En usko enään

Anonyymi-ap

En usko enään, että tulee Harmagedonia. Turhaa puhetta.

4

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän sitä tule. Uskovat eivät vaan kestä myöntää tosiasioita. Raamatun tekstit voi olla alunperinkin vääriä tai vain tarinoita tai niitä on tulkittava vertauskuvallisesti.Kyllähän näissä uskonasioissa on jotain pahasti pielessä. Jos nämä olisi totta niin eihän ne olisi pelkkiä uskomuksia joita odotetaan tapahtuvaksi vuosituhannesta toiseen. Lahkojen suuri määrä osoittaa että kaikki lepää hatarien tulkintojen ja selitysten varassa. Yksi sanoo yhtä ja toinen toista. Selkeitä vastauksia ei ole.

      • Anonyymi

        Jos Raamatun tarinat olisivat totta, kyllähän tämä olisi jo huomattu. Yleensä totuus vain kirkastuu, kun tieto lisääntyy. Valhe tai virheellinen käsitys sen sijaan tarvitsee vain enemmän selittelyä ja peittelyä, jos siitä halutaan pitää kiinni. Tiedon lisääntyminen on vienyt maailmankuvaa pois Raamatun edustamasta, ei sitä kohti. Ei kerro kovin hyvää siitä, että Raamattu olisi jotain ainutlaatuista jumalallista viisautta.

        Uskovissa on sellaisia, jotka ovat valmiita tarjoamaan mielikuvituksellisia ja kummallisia selityksiä, jotta Raamatun tarinoita voitaisiin edes jotenkuten sovittaa todellisuuteen. Kai tämä on heille tärkeää, jotta voivat jatkaa uskomista siihen, mihin haluavatkin uskoa, eikä koko maailmankuva romahtaisi.


    • Anonyymi

      Harmagedon käydään Lähi-idässä, kun arabimaat, etunenässä käyvät Israelin kimppuun.
      SE on jo alkanut.

      • Anonyymi

        Nykyisiin tapahtumiin on ihan turha yrittää liittää mitään lopun aikaan liittyviä merkityksiä. Ilmestyskirjan aikaperspektiiivi on korkeintaan joitakin vuosikymmeniä. Kirjahan oli, kuten sen alussakin sanotaan, tarkoitettu otettavaksi vakavasti, sillä näin olisi pian tapahtuva. Miksi noin olisi sanottu tuon ajan ihmisille, jos aikaa menisi kaksi vuosituhatta? Tosin Ilmestyskirjassakin jo käytännössä tekohengitettiin Jeesuksen toteutumatta jäänyttä paluulupausta. Juna meni jo aikoja sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3056
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2405
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1946
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1480
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1385
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      897
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe