Kurikkalaisten murre-/ puheviat, osa 1.

Miksi siellä sanotaan että "Voi ie" ???

Eihän se tarkoita mitään.
Oikeasti se on VOI EI !

Sitten mikä se on se sellainen "aksila" autossa ??
Sehän on oikeasti AKSELI !
6479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eksä ny pysty kässäämään on kyse murtehesta soon aiva heleppo sanua aksila se tuloo helaposti suusta

Äänestä

Onko se Edvin Laineen kuuluisa elokuva Kurikassa sitten Aksila ja Elani ?

Äänestä

On sulla murheet...

Äänestä

Eihän kukaan oke murehtinut. pikemminkin vähän vitsaillut ja vittuillut

Äänestä

Mämmi on mämmi kurikasakin.

Äänestä
  • Valtava mämmipieru on edelleen PRÖÖÖÖöööööötttttTTTTTTTTTTT

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi siellä sanotaan että "Voi ie" ???

Eihän se tarkoita mitään.
Oikeasti se on VOI EI !

Sitten mikä se on se sellainen "aksila" autossa ??
Sehän on oikeasti AKSELI !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu