Ainakin Bellevuen ranta.
80-luvulla noita taidettiin vielä kerätä pois, ellen väärin muista.
Rannat rehevöityvät muutenkin, kasvit valtaavat tilaa.
Ei tuolla enää paljon aurinkoa oteta.
Hangon rannat ovat levää täynnä
6
450
Vastaukset
- Anonyymi
On myös Plagen ranta levää täynnä.
- Anonyymi
Kaupungin puisto-osastolla rahat vähissä, siitäkö tuo johtuu?
- Anonyymi
Kyllä tuota levää rannoilla on aina ollut, paskat sitä mihinkään aiemminkaan kerätty.
- Anonyymi
80-luvulls kerättiin traktorin ja lavan kanssa, enää ei.
Kohta tuo ranta on täynnä kasveja ja levää, entinen hiekkaranta.
- Anonyymi
Bellevuen rannasta keräsimme joukolla kasvirasvapalleroita tammikuussa 2025. Kaupunki sitten koneellisesti poisti paitsi rasvoja myös rannalle kertynyttä levää.
Siitä ei kyllä pääse mihinkään, että ranta on päässyt kasvamaan levää jo vuosikymmeniä, eikä uiminen siinä juuri mikään nautinto oli. Muutama rautapiikkiharavointi kesässä voisi vapauttaa rantavesistöä levästä. Nykyisellään se ei kyllä mikään kylpyläkaupungin paraatiuimaranta ole.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 498140
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1326878Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593889Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu933874- 1033660
- 553253
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743235Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint372623IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2392511- 531754