Onko joku oikeesti rähinämummo?

Anonyymi-ap

Hei, nyt on pakko vähän raottaa tätä hämärän verhon kulmaa.

Mä en ole itse asiassa koskaan huomannut, että kukaan olisi ihan virallisesti nimetty "rähinämummoksi". Sehän oli alun perin vain sellainen palstan sisäpiirin läppä.... kuvaava sana, jota käytettiin yleisesti silloin kun joku kirjoitteli kovalla otteella ja kovin nuhtelevasti. Ei siis mikään henkilökohtainen titteli kellekään tietylle nimimerkilliselle tai kelleen.

Mutta kuinka ollakaan, niin kummallinen on tämä internetin ihmeellinen maailma, että joku on näemmä päättänyt ottaa sen ihan OMAKSEEN. Ei riitä, että muut sanoo. Hän itse paukauttaa aloittavansa ketjun tyyliin: ”Olen Rähinä-Mummo.”

No johan nyt! Se on vähän kuin jos joku bongaa jossain vitsinä kulkevan lempinimen ”Kahvikuningas” ja seuraavana päivänä perustaa oman kahviblogin sillä nimellä.

En tiedä onko tämä enemmän hulvatonta vai surullisenhauskaa. Mutta sen tiedän, että palstaelämään se tuo oman mausteensa. Onhan se nyt melkoista hupia, että lempinimistä, joita kukaan ei virallisesti jakanut, tuleekin identiteetti, jonka joku nappaa itselleen.

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      232
      4691
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      133
      3847
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      363
      3533
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2178
    5. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      47
      1871
    6. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1814
    7. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1674
    8. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      93
      1649
    9. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1392
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      101
      1269
    Aihe