Uusien autojen ominaisuudet syynä liikenneonnettomuuksiin

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/autot/art-2000011443366.html
"Nämä asiat raivostuttavat nykyautoissa – ”Saatanan keksintö”
IS kertoi hiljattain kahdesta amerikkalaiskuskista, jotka haastoivat Volkswagenin oikeuteen ratin pyyhkäisytoimintojen vuoksi. Heidän mielestään toiminnot aiheuttivat liikenteessä vaaratilanteita muun muassa mukautuvan vakionopeudensäätimen kytkeytyessä päälle.
(Volkswagen) ID Buzz, jossa on hipaisunäppäimet ratissa ja myöskin keskinäytössä. Vakionopeutta säätäessä nopeus saattaa pompahtaa 20km/h, vaarallista liikenteessä. Merkkiliikkeessä sanovat vaan, että se on auton ominaisuus, nelikymppinen lahtelaismies kertoo.
– VW ID4 liikennemerkkitunnistin tulkitsee usein ohituskiellon päättymismerkin 80 km/h rajoitukseksi ja jarruttelee 100km/h:n alueella tarpeettomasti. Joskus ”havaitsee” 120 km/h rajoituksen vaikkapa 80 km/h alueella ja sitten mennään!
– Vakionopeudensäädin on asetettu 80 km/h ja auto ottaa Länsiväylällä Espoon ja Helsingin välillä nopeudeksi mihinkään nappulaan koskematta 120 km/h. Ja sen se on tehnyt jo heti uudesta alkaen, seitsemänkymppinen helsinkiläismies kertoo.
– Uuden Volkswagen Golfin liikennemerkkien tunnistus, joka jarruttaa sivulla kulkevalla kevyenliikenteenväylällä olevan 40 km/h nopeusrajoitusmerkin vuoksi, vaikka päätiellä on 80 km/h rajoitus. Jos takana tuleva törmää edessä äkillisesti jarruttavaan, kuka on vastuussa? seitsenkymppinen kurikkalaismies kysyy.

Myös kaistavahti, joka auttaa pitämään autoa omalla kaistallaan, kylvää kiukkua erityisesti sen oikkujen vuoksi.
– Volvon ”lane keeping” -ominaisuus yrittää viedä aina auton linja-autopysäkille tai oikealla olevalle kaistalle, jos sinne vie yhtenäinen valkea viiva. Katkoviivaa se ei usko kaistan jatkumiseksi, kertoo seitsenkymppinen lahtelaismies.
– Kaistavahti on turha ja vaarallinen. Erityisesti talvella ja huonolla asfaltilla auto ”kuvittelee” reunaviivoja siellä täällä. Silloin ratti nykii milloin metsään, milloin keskitielle päin, viisikymppinen kiteeläinen sanoo.
– Ajelin erästä valtatietä, josta oikeanpuoleinen kaistamaali oli kulunut pois. Yhtäkkiä auto heitti minut vastaantulevien kaistalle, koska oikealla puolella oli taas sitä valkoista maalia tiessä. Minun onneni oli, ettei vastaan tullut sillä hetkellä autoa ja olin puristanut rattia tarpeeksi kovaa pysyäkseni tiellä, nainen kuvailee.
Yhdelle lukijalla auton tutka oli tehnyt tempun.

– Mercedes-Benz EQE teki kaksi kertaa paniikkijarrutuksen suoralla kadulla siksi, että vetokoukussa oli pyöräteline ja siinä polkupyörä. Etupyörä ehkä hieman heilahti ja takatutka tulkitsi sen törmäysvaaraksi. Jostain syystä se teki voimakkaan jarrutuksen sen sijaan, että olisi painanut kaasua, jos takaa uhkaa peräänajo, kuten se ilmeisesti tulkitsi, seitsemänkymppinen helsinkiläismies kertoo.
Osa kertoo pysyneensä vanhemmissa autoissa yksinkertaisemman teknologian vuoksi.

– Minua ei kismitä mikään, koska ajan oikealla autolla, joka on valmistettu ennen näitä kaikkia turhia hömpötyksiä. Moottori toimii bensalla niin kuin autossa kuuluukin ja toimintoja ohjataan oikeilla painikkeilla, kolmekymppinen järvenpääläismies muotoilee.
– Meillä on ”karvalakkidiesel” vuodelta 2011. Sen ajotietokone sisältää vain perusjutut eikä sitä voi näplätä vahingossa. Kaikki merkityksellinen on suoraan kuskin näkölinjassa. Auto ei pahemmin piippaile omiaan, viisikymppinen helsinkiläisnainen kertoo."

Monikohan liikenneonnettomuus on aiheutunut näiden uusien autojen hienoista liikenneturva ominaisuuksista, jotka eivät ole edes mitään liikenneturvaominaisuuksia, vaan aihettavat vaaratilanteita liikenteessä myös muille tiellä liikkujille.
Vanhemman malliset autot ovat liikenneturvallisempia, kuin nämä uudet auto.
Eivät tee äkkijarrurutuksia, kuten nämä uudenmalliset hienoilla ominaisuuksilla varustetu autot.

Jos auto ajautuu yht'äkkiä vastaantulevien kaistalle ja aiheutuu kolari, niin välittämästi syytetään, että kuski on selanut älypuhelinta, nukahtanu tai saanut sairaskohtauksen.
Syy voi olla auton turva ominaisuudessa kaistavahdissa, joka on ottanut auton hllintaan ja äkkiarvaamatta ohjanut auton vastaantulevien kaistalle, juuri, kun autoja on tullut vastaan, että sellainen turvaominaisuus!!!!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

        Tätä jäin pohdiskelemaan....
        Maailman menoa
        50
        3571
      2. 39
        3033
      3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

        Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
        Maailman menoa
        147
        2877
      4. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        72
        2343
      5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

        "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
        Yleistä autoilusta
        42
        1807
      6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        87
        1598
      7. Mitä tarkalleen tunnet

        Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
        Ikävä
        67
        1124
      8. Kaivattusi ominaistuoksu?

        Itse vastaan juustonaksu 😅
        Ikävä
        82
        1091
      9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

        Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
        Ikävä
        51
        1066
      10. Miten tällaista voi tapahtua

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
        Virrat
        41
        915
      Aihe