Uskovaiset valehtelee!

Minkälaiset ihmiset täällä jatkuvasti sotii ateismia ja ateisteja vastaan? Muka teistejä, vaikka jatkuvasti levittävät ateisteista vihamielisiä valheita ja vääriä todistuksia. Eikö tällaisen pitänyt olla kiellettyä ja Jumalaa pilkkaavaa käytöstä uskovaisten keskuudessa? Kuulostavat enemmänkin vihtahousun houkutuksista päihtyneiltä hihhuIeiIta.
18202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jumala ja uskovaisten lähimmäisrakkaus ovat yhtä olemattomia. Niitä ei vaan ole. Jumalan olemattomuuden vuoksi uskovaiset ovat katkeria ja kiukkuisia ja purkavat sen viattomiin ateisteihin.

Äänestä

Menkää atet kirkkoihin saarnaamaan uskomuksianne.

Äänestä
  • 😱😱🫣

    Äänestä

Ateistit eivät yleensä mene kirkkoihin "saarnaamaan", koska kirkko on uskonnollinen tila, jossa pääosassa on jumalanpalvelus ja uskon harjoittaminen. Jos ateisti menisi sinne julistamaan omaa näkemystään, se koettaisiin helposti provokaationa tai jopa loukkauksena – vähän kuin menisi toisen kodin juhliin ja alkaisi siellä kritisoida isännän arvoja.

Siksi useimmat ateistit ilmaisevat mielipiteensä muualla: kirjoituksissa, keskusteluohjelmissa, sosiaalisessa mediassa tai omissa yhteisöissään. He kokevat, että kirkkoon meneminen olisi väärä paikka, koska siellä ihmiset ovat vapaaehtoisesti harjoittamassa omaa uskoaan.

Silti joskus on nähty yksittäisiä protesteja tai tempauksia kirkoissa – yleensä silloin, kun halutaan herättää huomiota johonkin kipeään aiheeseen, esimerkiksi uskonnon ja politiikan suhteeseen. Mutta nämä ovat poikkeuksia, eivät tavallista käytäntöä.

Haluatko, että kerron myös, miksi jotkut ateistit ylipäätään puhuvat niin voimakkaasti???

1Äänestä
  • Jos menisi kirkkoon puhumaan ateismista, niin siinä syyllistyisi uskonrauhan rikkomiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Jos menisi kirkkoon puhumaan ateismista, niin siinä syyllistyisi uskonrauhan rikkomiseen.

    Mutta kun hihhuli julistaa olematonta jumalaansa julkisella paikalla niin se ei ole uskonrauhan rikkomista, vaikka sivulliset eivät voi välttyä kuulemasta sitä.

    Äänestä

  • En kaipaa asiallisia viestejä. Aukoisit sinäkin päätä niin kuin muut.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Mutta kun hihhuli julistaa olematonta jumalaansa julkisella paikalla niin se ei ole uskonrauhan rikkomista, vaikka sivulliset eivät voi välttyä kuulemasta sitä.

    Tälle pitää saada loppu!

    Äänestä

Ai että on Jumalan pilkkaa kun puhutaan pahaa ateisteista??????????????!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Har du blivit mobbad och hur har det påverkat dig? (Onko sinua kiusattu ja miten se on vaikuttanut sinuun?)

Äänestä

Valhe on elämämme edellytys.

t: Hihhuli

Äänestä

Ateismi on kaikkien uskontojen puolesta haudattu
jo aikoja sitten. Tuhansia vuosia. Nyt atet ottaa ohjat
haltuun. MutuKutu.

Äänestä

uskovaisten elämää ohjaa mielikuvituskaveri , ei sitä voi haastaa oikeuteen valehtelusta

paras keino on kartoittaa uskovat ja kääntää heille selkänsä lopullisesti 🤣

Äänestä

"Minkälaiset ihmiset täällä jatkuvasti sotii ateismia ja ateisteja vastaan?"

Ihminen jolla on ongelmia itsensä kansssa.
Ehkä jopa häiriintynyt tai harhainen. Tai sekä-että.

Äänestä
  • He ovat luultavimmin ns. lähetyskäskyn noudattajia. Pakanoita pitää heidän mielestään valistaa "pelastuksen" vuoksi. Käsittääkseni asia on näin yksinkertainen.

    Äänestä

Tuo henkilö väittää olevansa agnostikko. Hän on henkilö, joka on katketa kaikelle. Hän on ollut kristinuskoinen mutta joutunut siitä luopumaan. Tämän jälkeen hän on jäänyt välimaastoon, jossa on joku korkeampi voima, jota hän ei osaa mitenkään selittä, ja hänen alitajunta huutaa hänen korvaan kuinka sekään ei toimi. Ja sen takia hän purkaa kiukkuaan ateisteihin, koska siellä on loogiset ja johdonmukaiset jutut, joita hän ei pysty kiistämään vaikka kuinka yrittää.

Äänestä
  • Väärä todistus agnostikoista. Hän on vain teisti, jolla on ongelmia.

    Äänestä

"Minkälaiset ihmiset täällä jatkuvasti sotii ateismia ja ateisteja vastaan? Muka teistejä, vaikka jatkuvasti levittävät ateisteista vihamielisiä valheita ja vääriä todistuksia. "

Tavalliset uskovaiset eivät tuota harrasta mutta joukkoon mahtuu aina muutama ääliöuskovainen joille on kunnia-asia yrittää vakuuttaa muut uskonsa oikeellisuudesta. Valitettavan heikolla menestyksellä sillä eihän heille ole uskomuksiensa tueksi muuta kuin valehtelua ja vääristelyä. Näin he tekevät itsestään vain naurettavan ja se alkaa vituttamaan heitä vielä enemmän. Ateismia ja ateisteja vastaan hyökkäämällä ääliöuskovainen yrittää hakea kostoa omasta mielestään kokemalleen vääryydelle. Hänelle ei tule pieneen mieleensä katsoa peiliin pahaan oloon syyllistä etsiessään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minkälaiset ihmiset täällä jatkuvasti sotii ateismia ja ateisteja vastaan? Muka teistejä, vaikka jatkuvasti levittävät ateisteista vihamielisiä valheita ja vääriä todistuksia. Eikö tällaisen pitänyt olla kiellettyä ja Jumalaa pilkkaavaa käytöstä uskovaisten keskuudessa? Kuulostavat enemmänkin vihtahousun houkutuksista päihtyneiltä hihhuIeiIta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu