Mistä kaikesta sinä olisit valmis luopumaan oikeudesta harjoittaa ateistista elämäntapaa?
Mistä olisit valmis luopumaan ateismin tähden?
13
167
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän ateismin takia tarvitse luopua mistään, koska ateismi ei edes ole elämäntapa.
Vai onko jumalanpalveluksissa käymättömyys tai virsien veisaamattomuus jokin elämäntapa?- Anonyymi
On monia maita, joissa ateistista elämäntapaa ei hyväksytä. Mainitsemasi asiat ovat osa sitä ateistista elämäntapaa, jota jotkut harjoittavat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On monia maita, joissa ateistista elämäntapaa ei hyväksytä. Mainitsemasi asiat ovat osa sitä ateistista elämäntapaa, jota jotkut harjoittavat.
Ehkä heidän kannattaisi vain pitää suunsa kiinni, näissä monissa maissa. Mutta me asumme Suomessa.
Miten se, että jotain ei tehdä, on jokin elämäntapa, jota jotenkin kummallisesti harjoitetaan? Mitähän muuta tähän mitään tekemättömyyteen mahtaa kuulua? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä heidän kannattaisi vain pitää suunsa kiinni, näissä monissa maissa. Mutta me asumme Suomessa.
Miten se, että jotain ei tehdä, on jokin elämäntapa, jota jotenkin kummallisesti harjoitetaan? Mitähän muuta tähän mitään tekemättömyyteen mahtaa kuulua?Tutkimattomat ovat Jumalan, hullujen ja rajapinta railin tiet!
- Anonyymi
Kohtaan ateismin, naisen suun ja hirsipuun tyynenä.
- Anonyymi
En niin yhtään mistään, kun ateismia ei tarvitse harjoittaa. Teismiä en suostu harjoittamaan, vaikka painostettaisiin.
- Anonyymi
ateistinen elämän tapa , ei sellaista ole , on vain totuus jumala on vale
- Anonyymi
Uskominen ja uskonnottomuus ovat jokaisen sisäisiä asioita, niitä ei ulkopuolelta näe.
Usko on vain tunne, että jokin mistä ei ole faktoja on olemassa. Kun kohtaa muita ihmisiä, kannattaa olla kohtelias niin muutkin ovat yleensä kohteliaita sinua kohtaan. - Anonyymi
Ei syntymästään hihhuliksi ja vajakiksi syntynyt voi luopua uskostaan. Niin tämä sarkasmi koskee kirjoittajaa
Mutta kun on sekä usko. Myös tiede tukemassa. Ja ja
taide. Suurin piirtein päihteetön elämä. Terve järki.
Positiivinen asenne. Etätyö. Taloudellinen turvallisuus.
Mahdollisuus kehittyä. Tietoisuuden tutkimus. Hyvät ystävät. Rakkaus. Tämä paketti syventää uskoa. - Anonyymi
Joissain maissa voi joutua luopumaan elämästään, olemalla ateisti. Eikä se Suomessakaan ole kuin vasta reipas satavuotta vanha oikeus.
1. Pysy poissa "Shit hole country"-osastosta ja suunnittele matkasi ystävällisiin ja liberaaleihin maihin. Tavallisesti ne ovat suosittuja länsimaisia valtioita.
2. Kuvitelmasta, että voisi elää ikuisesti.
3. Kuvitelmasta, että joku itseä merkittävästi etevämpi jumaloletettu olisi kiinnostunut minusta ja taltioisi jokaisen tekemäni teon elämässäni, jonka on itse käsikirjoittanut.
jne...
Eikä ateismi ole mikään elämäntapa, kuten hurmosuskovaisuus, joka on elämäntapa. Olisin valmis luopumaan Jumalasta ateismin tähden koska sitä Jumalaa ei ole muutenkaan olemassa niin siitä luopuminen ei aiheuttaisi mitään haittaa.
- Anonyymi
Lisään avaukseeni, että luovuin vatsakaasuistani kesken riparin. Piti istua? ringissä ja tehdä jotain jeesusaiheista tehtävää. Nostin kankkua ja yriten tehdä hiljaisen, mutta PH tulikin voimalla ulos.
Papin puheen Oäälle Hajut PRÖÖÄÄÄÄÄÄTTTT
- Niin pappi, maiskutti suutansa.
Mistä kaikesta sinä olisit valmis luopumaan oikeudesta raikkaaseen ilmastoon? Piti vielä syödä siellä hernekeittoa - Anonyymi
Voin ihan helposti kumartaa mitä tahansa epäjumalaa, jos se on oman turvallisuuteni, hyvinvointini tai henkeni kannalta välttämätöntä. Vapaassa yhteiskunnassa sen sijaan pyllistän jumalille ja uskonnoille. Täysin tarpeettomia ja pelkästään vahingollisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1076679Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25544580Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243053Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331281- 451204
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.112949Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49882Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26811Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e26810