Luvut :
1. Näin tehdään Suomesta banaanivaltio vain kahdessa vuodessa.
2. Kuinka tuhotaan Suomen talous vain kahdessa vuodessa.
3. Työttömyyden kasvattamisen helppous.
4. Valehtelemalla valtaan.
5. Kuinka saadaan aikaiseksi kaaos työmarkkinoilla.
6. Johdatus työntekijöiden aseman kurjistamiseen.
7. Köyhät katuojaan.
8. Kavereille jaettavaa.
9. Kiertotie rasismin kieltämisessä.
10. Uhriutumalla voit saada anteeksi.
Oikeistohallituksen niksikirja
6
150
Vastaukset
- Anonyymi
Näinhän on käynyt.Pohja kosketus on velkalaivalle käynyt , toisin luvattiin.
- Anonyymi
Kirjoittaja ei halua katsoa totuutta silmiin !
Suomen julkiset menot ovat 57% suhteessa BKT:hen !
Luku on teollisuusmaiden korkeimpia eli huonoimpia lukuja !
Tähän kun yhdistää tilaston keskim varallisuudesta aikuista kohti, niin selviää, että
Suomen varallisuus on 186000 USD kun Sveitsissä on 696000 USD ja Yhdysvalloissa on 579000 USD.
Johtopäätökset näistä edellämainituista !
1. Suomi ei pysty pienentämään julkista velkaansa joka on nyt noin 230 miljardia Euroa
2. Kun julkiset menot ovat liian suuret niin verotus on korkeata ja talouskasvu on olematonta sekä varallisuustasot ovat matalat !
On selvä, että julkisten menojen rakenteellinen vähentäminen edellyttää lain muutoksia, koska nuo menot ovat vuosikymmenien aikana lakien kautta säädettyjä !
Suomella vaan ei ole muuta vaihtoehtoa varsinkin koska olemme velkaantunut ulkomaille !- Anonyymi
Suomi pystyy hoitamaan julkisen velkansa, kun verotusta muutetaan oikeudenmukaiseksi eli verot kerätään veronmaksukyvyn mukaan.
Lisäksi veropohjaa tulee siis laajentaa ja verotuksen porsaanreijät tukkia. Pääomatuloihin kohdistuva verotuksen tulee olla samalla tavalla progressiivinen kuin palkansaajille ja eläkeläisillä.
Yritystuet pitää puolittaa ja tukien jakamisessa tulee huomioida työllisyysnäkökohdat, henkilöstön uudelleenkoulutus tarve (tekoäly) ja yritysten sijoittaminen kannattavuuteen ja uusiin innovaatioihin.
Maaseudun autioituminen tulee estää tukemalla maaseudun elinkelposuutta, korjausrakentamista ja infraa, mikä lisää työllisyyttä suurtyöttömyyden alueilla, kuten esim. Kainuu ja muu itä-Suomi.
Se tiedetään, että Orpon hallituksen aikana ulkomaan velka on kasvamassa suuremmaksi kuin Suomessa koskaan aikaisemmin. Nykyhallitus ottaa lisää velkaa 12,5 miljardia + 2 miljardia (marginaaliveron vähennys ja yritysveron vähennys)) + 1 miljardi tulevan budjettiriihen päätöksellä. Ulkomaan velan korkoihin menee nykyään 3 miljardia vuodessa. Talouskasvun pitäisi nykyisellä velkamäärällä olla tuntuvasti suurempi kuin mitä se nykyään, jotta saadaan suurtyöttömyys vähenemään.
Työllisyyden hoito on nyt kaikkein tärkeintä. Työttömyys ei tule paranemaan työsuhdeturvaa leikkaamalla tai työehtoja heikentämällä. ITSEPALVELUYHTEISKUNNASSA, kun tekoälyn käyttö tulee nopeasti lisääntymään kaikkialla tarvitaan rakennemuutoksia, digi-koulutusta, työajan lyhentämistä jne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi pystyy hoitamaan julkisen velkansa, kun verotusta muutetaan oikeudenmukaiseksi eli verot kerätään veronmaksukyvyn mukaan.
Lisäksi veropohjaa tulee siis laajentaa ja verotuksen porsaanreijät tukkia. Pääomatuloihin kohdistuva verotuksen tulee olla samalla tavalla progressiivinen kuin palkansaajille ja eläkeläisillä.
Yritystuet pitää puolittaa ja tukien jakamisessa tulee huomioida työllisyysnäkökohdat, henkilöstön uudelleenkoulutus tarve (tekoäly) ja yritysten sijoittaminen kannattavuuteen ja uusiin innovaatioihin.
Maaseudun autioituminen tulee estää tukemalla maaseudun elinkelposuutta, korjausrakentamista ja infraa, mikä lisää työllisyyttä suurtyöttömyyden alueilla, kuten esim. Kainuu ja muu itä-Suomi.
Se tiedetään, että Orpon hallituksen aikana ulkomaan velka on kasvamassa suuremmaksi kuin Suomessa koskaan aikaisemmin. Nykyhallitus ottaa lisää velkaa 12,5 miljardia 2 miljardia (marginaaliveron vähennys ja yritysveron vähennys)) 1 miljardi tulevan budjettiriihen päätöksellä. Ulkomaan velan korkoihin menee nykyään 3 miljardia vuodessa. Talouskasvun pitäisi nykyisellä velkamäärällä olla tuntuvasti suurempi kuin mitä se nykyään, jotta saadaan suurtyöttömyys vähenemään.
Työllisyyden hoito on nyt kaikkein tärkeintä. Työttömyys ei tule paranemaan työsuhdeturvaa leikkaamalla tai työehtoja heikentämällä. ITSEPALVELUYHTEISKUNNASSA, kun tekoälyn käyttö tulee nopeasti lisääntymään kaikkialla tarvitaan rakennemuutoksia, digi-koulutusta, työajan lyhentämistä jne.Yhteiskunta ei saa olla aikuisten lastentarha verorahoituksella vaan yksilön täytyy ottaa enemmän vastuuta elämästään !
Julkisen talouden menot ovat Suomessa 57% suhteessa BKT:hen
Sveitsin luku on 32% ja Yhdysvaltojen luku on 39% - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhteiskunta ei saa olla aikuisten lastentarha verorahoituksella vaan yksilön täytyy ottaa enemmän vastuuta elämästään !
Julkisen talouden menot ovat Suomessa 57% suhteessa BKT:hen
Sveitsin luku on 32% ja Yhdysvaltojen luku on 39%Autistin jargoni ei lopu.
- Anonyymi
Kovatuloisia hellivää epäoikeudenmukaista KOKOOMUS-POLITIIKKAA Purra-persujen mahdollistamana!!
Kun julkista taloutta on viime vuosina sopeutettu paljon ja leikattu erityisesti pienituloisten etuuksista, kuten asumistuesta, työttömyysturvasta ja toimeentulotuesta, ja myös palveluista ja järjestöiltä, niin tässä tilanteessa tuntuu aika epäoikeudenmukaiselta, että samaan aikaan kaikkein suurituloisimmille annetaan veroalennus!
Hätkähdyttävää on, miten hyöty kertautuu tulojen noustessa.
100 000 euron ansiotuloilla käteen jäävien tulojen kasvu on alle 300 euroa vuodessa ja
150 000 euron tuloilla verotus laskee jo noin 3 000 euroa.
Yli miljoona euroa ansaitsevilla veroale nousee keskimäärin 130 000 euroon – siis monikymmenkertaiseksi!!
https://yle.fi/a/74-20179239
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!11612042Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1079086Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1325100Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei854364- 1024301
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka504214Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73953Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113739Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403633Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313595