Jossa voisi laillisesti käydä nuuhkimassa tuotteita, esim. pesuaineita, että ovatko mieleisen hajuisia.
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000011445224.html
"...kosmetiikkatuotteiden avaaminen on hyvän tavan vastaista, ja hän toivoo, että näin ei kaupoissa toimittaisi. Tuotteita ei ole tarkoitettu avattaviksi kaupassa."
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000011445224.html
"...kosmetiikkatuotteiden avaaminen on hyvän tavan vastaista, ja hän toivoo, että näin ei kaupoissa toimittaisi. Tuotteita ei ole tarkoitettu avattaviksi kaupassa."
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onpa taas ininää.
Pesuainepurkin nuuhkimisessa ei ole kyse pelkästään mieltymyksestä vaan kärsimyksestä.
Jos ostaa voimakkaasti löyhkäävän pesuaineen niin joutuu yskimään koko yön kun löyhkä on lakanoissa.
Myös niiden sisältämät kemikaalit voi olla allergisoivia.
Pitääkö asiakkaan maksaa 10 kertaa 4€ kunnes löytää sopivan pyykinpesuaineen?
Pakkauksessa tai pullossa yleensä lukee hajuton/tuoksuton, jos aineessa ei ole hajusteita.
Kaikki eivät halua hajuttomia aineita, vaan miellyttävän hajuisia.
Nimenomaan.
Ja myös hajusteettomat aineet haisee kemikaalille vaikka ei haisisi tuoksulle.
Kaikki pesuaineet pitäisi olla hajuttomia. Ei fiksua, jos pesuaineet haisevat vaatteissa tai ihossa. Tuoksut voi ostaa erikseen.
Kauhea lemu on varsinkin tiettyjen ulkomaalaisten ja joidenkin suomalaisten vaatteissa. Pyykinkuivaushuoneita ei voi käyttää, kun haju ja lemu tarttuu omiin kuivamassa olleisiin vaatteisiin.
Tuossa on ideaa. Neutraali aine ja erikseen hajut.
En ymmärrä
Miksi astianpesuaineessakin on hajustetta.
voi mennä surffijauhoo nenään