V 2024 n 12000 opiskelijaa eu:n ulkopuolelta suomeen

Ei ihme että Suomen rahat on loppu

Viime vuonna suomeen on otettu 12000 opiskelijaa eu:n ulkopuolelta
Intia, Pakistan, Bangladesh yms kehitysmaa

10 vuodessa siis 120 000

Rahaa palaa miljardeja
5187
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

meillä on täällä kauhea määrä kouluja mutta mistä oppilaat ? ulkomailta 🤣ja veronmaksaja maksaa lystin

Äänestä

kyllä koulutus kannattaa aina ja varsinkin kilpailijoiden ilmainen koulutus 🤣🤣🤣

Äänestä

Tämä on niin kehitysapua kuin olla voi, mutta kehitysmaalaisten koulutusrahat, asunto- ja sossutuet tulevat eri momenteilta, eikä näitä rahoja lueta sisältyväksi varsinaiseen kehitysapuun. 12k kehitysmaalaisten "kouluttaminen" maksaa puoli miljardia vuodessa kaikkine oheiskuluineen. Ei kai kukaan oikeasti usko, että kehitysmaalaiset toisivat opiskeluun ja elämisen tarvittavat rahat tullessaan? Opiskelu on virallisesti hyyväksyttävä syy tuoda Suomeen koko perhe-klaani-suku. Jokainen kehitysmaataustainen opiskelija tuo Suomeen keskimäärin yhden reikätasku-oleskelijan. Nämä oleskelijat maksavat 250 miljoonaa vuodessa, eikä nämä lähde kulumallakaan. Sikiävät kuin kanit kun pääsevät Suomen kelan antimille.

Suomen maksama kehitysavun vuosittainen määrä on edelleen liki 2 miljardia vuositasolla. Mitä tällä rahalla saadaan aikaiseksi? Entistä enemmän ja entistä isompia ongelmia Suomelle ja maailmalle.

Äänestä

Sairasta touhua. Yksikin on jo liikaa.

Äänestä

Ulkomaalaisilta pitäis periä ylimääräisiä lukukausimaksuja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei ihme että Suomen rahat on loppu

Viime vuonna suomeen on otettu 12000 opiskelijaa eu:n ulkopuolelta
Intia, Pakistan, Bangladesh yms kehitysmaa

10 vuodessa siis 120 000

Rahaa palaa miljardeja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu