Minulle myytiin sähköauto sillä lupauksella ettei enää tarvitse seistä haiseva letku käsissä. Nyt sitten sompailen kuraisen sähkökaapelin kanssa 2x päivässä. Haisevan letkun kanssa pärjäsi kerran kolmessa viikossa. Minut petettiin!
Haiseva letku
Anonyymi-ap
33436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ai jaa, minulla ei ole tuollaista sähkökaapelia sähköautossani.
Millä sinä sitten lataat sähköautosi? Joudut sinäkin liittämään kaapelin autoosi kun auton lataamista (toki langatonta lataustakin on jossain testattu, mutta ei sitä lähes kenelläkään ole sähköautossaan). Kaapeli ja letku on käytännössä sama asia.
Ylipäätään sähköautofanaatikkojen höpötys "haisevasta letkusta" on ollut naurettavan typerää, kun he operoivat samanlaista letkua lähes joka päivä.
On niissä iso ero. Bensaletku on painava ja sitä liipaisinta pitää painaa kokoajan kun taas sähkökaapeli ja liitin on kevyitä ja se vain tökätään autoon kiinni ja sitten voikin levähtää.
Pikalatauksessa tarvittavat sähkökaapelit ovat jopa painavampia kuin tuo bensaletku joten sinä jauhat pelkkää paskaa.
"tökätään autoon kiinni ja sitten voikin levähtää."
Eli ihan sama kuin tankkauksessa paitsi että tankkaus vain kestää paljon lyhyemmän ajan.
Eli todistit vain sen, että "haisevista letkuista" ovat aivottomia idiootteja ja mitään eroa ei sähkökaapelin ja bensaletkun välillä ole.
Mutta sitä kaapelia ei tarvitse puristaa koko Antin ajan.
Tankkaus kestää pahimmillaankin pari minuuttia, joten en näe tuota ongelmana. Ja se, että tuota pitää puristaa tankkauksen ajan on ihan suomalainen juttu. Nimittäin muissa maissa bensan tankkauksessakin voi sen laittaa päälle ja mennä pariksi minuutiksi autoon ja sitten poistaa letku. Suomessa tuo ominaisuus vain on poistettu käytöstä.
Ei kaapelit kovin kevyiltä vaikuta. K*rvänpaksuista touvia metritolkulla ja siitä suuri osa ryvettyy parkkihallin lattialla tai parkkipaikan sohjossa.
Oi oi.. onpas painava. Tää olikin ihan uusi "keksintö", jonka olen kuullut Jos ei jaksa pitää bensaletkusta kiinni 20 sekunttia, jonka paino jää reikään eli pidät vaan kiinni, niin kuka sulle kantaa maitopurkin kotia? Miten sä jaksat vetää töpseliä seinästä?
Ja sitten levähdät syömään sitä ABC purilaista ja läskität itseäsi
Haiseva letku on sinulla housuissas, mutta aika usein sitten tankkasit kerta kuussa riittää normaali suomalaiselle itse se kaksi kertaa kun ajelen 66 km joka päivä vähintään.
Mutta itseä harmittaa että kun on onnistunut ostamaan eberin tai muun polttoainetta käyttävän lämmittimen auton ettei enään talvisin tarvi mihinkään epävarmaan tolppaan kytkeä tai niitä etsiä tai yleensä käyttää, siksi en todellakaan tule ostamaan sähköautoa töissä saa kokea sitä "ihanuutta" kun talvella pitää pohtia voikkokaan ajaa suoraan kohteeseen vai jättääkö sisä lämmityksen pois,,että range riittää.
Et olisi ostanut sitä halvinta sähköautoa.
Tuosta jutustasi päätellen et kauheasti ajele ja isompi aikuisella sähkiksellä et joutuisi lataamaan kuin pari-kolme kertaa viikossa.
Oikeasti, provosoi on surkea.
Tosin ei yhtä typerä provo kuin sähköautofanaatikkojen aivottoman typerä höpinä "haisevasta letkusta". Etenkin kun sähköautoiliijat käyttävät sähkökaapelia jatkuvasti mikä on ihan samanlainen letku kuin tankkausasemien letkutkin.
Sinulla ei ole varaa autoon.
hah...käy kusella ja nuuhkaise käsiä
Meillä sivistyksessä pestään pelit ja vehkeet useamminkin kuin viikkosaunassa, eikä kusta omille sormille.
Miehillä? Ikävä kyllä, minä olen nähnyt naisten toimivan noin. Kerrankin piti ostaa omenoita, yks muija käpälöi kaikki o.enat, mitä laatikossa oli. Sinne jäi
osa ostaa eikä osaa edes ladata autoa.... papparainen paineli hybridin nappeja ja ihmetteli kun auto ei lähde liikkeelle...kuinka yleistä..?
Jäykkä kupari kaapeli on kuin rimpuileva anakonda abc asemalla.😁
Bensaletku se vasta notkea onkin.
Ihan samanlaisia letkuja molemmat.
jos kuparikaapeli on mutkalla sivulle niin kusee naapurin kintuille..
No jos sun auton ymmärrys on vain letkussa tai "letkussa", niin suosittelen sinulle julkista liikennettä.
Meillä Vihdissä oli taannoin saasteongelma, joku polttisidiootti oli käynyt laittamassa mustaa kenkäplankkia latausjohtojen kahvoihin. Ei sentään polttanut sähköautoja, kuten vantaalla. Taannoin joku julisti, että 77% polttomoottoriautoilijoista on keskimääräistä älykkäämpiä ja sen kyllä huomaa.
Kylän suurin kypärä ja letku letkeä, sähköautoilijan hymni.
Pesemiseen riittää hyvin pelkkä lämmin vesi. Peniksen pesussa voit hellästi hieroa ihoa veden alla. Saippuan käyttö helpottaa lian irtoamista, mutta samalla se saattaa kuivattaa limakalvoja. Niin ei haise letku.
On kahdenlaisia ihmisiä, toiset pesevät penistään ja toiset keskustelevat autoista.
ultra ääni pesuri..
Kaliforniassa on jo ongelmana sähköautojen varaosien saanti 10 vuotta vanhoihin autoihin. Ravin, Teslan ja Mersun S-sarjan invertterit, jotka hukkuvat väistämättä jäähdytysnesteeseen, jos ei ole korjattu tuota akselin stefan vuoto-ongelmaa, kolmannen osapuolen kehittämillä tavoilla. Valmistajilta ei saa enää uusia inverttereitä ja käytettyjä liikkuu vähän, koska valmistuserät ovat olleet niin pieniä.
Näistä sähköautoista tuskin tulee koskaan museoautoja juuri tuon varaosien saamattomuuden takia.
Koita keksiä vähän parempia tarinoita. Tää oli ihan paska!
https://www.youtube.com/watch?v=fQ-VL-fNQPs
Siinä on video suoraan pajalta, joka tekee noita jäähdytyksen modifikaatioita ja tappelee varaosien saatavuuden kanssa jatkuvasti.
Miten jos itse laajentaisit tietämystäsi, edes hieman hiekkalaatikkosi reunojen ulkopuolelle! Luulo on harvoin yhtä tiedon kanssa.
Trollitehtaan provo kuten n 90 % kaikesta ! ! Älä ruoki trollia ! !
Ennenkuin ostatte sähköautoa lukekaa seuraava !
Sähköautojen kehityksessä eletään riskialtista vaihetta yksityisen ostajan kannalta katsoen !
Akusto on tällä hetkellä kehittymätön, joten siihen on sitoutuneena kymmeniä tuhansia Euroja pääomaa !? Riski koskee siis sähköauton omistajaa !
Mutta, tämä vaihe on kuitenkin välttämätön, koska sähköauton valmistajien on saatava myytyä myös nämä kehittymättömät sähköautoversiot, jotta akustojen kehitykseen saadaan pääomia !
Tämä on se välivaihe jolloin yksityisen henkilön ei kannattaisi sähköautoja ostaa/omistaa mutta tehtaiden on kuitenkin saatava nämä nykyisetkin myytyä !?
Tyypillinen akuston takuu on 8v/160000km, joka kuitenkin loppuu parissa vuodessa mikäli autolla ajetaan eikä vain katsella pihassa !?
takuilla on omat ehdot mitä asia käsittää..???