevät sen ovelasti.
Näin ajattelee vapaudenliiton väki ja teitä on kansasta 0,3%
Lähteä ny johonkin rintamalle ryömimään, huonoilla eväillä.😁
Voit etukäteen harjoitella, kun menet esim. Itä-Lappiin rämpii rämeikköön tiettömien taipaleiden taakse, tervemenoa. Siellä ei nimittäin ns. huolto pelaa, olet itsesi varassa.
On upeaa kaatua Orpo-Purran edestä! Kaaduin nimittäin eilen lähiökuppilan portaissa.
Toivottavasti ei kukaan luule että 2. maailmansodan jälkeinen sankarikulttuuri toistuisi.
Tottakai toistuu suta tulee loistava miinanpolkia.
Onneksi enää vähempi ns. sotasankari hypetystä kuulee mutta olihan se ihan överiä jossain vaiheessa. Toki sillä palvonnalla oli tietty tarkoitus eli aivopestä nuoria sodan ” ihanuuteen” ja jota nyt kovasti meille tarjoillaan Kokoomuksen johdolla, täyttä p-kaa.
Kylläpä Pietarissa pelätään ja ollaan huolissaan.
Älä huoli, emme me sinne hyökkää, paskaa on meillä jo tarpeeksi.
Eikä sinulla ole oikeasti mitään puolustettavaa täällä?
Ei ole. Sodat on muutenkin ateistien juttuja.
Sun pesukoneen se haluaa viedä.
Ei ole sellaista.
Silloin kun olin armeijassa niin ne pomot oli häijyjä ja julmia ja haukkuivat päin naamaa. Semmoisia ei kukaan halua vapaaehtoisesti totella.
Ihan selvä juttu, kuka nyt simputtavia kapiaisia jaksaa.
Sen voin taata että pidän peukkua vaikka en otakaan osaa. Myötätunto on siis kuitenkin suomalaisten puolella. Venäjää en kannata.
Jospa Suomi antaa aseet ja viro, latvia, liettua... antaa miehet.
Kuten nyt Ukrainassa.
Ei Suomella ole mitä antaa.
Nato on ennaltaehkäisevä lääke Putinin laajentumishaluille.
Ja hyvin on toiminut.
Eikä se Ukrainan kolmen viikon projektikaan mennyt ihan putkeen.
Kun Putin ei saa edes Ukrainaa kaadettua kolmessa vuodessa, niin Naton kaatamiseen Putin tarvitsisi ihmeen tai useamman.
Ihmeen se toki vaatii. Mutta haluaisimmeko silti nähdä satoja tuhansia kuolleita ja tuhoutuneet kaupungit.
Se ei ole meistä kiinni putin pättää tuhotaanko kaupungit.
Pitäisi ehkä kokeilla lujempaa linjaa.