Jos Jumala ilmestyisi, maailma ajautuisi kaaokseen

Paavali oli todella epätoivoinen yrittäessään saada seuraajia. Paavali keksi, ettei mitään sääntöjä tarvinnut noudattaa vaan riitti, että ihminen uskoo häen paskapuheitaan. Protestantit jalostivat tämän yhdeksi uskon kulmakivistä Sola fide periaatteeksi, jonka mukaan ihminen pelastuu yksin uskosta, ei hyvistä teoista.

[6] Kristuksessa Jeesuksessa on yhdentekevää, onko ihminen ympärileikattu vai ei. Ainoa tärkeä on rakkautena vaikuttava usko.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Sola_fide

Tämä yksin uskosta periaate ajaisi maailman kaaokseen, jos Jumala ilmestyisi. Jumalan ilmestyminen saisi aikaan sen, että kaikki ihmiset uskoisivat häneen ja kaikki pelastuisivat, tekevätpä ihmiset mitä tahansa. Tämä poistaisi kokonaan moraalin. Hyvällä ja pahalla ei olisi mitään merkitystä. Kaikki pelastuisivat, tekevätpä he miten paljon tahansa hyvää tai pahaa.

11

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihminen todistaa teoillaan onko Jumalan lapsi vai Perkeleen.

      • Ihminen on Jumalan lapsi, jos uskoo Jumalaan ja jos Jumala olisi olemassa ja ilmestyisi niin kaikki maailman ihmiset uskoisivat Jumalaan ja olisivat Jumalan lapsia. eikö vain?


      • Anonyymi

        Herra Sebaot loi Saatana/Perkeleeksi myöhemmin muuttuneen arkkienkeli Luciferin, vaikka kaikkitietävänä tiesi tarkkaan kuinka tulee käymään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Herra Sebaot loi Saatana/Perkeleeksi myöhemmin muuttuneen arkkienkeli Luciferin, vaikka kaikkitietävänä tiesi tarkkaan kuinka tulee käymään.

        Ei ole kerrottu, tekikö Jumala hänet ennalta tiedettäväksi vai sellaiseksi, että yllättäviäkin käänteitä voi tapahtua.
        Maailman tapahtumat on kyllä tehty menemään ennalta määrätyn ilmoituksen mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole kerrottu, tekikö Jumala hänet ennalta tiedettäväksi vai sellaiseksi, että yllättäviäkin käänteitä voi tapahtua.
        Maailman tapahtumat on kyllä tehty menemään ennalta määrätyn ilmoituksen mukaan.

        Siis välillä Jumala ei tiedä kaikkea, ja taas toisaalta tietää. Jotenkin saan kuvan, että tämän Jumalan ja Luciferin on joku vieläkin kovempi heppu luonut, kun ne eivät voi toisilleen mitään.
        Ehkä sillä vieläkin kovemmalla Luojalla oli tyhjyydessä tylsää ja loi tälläisen Jin ja Jang systeemin Jumalasta ja Luciferista, jotka myös osaavat luoda eripurassa. Siellä se jossain taustalla syö popkornia ja katsoo tätä loputonta kädenvääntöä.

        "Maailman tapahtumat on kyllä tehty menemään ennalta määrätyn ilmoituksen mukaan."

        Eli vapaata tahtoa ei voi olla maailmassa. Ei elokuvassakaan tapahdu mitään erilaista, vaikka kuinka montaa kertaa sen katsoisi.


      • Anonyymi
        Extremist_atheist kirjoitti:

        Ihminen on Jumalan lapsi, jos uskoo Jumalaan ja jos Jumala olisi olemassa ja ilmestyisi niin kaikki maailman ihmiset uskoisivat Jumalaan ja olisivat Jumalan lapsia. eikö vain?

        Sillä erotuksella, että Jumalan lapi tekee Jumalan tahdon Jumalan vaikutuksesta. Jos ei tee, niin ei ole Jumalan lapsi. Monet todistavatkin teoillaan, että eivät ole Jumalan lapsia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole kerrottu, tekikö Jumala hänet ennalta tiedettäväksi vai sellaiseksi, että yllättäviäkin käänteitä voi tapahtua.
        Maailman tapahtumat on kyllä tehty menemään ennalta määrätyn ilmoituksen mukaan.

        Jotta kaikki tulisi varmasti menemään persiilleen, eikä helvetti jäisi tyhjäksi, rakastava kaikkitietävä Jumala oli kaikkivaltiudessaan tietämättä kaikkea? Nerokasta!


    • Anonyymi

      Wienissä syntyvistä lapsista on 41% muslimeja.
      Ateistiseen psykoosiin jaylenox75 tiktok. Miksi
      Ihmiset pelkäävät koska nuoriso on hyvin perillä
      Uskovat tietävät eri uskonnot. Nuoriso. Seuratkaa
      arvioikaa mihin pimeyteen ateismi voi johtaa. Ed mainittu

    • Hei,
      Extremist_atheist !

      Ilo nähdä että olet vielä tällä palstalla, vaikka kerroit muuttaneesi Israeliin.

      Mainitsin viimeksi Israel-tapahtumasta Oronmyllyllä, Parikkalassa
      (20. - 24. 8.25).
      Se keräsikin paljon osanottajia.
      Puhujana oli mm. kouluttaja, eläkkeellä oleva hävittäjälentäjä ja niiden kouluttaja
      Olli Seppänen. Työskennellyt mm. Karjalan Lennostossa, Rissalassa.
      Hän kertoi mm. niistä poliittisista kiemuroista, joita Suomen päättäjät kävivät
      2. Maailmansodan aikaan juutalaisten luovuttamisesta (ja sen estämisestä ) Saksaan.
      (Onneksi vain 8 tai 9 juutalaista luovutettiin)

      Puhujana oli myös Israelin armeijassa 20 v työskennellyt majuri David Zadok.

      Kysyin häneltä kahden kesken Israelin armeijan v. 1976 suorittamasta hämmästyttävän taitavasta operaatio Ukonnuolesta (operaatio Joonatan).
      Kysyin onko tällainen vain Israelin normaalia kommandotoimintaa, sillä
      tuntuu että tällainen kommandoisku voi tapahtua vain elokuvissa - jos niissäkään !

      Hän vastasi lyhyesti mm. että joskus Jumala antaa Israelin sotilaille taidon tehdä tällainen operaatio, mutta ongelma on siinä, että Israel ei anna kiitosta siitä Jumalalle, vaan pitää sitä omana sotilaallisena taitavuutenaan.

    • Anonyymi

      Kyllä Paavali opetti paljon erilaisia opetuksia.

      Esim. Esivallan tulee rankaista pahoja ja palkita hyvän tekijät.

      Niin tulikin Pax Romana kun tätä noudatettiin. Valitettavaa on että kristityt tuomittiin pahantekijöinä petojen eteen. He kieltäytyi uhraamasta keisarille ja palvomasta valtakunnan jumalia. Selviä pahiksia.

      Juutalaiset olivat Makkabealaisten aikaan tehneet liiton Rooman kanssa ja Keisari Augustukselle he olivat myöntäneet ylipappeuden ja Jumaluuden vastalahjana saamastaan rauhasta.

      Islam opettaa että Salih (Ilias) profeetan tuoma uskonto oli se johon olisi ensisijaisesti pitänyt alistua. Rooma olikin tuon uskon ansiosta korkealla sivistystasolla ja sen lait olivat loistavia. Tosin niitä oli helppo kierojen kuten Paavalin hyväksikäyttää. Humaanit lait ovat pedoille ja koirille ja susille mannaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe