Tytti Tuppuraisen kallis elämä

Tytin koti on Oulussa. Kerran viikossa Tytti lentää Helsingistä Ouluun kastelemaan kukat. Edestakaisen matkan hinta n. tuhat euroa.

Vuodessa Tytin kukkien kastelu maksaa suomelle 52 tuhatta euroa. Moni duunari ei saa palkkaa noin paljon.

Tarina on osittain fiktiivinen, mutta täysin mahdollista Tytille. Melko isot summat polttaa joka vuosi lentämiseen.
19216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tuskin. Hän on luonnonsuojelija, eikä haaskaisi verovaroja lentelyyn. Et laittanut linkkiäkään.

Äänestä
  • Linkkiä fiktiiviseen tarinaan? Oletko ihan terve?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Linkkiä fiktiiviseen tarinaan? Oletko ihan terve?

    Tyttikö? Tuskin on.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Linkkiä fiktiiviseen tarinaan? Oletko ihan terve?

    Lue toki lehtiä. Et voi olla pelkästään äitylisi tietojen varassa.

    Äänestä

Niin Suomessa on poliittinen rälssi eli aateliset, joille kaikki kustannetaan veroista. Huomenna sitten töihin 38% veroprosentilla, jotta rälssi voi rällästää.

Äänestä

Voi paska mitä avauksia taas. Kateus on todella tyhmää ja kansanedustajan työ on kansallinen luottamustehtävä.
Eikö Persulla ole mitään järkevää tehtävää elämässään, ei edes harrastusta?

Äänestä

Onko tottakaan. Monella edustajalla on Helsingissä vuokrakoti. Tuskin joka viikko jaksavat lentää. Onhan junatkin keksitty.

Äänestä
  • Kukat kuolee ilman kastelua...

    Äänestä

Uniber Tyttikö kyseessä?

Äänestä

Oululaisilla on tunnetusti hieman omituinen huumorintaju, koska Tytti aina vaan valitaan uudelleen edustamaan.

Äänestä
  • Todella outoja ihmisiä Oulussa.

    Äänestä

Nykyisin voi kokouksissa olla läsnä myäs etänä, miksi sitä mahdollisuutta ei käytetä?

Äänestä
  • Kysy tuota Persujen Ville Vähämäeltä ja Minna Reijoselta. Molemmat löytyvät (kahden muun persun kanssa) top-kympistä eniten verovaroilla kotimaassa lennelleistä kansanedustajista.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kysy tuota Persujen Ville Vähämäeltä ja Minna Reijoselta. Molemmat löytyvät (kahden muun persun kanssa) top-kympistä eniten verovaroilla kotimaassa lennelleistä kansanedustajista.

    Lisäksi jokainen noista neljästä persusta laskutti valtiolta enemmän kuin Tuppurainen.

    Äänestä

No mutta....Muut ensin.

Äänestä
  • Näyttää moni edustavan juurikin Pohjois- Pohjanmaata ja Lappia, jossa tunnetusti osataan vedättämisen ja hinnoittelun politiikka ja sitä myös hyödynnetään aina maksimaalisesti ja häpeämättä.

    Äänestä

  • Kunpa alkais putoilemaan nämä kans. Muka edustajajien koneet .

    Äänestä

Hänen miehensä osaa varmaan kastella ne kukat. Ei ole kovin vaativa homma.

Äänestä

Muut ensin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tytin koti on Oulussa. Kerran viikossa Tytti lentää Helsingistä Ouluun kastelemaan kukat. Edestakaisen matkan hinta n. tuhat euroa.

Vuodessa Tytin kukkien kastelu maksaa suomelle 52 tuhatta euroa. Moni duunari ei saa palkkaa noin paljon.

Tarina on osittain fiktiivinen, mutta täysin mahdollista Tytille. Melko isot summat polttaa joka vuosi lentämiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu