https://www.is.fi/terveys/art-2000010680242.html
Se vie hautaan ennemmin kuin alkoholi.
Se vie hautaan ennemmin kuin alkoholi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sitä on monia uskomuksia kansalla, ensin vedetään viinaa krapullaan, ja sitten luullaan että pois kun kova rasvaista mättöä päälle seurv aamu..
inkivääriä 99% juo, se kumoaa tulehdukset paremmin..
Koska jopa länsimaissa olla vielä varhaisella kehitysasteella. Ollaan vasta hetki sitten sivistytty ja ymmärretty, ettei julkisella paikalla tule kaivella toistemme ruumiinaukkoja. Myös tiede on vasta hiljattain keksitty, jonka saavutukset on vasta alkumetreillä siirtymässä käytäntöön. Tästä on vielä matkaa, kun ryhdytään olemaan objektiivisempia terveyden yms. suhteen.
Kovetut rasvat pois ja tilalle voita ja öljyjä.
Koko artikkelihan aivan silkkaa hevonsontaa.
Aloitetaan nyt kaikken typerimmästä väitteestä.
"Valtimonkovettumatauti kehittyy, kun huono kolesteroli eli LDL-kolesteroli kertyy valtimoiden seinämiin."
Ei kerry. Jos kertyisi, sitä ei olisi laskimosta otetussa verikokeessa, josta kolesteroliarvot mitataan.
Kertymistä voi tapahtua, mutta mekanismi on toinen.
"Kovaa rasvaa syöneiden kolesteroli nousi keskimäärin kymmenellä prosentilla, ja heidän maksansa alkoi rasvoittua."
Roskaa. Kova rasva sisältää enemmän energiaa, jolloin jos hiilihydraatteja ja erityisesti sokeria mätetään kuten ennenkin, aivan varmasti alkaa paino nousta ja maksa rasvoittua. Maksansa saa rasvoittumaan myös pelkillä hiilihydraateilla, joista tehokkaimpia rasvoittajia on alkoholi. Mutta onnistuu myös hyvin ihan vain sokerillakin, eivätkä nykyaikaiset keinotekoiset makeutusaineet ole siinä suhteessa parempia, vaan jopa huonompia.
"Myös hapettuneen huonon kolesterolin määrä verenkierrossa lisääntyi näinkin lyhyen ruokavaliomuutoksen jälkeen, Pohjantähti kertoo"
Rasva hapettuu ilman riittävää määrää vitamiineja. Ennen esim C-vitamiinia saatiin maidosta, nykyisin ei.
"Sitä ei kuitenkaan tiedetä, missä ajassa huonot ruokavaliovalinnat johtavat oireiseen valtimotautiin, kuten sepelvaltimotautiin tai aivoinfarktiin."
Eikä tulla koskaan tietämäänkään, koska tautien kehittyminen on yksilöllisesti vaihtelevaa ja monen tekijän summa.
"Joka kerta kun syöt epäterveellistä kovaa rasvaa, laitat vähän riskitekijää kulhoosi."
Aivan täyttä potaskaa. Alkaen jo siitä, että joka kerta kun syöt kovaa rasvaa, vähennät riskiäsi sairastua syöpään. Mutta et kovin pitkäksi aikaa, samoin kuin et kovin pitkäksi aikaa lisää myöskään riskiäsi sairastua sepelvaltimotautiin.
ON HYVÄ MUISTAA: vanhemmalla iällä liian alhainen kolesteroli ennustaa keskimääräistä lyhempää elinikää kun taas jonkin verran koholla oleva kolesteroli yleensä tietää keskimääräistä pidempää elinikää.
Pohjantähden väitöskirjatutkimus vaikuttaa olleen surkeasti tehty, ehkä pseudotieteen tasoa. Sen perusteella, mitä siitä tuossa artikkelissa kerrottiin.
Toimittelija Valkonen taas kirjoittelee niin kuin iltapäivälehden toimittelija kirjoittelee, mitä sattuu, kun ei itse ymmärrä asiasta mitään.
Muut jutussa mainitut riskitekijät ovat kyllä aivan todellisia ja niihin kannattaa kiinnittää huomiota. Ne ovat riskitekiöitä monelle muullekin sairaudelle ja huonontavat elämänlaatua yleensäkin, esim suuri ylipaino aiheuttaa vaikka mitä ongelmia, alkaen riittävän isojen vaatteiden löytämisestä. Siinä Pohjantähti on täysin oikeassa, että se voi tosiaan johtaa sydämen vajaatoimintaan ja erilaisiin verenkiertoelimistön ongelmiin mm kohonneen verenpaineen kautta.
Lievä ylipaino ei ole vaarallista, vaan ennustaa jopa pidempää elinikää. Puuskutuspaino taas on vaarallista ja silloin on ongelmia tiedossa, yleensä alkaen nivelvaivoista. Viimeistään sen nivelleikkauksen jälkeen on syytä pudottaa painoa niin, että pystyy liikkumaan normaalisti ja LIIKKUA esim kävelemällä päivittäin hyvänpituinen lenkki. Jos niin ei tee, ei mene kauaakaan kun tekonivelkin on rikki.
Ruokavalion hallinta ei aina ole niin helppoa, ja liikuntaan on tietenkin hyvä, jos on seuraa ja esim oma, tai naapurin, pihapuutarha jossa voi kesäisin kuoputella ja puuhastella mielensä virkeäksi ja kehonsa sopivasti väsyneeksi niin, että uni tulee illalla hyvin.