Helluntailaisuus on paha heresia

Anonyymi-ap

Helluntailaisuus on paha eksytys ja heresia.

toinen helluntai - toinen henki - toinen kaste - toinen herra

18

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sananl. 22:3

      Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.

    • Anonyymi

      Helluntailaisuus on protestanttinen liike ja katolisen kirkon tytär niin kuin muutkin protestantit. Ne kaikki muodostavat yhdessä porton eli ovat Suuri Babylon.

      Suuri Babylon tunnustaa kolmiyhteisen jumalan, jota Raamattu ei tunne. Vain unitaarit ovat opissa oikeassa ja vapaat porton kohtaamasta rangaistuksesta. Peto hävittää lopulta porton, mutta unitaarit pelastuvat.

      • Anonyymi

        Kristityt tunnustaa koko Jumalan, Kolmiyhteisen Jumalan: Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen, jotka yhdessä ovat ja sitoutuneet samoihin lakeihin ja käskyihin.

        Helluntailaisuus on Kristinuskon piraattiversio, joka on tuotu Suomeen 100 v. sitten Atlantin takaa.


    • Anonyymi

      ei yhtään ainutta järjellistä kommenttia tämän lisäksi.

    • Anonyymi

      Janten lait heijastavat itsetunnoltaan pahoin nujerretun mutta valta-asemaan päässeen tai sellaista tavoittelevan yksilön tai ryhmän asennoitumista niitä kohtaan, jotka jollakin lailla erottuvat edukseen muista. Hyvin voivalla ja itsetunnoltaan normaalilla ihmisellä kun ei ole mitään tarvetta painaa muita alaspäin.
      Tutkimustietoakin on siitä, että keskustelupalstoilla mellastavat tavallista selvästi useammin psykopaattis-sadistiset persoonat, joille yritys nolata tai vähätellä muita anonymiteetin takaa on houkuttelevaa. Toki myös järkevämmän tekemisen täytyy jostakin syystä puuttua, jotta toimeen tulisi tartutuksi.
      Monesti riittänee faktamuistutus siitä, että anonyymit vihaviestit kertovat usein hyvin paljon kirjoittajistaan, vaikka eivät mitään kohteistaan.

      • Anonyymi

        Kirjoitteleekohan tänne se Tampereella raskaana olleen naisen tappanut hellari?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoitteleekohan tänne se Tampereella raskaana olleen naisen tappanut hellari?

        Mikä ongelma sinulla on, kun pyörit kaiket päivää täällä haukkumassa helluntailaisia?
        Luuletko, että sellainen helpottaa oloasi?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoitteleekohan tänne se Tampereella raskaana olleen naisen tappanut hellari?

        Ei se ole seurakunnan jäsen.


    • Anonyymi
      UUSI

      Jouduttuaan petollisesti törkellä tavalla väkivaltaisen väärän kasteen uhriksi vauvana aikuiseksi kasvettuaan homot havahtuvat siihen todellisuuteen, että he eivät olekaan pieniä enkeleitä taivasmatkalla vaan heistä on tullut törkyturpa homoja, jolloin heidän on pakko purkaa kiukkuaan ja alemmuuskompleksiaan tulemalla keskustelupalstalle valehtemaan ja väärentämään Raamattua ja pilkkaamaan Jumalaa ja uskovaisia, joita he pitävät syyllisiä homoseksuaalisuuteensa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Mormonin Kirja, Moroni, luku-8

      Pienten lapsien vanhempia uhataan kuolemalla ja helvetillä, jos he aikovat viedä lapsensa kastettavaksi kristityiksi.

      • Anonyymi
        UUSI

        Tampereella tuokin kirous tuli todeksi.


    • Anonyymi
      UUSI

      Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan.

      • Anonyymi
        UUSI

        Kyllä ja luterilaisia täällä vasta pilkataankin


    • Anonyymi
      UUSI

      Helluntailainen nimimerkki "Mohikaani27" herjasi työkseen eri palstoilla kristittyjen kastettuja lapsia.
      Nyt Jumala on puuttunut peliin.

      • Anonyymi
        UUSI

        Pakkovauvakastettujen "jumala" tykkää "jumalattomien" kuolemasta.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakkovauvakastettujen "jumala" tykkää "jumalattomien" kuolemasta.

        Useamman kerran kylvetettyjen jumala tykkää kun luterilaisia kuolee


    • Anonyymi
      UUSI

      Järkivähäiset kommentit jatkavat marssiaan, sitten kun pikkutunneilla kalja loppuu, tulee väsy noille riekkujille.

      Kasteen armossa toki.

      • Anonyymi
        UUSI

        siinäopä sitä kaljanhuuruinen vaarin kommentti


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      587
      2286
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      410
      1832
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1660
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1438
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1256
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      57
      1164
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1154
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      908
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      13
      888
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      833
    Aihe