Karuja uutisia: Maailman ensimmäinen lesbo arkkipiispa valittu

Anonyymi-ap

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hieno uutinen!

      • Anonyymi

        Miten uskottavasti kyseinen piispana esiintyvä lesbosuhteessa eläjä opettaa seksuaalisuutta koskevista Jumalan sanan kohdista?

        Paavalin opetukset ovat antaneet kristityille suuntaa vuosisatojen ajan. Merkittävin kohta on Roomalaiskirjeessä. “He väittävät olevansa viisaita, mutta ovat tulleet tyhmiksi, ja he ovat vaihtaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavaisten ihmisten ja lintujen, nelijalkaisten ja matelijoiden kuviin. Sen vuoksi Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan, sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa. He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvoneet luotua eivätkä Luojaa – olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen. Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen, ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan. Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista, mikä ei sovi.” (Room. 1: 22-28).

        Pakanoiden harjoittaman homoseksuaalisuuden juuret ovat Paavalin mukaan siinä, että he eivät ole kiittäneet Jumalaa hänen hyvistä teoistaan ja kunnioittaneet ainoaa jumaluutta. Jumalan kunnioittaminen on vaihdettu epäjumalanpalvelukseen. Jumalallinen totuus on vaihtunut valheeseen ja luonnonmukainen elämäntapa luonnonvastaiseen. Paavali ei tarkoita sitä, että kaikki pakanat olisivat henkilökohtaisesti ratkaisseet, palvelevatko he ainoaa elävää Jumalaa vai epäjumalia, eikä myöskään sitä, että kaikki olisivat tietoisesti vaihtaneet kahden sukupuolen välisen seksuaalisuuden naisten tai miesten väliseksi. Niin on pakanoiden parissa tapahtunut jo ammoisina aikoina ja se mitä Paavalin aikana tapahtui, oli seurausta siitä. Silti ne, jotka nyt harjoittivat homoseksuaalisuutta, olivat siitä vastuullisia, vaikka varsinainen vaihdos olikin heidän esi-isiensä kauan sitten tekemä.


    • Anonyymi

      Ikävämpi homma on tuo, jos arkkipiispojen odotetaan naiskentelevan miesten kanssa. Muuten kai asialla ei luulisi olevan merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe