Tutkin kuumeisesti biologiaa ja tiedettä. Lintulajeja on 10900 ja kovakuoriaisia 350000 lajia. Jokainen on erikoistunut olosuhteisiin ja ravintoon. On vaikea uskoa, että näille kaikille olisi ollut sijaa arkissa ja elinkelpoisest olot siellä.
Kuinkahan paljon baramineja oli arkissa? Tietäisikö joku palstan tieteilijöistä sen? Arto, Aalto?
Lajeja on liikaa arkkiin
9
146
Vastaukset
- Anonyymi
Ja baraminit lajiensa mukaan: kissa, koira, karhu, linnut ja koppiaiset lajeittain, sammako, käärme, hevonen, nauta, mitä niitä onkaan... pelkästään baramineja on valtavasti ja miten niistä olisi voinut kehittyä nykyiset lajit 4500 vuodessa?
Ja pitää muistaa se, että kukin baramini tarvitsi kelvolliset olosuhteet arkissa ja oman ravintonsa. Mutta onneksi Jumala teki sen! Käytti ehkä ihmeitä ruokkiakseen eläimet ja pitääkseen arkin puhtaana. Pani niin sanotusti enkelit hommiin...- Anonyymi
Jos kaikki yli 100 kanalintulajia on kehittynyt kanalintubaramiinista, niin kumpi oli ensin: fasaani vai fasaanin muna? Jos se oli fasaani, niin mistä munasta se fasaani kuoriutui?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kaikki yli 100 kanalintulajia on kehittynyt kanalintubaramiinista, niin kumpi oli ensin: fasaani vai fasaanin muna? Jos se oli fasaani, niin mistä munasta se fasaani kuoriutui?
Fasaani kuoriutui fasaanin munasta ja oli jo valmis laji arkissa, jos oli baramiini. Muuten arkissa olleesta baramiinista kehittyi ajan mittaan fasaani. Nopeasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Fasaani kuoriutui fasaanin munasta ja oli jo valmis laji arkissa, jos oli baramiini. Muuten arkissa olleesta baramiinista kehittyi ajan mittaan fasaani. Nopeasti.
Entä jos fasaani ei ollut baramiini?
Ja miten baramiinit saattoivat ola nykylajeja? Eikö sen pitäisi olla joku joka muistuttaisi esimerkiksi kaikkien kanalintujen risteytystä?
- Anonyymi
Olisi hauska tietää, kuinka nuo lajit on laskettu? Onko tosiaan testattu, kykeneekö kenties kaksi erilaista kovakuoriaista saamaan yhteisen jälkeläisen?
Taitaa olla, että jos joku pilkku on siivessä erilailla, niin heti on määritelty eri lajiksi.
Tietysti samalla periaatteella voisi sanoa että ihmisiä on 8 miljardia eri lajia, kun niillä on oma elinympäristönsä ja kielensä ja tapansa kullakin.
Minun tietääkseni esimerkiksi koiria ei ollut läheskään niin monta rotua sata vuotta sitten, kuin on nykyään, ja uusia tulee koko ajan. Normaalia variaatiota.- Anonyymi
Arkissa oli lahkojen kantaisät eli baramiinit. Lajit ovat kehittyneet niistä.
Tämä on tiedettä, koska se pitää yhtä Raamatun kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arkissa oli lahkojen kantaisät eli baramiinit. Lajit ovat kehittyneet niistä.
Tämä on tiedettä, koska se pitää yhtä Raamatun kanssa.Miksei Jumala ymmäränyt kertoa tätä Raamatussa?
Onko se vähän tyhmä?
Onneksi kreationisti tietää enemmän kuin Jumala. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksei Jumala ymmäränyt kertoa tätä Raamatussa?
Onko se vähän tyhmä?
Onneksi kreationisti tietää enemmän kuin Jumala.Tuo nyt ei ole vaikea ymmärtää.
Meidän kylällämme on muutama villikissa. Ja kun uusia syntyy, niissä on aina jotain eroavaisuuksia aikaisempiin nähden. Evoluutionisti näkee siinä todistuksen uusista lajeista, kreationisti näkee vain kissoja, joissa on hiukan eroja.
Kissoista tulee aina ja on aina tullut, kissaeläimiä, ei koskaan koiria tai jäniksiä.
Kissoja voi tietoisesti"jalostaa" tiettyyn suuntaan, esimerkiksi valita aina pitkäkarvaisimmat jatkamaan sukua. Kuitenkaan täten ei koskaan saada metrin paksuista turkkia, koska ominaisuuksilla on ylärajansa. Samoin maissin tähkistä ei saada kuinka suuria tahansa tavallisella jalostuksella, ellei ota geenejä muista kasveista. Maissilla on omat rajansa, mihin asti se pystyy muuttumaan. Variaatiot eivät voi olla miten erilaisia tahansa. Lajit pysyvät lajeina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4313141IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1052215Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.22045- 1771933
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten181914Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1051671Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591288- 1491260
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu551180Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla441042