Nyt puhutaan vihdoin asioiden oikeilla nimillä.Kunnat siis käyttävät veronmaksajien rahoja kun ottavat muualta tulleita asumaan ,Suomalaisten tilalle.Valtio" maksaa niin hyvin kunnille että on kannattavaa toimintaa.Näin ei pitäisi koskaan olla.Onneksi meillä on kaksi loistavaa ministeriä jotka ymmärtävät asian.Eivätkä suostu enää tällaiseen toimintaa Riikka ja Mari !He juuri ovat ymmärtäneet myös sen ettei uusia tulijoita voi ottaa yhtään.Ja palauttavat tulijoita takaisin. Tässä on loistava säästö kohde niin kuin ympäristö asioissakin.Kun laitamme pois Suomesta tulijat jotka eivät sopeudu vaan tuhoavat maatamme sekä nuoremme niin ei tarvitse leikata eläkeläisten rahoista .Täytyy olla todellinen rahan väärin käyttäjä joka edes ääneen sanoo että eläkeläisten eläkkeistä voi leikata.Ympäristö asioihin ei kannata satsata ennenkuin sota saadaan loppumaan.Uskottavuus mennyt täysin Suomen johdolta .
Valtiolla ei ole rahaa vaan kaikki raha veronmaksajilta.
Anonyymi-ap
7115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuntaverolla ja kiinteistöverolla ne kunnat teitään kunnostavat, kouluja korjaavat ja yrittävät työllistää työttömiä. Jotkut kunnat huolehtivat jopa kulttuuripalveluista ja nuorisotiloista jotta nuoret eivät päädy kadulle jengeihin.
Veroilla maksetaan myös paljon sellaista, joka ei ole välttämätöntä.
Varot tuntuvat olevan kaikille luvallinen paikka varastaa.
Kunta ei kunnosta minkäänlaista tietä. Kyllä ne hoidetaan ELY-keskuksen kautta. Kaikkien kuntien
Yleiset tiet on ns. valtion teitä.
Yksityistiet ovat sitten eri asia. Nekin ovat tieosuuskuntia. Keräävät käyttäjiltä tienkäyttömaksun.
Kovin on ruusuinen kuva kunnan tuottamista palveluista.
Jos nuorisolle järjestetään noin paljon puuhaa niin entä vanhukset?
Eikö edes Mannerheimintietä?
Yhteiskuntaa pyöritetään pääosin verovaroilla. Koskee sekä valtiota, että kuntia/kaupunkeja.
Aloittajan teksti on tyypillisen lyhytnäköisen ulinaa. Samaa luokkaa kuin hallituksessa. Tollot eivät kykene näkemään kuin kuukauden päähän tulevaisuuteen (jos sinnekään), ja vain yhdeltä kannalta katsottuna.
Minä en huomaa sinun kirjoituksestasi edes yhtä kantaa. Sen sijaan haukut muita osoittamatta kykyä itse esittää mitään.