Miksi eläinten ja ihmisten oikeudet koetaan usein vastakkaisina? Yleinen, esim tämän palstan keskusteluissa näkyvä asenne on, että eläimistä huolehtiminen on jotenkin turhaa, koska niin monilla ihmisilläkin on hätä. Mutta miten eläinsuojelu sitten on pois hädänalaisilta ihmisiltä?
Eläinsuojelu on työtä piittaamattomuutta vastaan. Jos piittaamattomuus vähenisi, yhteiskunta olisi parempi myös ihmisille.
Oikeudenmukaisuutta ajatellen, eikö ihminen ole jopa ensisijaisesti vastuussa olennoista, eläinyksilöistä, jotka on alistanut käyttöönsä?Jokainen ihminen taas on ensisijaisesti itse vastuussa itsestään, yhteiskunnan ja muiden ihmisten vastuun ollessa toissijainen.
Vastauksien ei tarvitse laajentua perheenjäsenten, lasten, vanhusten tai vammaisten asemaan, sanomattakin jokaiselle lienee selvää, että heistä vastuumme on kaikkein suurin...
Eläinten suojelu ei ole ihmisiltä pois
10
764
Vastaukset
- kiukuttaa.
Jos luet tuolta lemmikkieläin palstalta, niin siellä ainakin moni vastaaja on sitä mieltä, että koira on tärkeämpi kuin ihminen. Jotkut jopa sanoo, että koira saa purra lasta se on lapsen vika.
mutta ei siis ainakaan koirankaan. jos joku pitää eläintä hän on vastuussa siitä, jos joku hankkii lapsen, hän on vastuussa lapsestaan. on vanhemman, ei koiran tai lapsen, vastuulla, jos koira puree lasta. Ei eläimillä ole velvollisuuksia. eläimet on eläimiä. mutta tämä ei liittynyt keskustelun avaukseeni mitenkään ja koetin erikseen pyytää jättämään pois nämä itsestään selvyydet
- juippi
ihimnen on tärkeämpi kuin koira. kyllä eläisuojelu tyypit ja eläinaktivistit sais vähän aatella ihmisiäkin koska ihmiselämä on tärkein asia meidän maassa eli suomessa. kukin hoitakoon omat eläimensä ja antakoon muitten ihmisten olla rauhassa.
kiva kun kerroit, vaikka pyysin kyllä pitämään ne itsestäänselvyydet muualla. puhuin vastuusta, en tärkeysjärjestyksistä.
- SD.
Jospa kaikki pitäis vaan itsestään huolta niin kaikki ois hyvin!!!!!!
- a.v.a
>>>Eläinten suojelu ei ole ihmisiltä pois
- Valinta
Usein ihmiset jostain syystä kuvittelevat, että jos eläimille haluaa parempaa kohtelua, niin se tarkoittaisi muka sitä, että niiden pitäisi saada ihmisten oikeudet..
Hayman - kai olet jo kasvissyöjä? :) - kirsi
kaikki se energia mikä menee kettutyttöjen tarhaiskuihin. käytettäisiin ihmisten auttamiseen ja nälänhädän torjumiseen niin uskoisin että olisi enemmän arvokasta työtä
- blackmagictiger
eläinrääkkäys on typerää.älytöntä.tyhmää ja ennen kaikkea sairasta..sille pitäisi tehdä jotain....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912286- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171630"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111882Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.299813Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654