Olen sitä mieltä, että ateismi tekee ihmisestä rehellisen ja uteliaan. Muita persoonallisuuteen vaikuttavia tekijöitä on vaikea löytää.
Kun sanon tämän, niin en tarkoita sitä, että ateistiin voisi luottaa enemmän kuin uskovaan. Ateisteja on monenlaisia ja kannattaa olla varuillaan. Jokaiseen ei voi luottaa. Jotkut kristityt saattavat olla jopa luotettavampia kuin ateistit keskimäärin.
Vaikuttaako ateismi persoonallisuuteen?
11
148
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ateismi vaikuttaa ihmisen persoonaan. Jumalaton lifestyle on erilainen kuin siitä osattomien lifestyle.
- Anonyymi
Ateisti voi olla yhtä raitis ja siveellinen kuin teisti. Jopa parempi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateisti voi olla yhtä raitis ja siveellinen kuin teisti. Jopa parempi.
Kyllä, mutta vaikea on sanoa kumpi on parempi. Ja onhan niin, että osa ateisteista väittää, että lifestylessä ei ole eroja. Teistisissä menoissa käydään ja hiljennytään asioiden äärelle.
- Anonyymi
rohkea kuin ateisti 🤔 uskaltaa kyseenalaistaa asioita
- Anonyymi
Persoonallisuus ihmiseen tulee laajasta kirjosta elämän tilanteita aivan kaikille.
Ateismissa ei ole mitään oppia joka voisi varsinaisesti siihen vaikuttaa samalla tavalla kuin uskonnoissa. Mutta uskontokaan ei voi siihen mitenkään massiivisesti vaikuttaa.
Esimerkiksi jos sinusta tehtäisiin klooni, niin se ei olisi persoonaltaan sama kuin sinä, koska sillä ei voi olla sama elämä. Ja tämä pätee myös vaikka olisi samassa uskonnollisessa kultissa kummatkin. - Anonyymi
Uskonto on perimmiltään riippuvaisuuta, vähän kuin narkeilla. Parhaimmillaan hyvää olemassaoloa ja pahimmillaan 24/7 painajaista.
- Anonyymi
On olemassa ,(jaylenox 75 tiktok Suomi) täysin
sen enempää sekopäisempiä ateisteja ei löydy
Mutta yksittäisiä tapauksia vain.eivoi yleistää
jos on olemassa fundamenttejä uskovia niin myös
pääpehmeitä aaa luottoluokitus
- Anonyymi
Olen itse huomannut saman että ainakin syvästi uskovaiset ovat samalla älyllisesti laiskoja, toteavat vaikeisiin kysymyksiin "tutkimattomat ovat Herran tiet". Heiltä puuttuu se terve uteliaisuus ja tutkimisen halu.
- Anonyymi
Uskovahan ei ota selvää asioista, varsinkin jos tulkinta on erilainen kuin uskovan omaksuma.
- Anonyymi
Ateistiksi kääntyminen tekee viisaaksi.
- Anonyymi
Aktiivinen striimaaja ateisti pyörii ympyrää ja etsii virheitä. Ihmisistä. Kristinuskosta. Raamatusta.
Kyllä elämässä pitäisi olla muutakin muuten haetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7210238Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?797014Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit286987Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016245Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k996009Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455354Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh815081Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus374873Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa534580Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik834577