On jotenkin lohdullista maailman pahuuden keskellä

🤔🦢☕ että laulujoutsenet ovat taas muuttomatkallaan pysähtyneet tänne. Niinkuin ne ovat tehneet aiemmin jo vuosikausia. En kyllä ymmärrä miksi niitä sanotaan laulujoutseniksi, kun ääni on kuin epävireisen torven töötöttelyä. Joutsenia pidetään rakkauden symbolina, ovathan ne uskollisia puolisoilleen. Siksi ne sopivatkin hyvin tähän mökkiympäristöön.

9

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhtä mukavaa kuin vihervasureilla, jotka voi pitää taukoa kesäisin ininästään, kun hyttyset ilmaantuu.

      • Taitaa niitä luontoihmisiä olla muuallakin kuin vasemmistossa,


    • Anonyymi

      Laulujoutsen on Suomen kansallislintu ja kiltti. Kyhmyjoutsen ei vissiin tee muita ääniä kuin sähisee ja se on aggressiivinen ihmistä kohtaan. Kun kaadoin kahvia kuppiini niin sen kahvipannuni kansi kuulosti aivan kuin joutsenelta tai hanhelta. Kahvinkeittimeni on vanha niin tuo pannu pitäisi ehkä öljytä. Käyttäisin siihen kuitenkin rypsiöljyä tai vastaavaa koska enhän haluaisi syömäkelvottoman öljyn päätyvän kahviini. Ehkä kahvi on kalkkeuttanut pannun mekaanista kantta käytön myötä. Pannun pesen fairylla ja ruokasoodalla. - sivusta.

      • Etikka on aika hyvä puhdistaja. Sillä voi pyyhkiä kahvipannut ym.


      • Anonyymi

        Ihan kaikkea muuta kuin kiltti toisia lintuja kohtaan. Pohjoisessa on joutsenet vallanneet lähes kaikki erämaalammet ja hiljaisemmat järvetkin. Ei ole hanhella pesimistä samalla lammella. On niin ärtsy reviiristään että iskee hanhen vaikka hengiltä jos samalle lammelle pakkaantuu. Pula hanhilla pitkään ollut pesimispaikasta.


    • Anonyymi

      Oletko ihan tosissasi uskollisuuden suhteen. Käänteinen ajattelu on tapasi toimia. Voi hyvin!

      • Keneksihän sinä minua kuvittelet?


    • Anonyymi

      😮😮

    • Jos täällä olisi sinivalas, niin sen ääni kuuluisi Espoossa asti🐋🐳

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5841
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3725
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3245
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2433
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1199
    Aihe