Kaksi kantelua Eduskunnan oikeusasiamiehelle hänestä.
Jännitysnäytelmä tiivistyy.
Jännitysnäytelmä tiivistyy.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 167
Vanhimmat
Totta kai. Jokainen kivi sananvapauden rajoittamiseksi täytyy kääntää.
Sananvapaus ei tarkoita tuota, mitä Keskisarja viljelee.
Tietenkään ei. Eihän sananvapaus koske ainuttakaan persua.
Joutaako k-eskisarja vankilaan?
Kuule sitä se juuri tarkoittaa. Varsinkin kansanedustajan kohdalla.
Miksi äärivasemmisto ja vihervasemmisto vihaavat sananvapautta niin paljon?
Jos vassuilta kysytään, niin siperiaan Teemu joutaa.
Ei kysytä vassuilta.
Sananvapaus on juuri sellainen asia mitä yksinkertainen Persu ei ymmmärrä.
Se ei tarkoita, että saa sanoa mitä vaan. Se tarkoittaa, että täällä voi olla asioita erimieltä ja sen voi sanoa vapaasti, mutta siihen liittyy vastuu joka kieltää monet asiat. Miettikää tätä ja jos ei asia aukea, niin kysykään vaikka "Mestariltanne" missä rajat kulkee, hänellä on asiasta kokemusta.
Kuulostaa hyvältä!
Sananvapaushan on sitä mitä käsketään sanoa, sekopäisten mielestä.
Mitä tahansa saa sanoa. Siihen ei liity mitään vastuuta. Olet pelkkä paskanjauhaja.
Persut on Suomen rikollispitoisin puolue ja ainoa joka haluaa koko ajan loukata muita ihmisiä samalla itse uhriutuen.
Sattuipa kerran 1980 luvulla, suomalainen turistibussi oli Leningratissa, venäläinen naisopas paasasi Neuvostoliiton hyviä puolia ja muunmuassa että täällä on sananvapaus, niin eräs turisti siihen, "että lännessä vapaus säilyy vielä sanan jälkeenkin".
Näyttäsi siltä että enää ei ole niin.
Se tarkoittaa juuri sitä. Sanopa nyt ketä hän loukkasi?
Juu, rasistisyyttely ei ole ok!!!
Vain muita. Näkyy täälläkin keskusteluissa.
Luojan kiitos🙏🏻
Niin .....sananvapaushan on vain punavihreitä varten.
Sitähän sinäki täällä teet.
Vasemmisto on paniikissa kun totuus maahanmuutosta tulee esiin. Halu rajoittaa sananvapautta on Vihervasemmiston tavoite.
Mitä kansanryhmä vastaan hän kävi? Voitteko yksilöidä?
Miten niin? Onhan Suomessa omasta takaakin tyhmiä, oppimattomia vätyksiä elätettävänä kantasuomalaisissakin. Miksi hankkia lisää samaa sakkia muualta? Eikö kuitenkin kannata ottaa maahan koulutettua ja työikäistä väkeä? Samoilla periaatteilla meidät kaikki suomalaiset erotellaan työhaastatteluissa tai oppilaitosten pääsyvalinnoissa. Joku on hyvä ja joku toinen huono. Miksi se erottelu ei innosta teitä puhumaan syrjinnästä tai rasismista?
Sinäkin olet vielä Persu kunhan aikaa kuluu jos vähänkään tästä kansasta tykkäät
Olet asian ytimessä. Suomessa saa vapaasti ilmaista mielipiteensä, kunhan se on "oikeanlainen" mielipide.
Mikä oli tarkalleen kansanryhmä?
Harvassapa ovat eduskunnassa ne, jotka uskaltavat sanoa mitä ajattelevat. Maahanmuuttajien rikokset eivät herätä likikään yhtä paljon paheksuntaa kuin Päivi Räsäsen siteeraukset Raamatusta, tai haittamaahanmuutosta puhuminen. Siis väkivallanteko on lievempi rikos kuin asiayhteydestään irrotettu sana? -Jo on aikoihin eletty.
Miten on, milloin ydinaseenne on valmis? Tehän haluatte tuhota persut ydinsodalla, sillai vähän paremman sananvapauden nimissä.
Vihreiden ja vademmiston hihhuleita, jotka pelkäävät kannatuksensa puolesta.
Keskisarja sanoo asiat, suoraan ja kaunistelematta! Pisteet persulle 10! Vihervassarihorot köuden jatkoksi!!
Perussuomalaisiahan juuri eniten haukutaan valtamediassa ja vaikka eduskunnan istunnoissa. Kolistellaan, höpötetään, naureskellaan kesken puheenvuoron. Perussuomalaiset esimerkiksi jo kauan sitten vaativat rajoja kiinni, ja sitä ehdotusta paheksuttiin. Nyt se onkin hyvä asia, että itäraja on suljettu. Kun sitä ehdotti joku muu puolue.
Valehteluun ei liity mitään vastuuta?
Vastuuttomuushan on tosiaan Persuilta vaadittu ominaisuus, aivan samoin kuin äärimmäisen lyhyt ja valikoiva muisti.
Olipa yllätys että persu oli Venäjällä.
Miksi hän joutaisi vankilaan? Hän ei ole mikään kansallinen uhka.
Hän on huolissaan kansallisesta uhasta.
Tarkoitatko sitä totuutta että oikeistohallitukset ovat kärränneet tänne ennätysmäärät maahan muuttajia?
Kuulehan! Kansanedeustajilla on täydellinen, rajoittamaton sananvalta. Se on sitä
d e m o k r a t i a a. 🇫🇮
Luin iltalehden kommentointiosiota ( siistimpi ja kontrolloidumpi kuin tämä palsta) Teemu Keskisarjan sanomisista ylen ohjelmassa.
Suurin osa kommentoijista oli Keskisarjan puolella, mistä tämä kertoo, puhuiko hän suuren kansan suulla totuutta?
Ei Suomessa ole sananvapautta.
Suomen lainsäädännön mukaan ihminen voidaan tuomita vankilaan, jos ihminen kertoo oman mielipiteensä tai tuo julki tosiasian eli faktan.
Sananvapauden mukana tulee vastuu sanomisistaan. Sanomiset hyvän maun rajoissa
Keskisarja joutaisi pariksi vuodeksi ukk luonnonpuistoon tutustumaan ja suunnittelemaan tulevaa palautusleiriä ja sen ohjelmaa kalasteleen ja metsästeleen rauhoittumaan kaupungin melskeestä
Tansania/kenia-linjalta löytyy. Saksan entisistä siirtomaista englanninkielitaitoista peruskoulutettua työikäistä nuorta kristittyä väkeä. Heille pitää antaa syy tulla juuri tänne. Shengen viisumi kotoutuskoulutusta vastaan varmasti riittää. Jatkavat sitten Saksaan isoihin kaupunkeihin siirtolaisiksi Suomen passi edellyttää viiden vuoden jatkokoulutustamm. Suomenkielen opiskelua jatkokoulutuksen suunnitteluvastuu olkoon opetusministeriöllä. Jos on tahtoa, löytyy keinot pekka haavisto esikuntineen on lähetettävä KKiinaan kahdeksi vuodeksi opintomatkalle. Valtion piikkiin.
Harmittaako, kun joku toinen laatii säännöt peliinne? Käytte vain verbaalista peliä vallasta määritellä poliittisen pelinne säännöt. Kuin vanha pariskunta
Oikeistomilitantti riehuu...
Muistakaa luonnonpuistot lapissa. Eloa lappiin
Kiinalla on luova lähestymistapa kotouttamiseen
Yrittääkö vihervasemmisto lakaista ongelmiaan maton alle?
Rekrytoidaan opiskelevia nuoria afrikasta. Keskisarjakin hyväksyy sen.
Antaa keskisarjan päättää niin hän on tottunut tekemään virassaankin. Ei sanna marinikaan ollut käynyt inttiä ja hyvin meni pandemiapaineessa oikeistojuntta tarvitsee marionettin. Osaako keskissarja olla hiljaa ja tehdä niin kuin sanotaan? Siinä kysymys
Kiina. Vassarivaltio ossoo kottouttaa uikuureja.
Autismi.
Luki.Adhd.
Neuro.
Heitä.Joita.
Kiusataan.
Koulussa.
Myös.
Kanta,suomalaisia.
Ei.Mennyt.Aivan.
Ok.Teemun.
Lauseen ,valinta.
Kyllä, toivoisin, että vassareiden seinänaapuriksi tulisi joku mamu, joka huutaa päiväkaudet ja yökaudet puhelimeen parvekkeella, juo siinä sitten iltapäiväkahvit omalla parvekkeella rentoutuen työn jälkeen, ja näitä on paljon!
Mestari ja Teemu. Siinä esimerkki Suomen tuhosta.
Sinne vaan!
Sohfi käynyt kantelemassa ja eikös huutanut petteriä apuun jo studiossa?
Suomessa saa vaan 2025 valhdella ja kieroilla. TK kertoi vaan totuuden.
Riikka Purra haali 3 lapsipornosta tuomittua rikollista Perussuomalaisten ehdokkaiksi.
Taitaapi olla Perussuomalaiset sitä Teemu Keskisarjan mainitsemaa huonompi laatuista kansaa.
Ei ole muuta kuin huonoa käytöstä, totuutta ei ole lainkaan.
SDP:llä myös oli näitä ja jopa lapsipornosta kiinni jäänyt ja naisten hakkaajia.
Onko noin?
Teemu Keskisarjalle joku kirjallisuuden tai kommunikoinnin palkinto !
Suomessa on sananvapaus. Sitä ei edes ja ainakaan niinkin turha laitos kuin JSN pysty kieltämään.
Toisinajattelijat kauhuissaan, kun TOTUUS tulee kaikkien tietoon. Hyvä Teemu.
Keskisarja on oikeassa. Ei hän kertaakaan maininnut kenenkään ihmisarvosta mitään, vain koulutuksesta.
Tarkoituksellista väärinymmärtämistä vihervasemmiston ja hieman muidenkin osalta.
Ja jos Suomi haluaa osaajia, ei kannata ottaa osaamattomia.
Teemu Keskisarja oli vaaleissa Perussuomalaisten riveissä yhdessä 3 lapsipornosta tuomittun rikollisen kanssa.
Taitavat itse olla sitä Teemu Keskisarjan mainitsemaan heikompi laatuista kansanosaa.
Onko hänellä aikaa tähän kyselyyn vai meneekö historiikki edelle?
Eihän poliisi häntä sentään kuulustele ne katsoo ohjeman ja toetat ei rikosta.
Poliisit ovat usein persuja?
Tuolla oli blogistilla sattuva veto. https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/timopeltonen/varma-profetia-teemu-keskisarja-tahtaa-pienentyneen-ja-radikalisoituneen-persupuolueen-puheenjohtajaksi/
'Kuten televisiosta tiedämme, poliisi käskee varomaan päätä, kun asiakasta ohjataan Passatin takapenkille.
– Varo päätäsi.
– Miksi ihmeessä?
– No pääsi voi aiheuttaa sinulle esimerkiksi harha-aistimuksia. Voit alkaa uskoa salaliittoteorioihin tai kulttioppeihin, ehkä jopa ruveta äänestämään persuja. Poliisinahan olen ollut persu itsekin. Sitten aloin varoa päätäni.
– Oi! Kiitos että varoitit!'
Vasemmisto on nyt täydessä paniikissa 🤣🤣
Poliisit tietävät kun joutuvat tekemisiin maahanmuuton ongelmien kanssa.
Sofia Virran kannattaisi kysyä poliiseilta ongelmista tai pitää turpa kiinni.
Persujen joutsenlaulu alkanut.
Kuulit väärin, se ääni on vaan vasuri-varisten räksätystä kaatopaikan reunamilla.
Vassarit on nyt täydessä paniikissa 🤣🤣🤣
Rikosnimike teemulle tulee olemaan virnakiihotus.
Keitä ovat nämä kaksi kantelijaa? Nimet pitäisi julkistaa.
Sohvi ja
...ja joku munaton groupie.
Joko olet paskantanut pakettiin?
Sananvapaus on jokaisen kansalaisen perusoikeus, sitä ei määrittele viher/vasemmisto, joka aina syyttää rasismista, kun on eri mieltä heidän kanssaan. Tanskassa esim. demarit käyttävät paljon kovempaa tekstiä, kuin meidän perussuomalaiset, ihme vouhotusta tästäkin tuli, mutta jos ei tärkeämpää enää ole työkalupakissa.
Eli valitettavasti Keskisarjan esiintyminen toimi hänen toivomallaan tavalla, juuri näin sitä julkisuutta ja näkyvyyttä haetaan lisää kun vaalikampanjaa aloitellaan. PS- puolueessa jokin pieni tuomio ei ole mainehaitta...
Kyllä. Kiihotus kansanryhmää kohtaan. Nyt testataan uutta lakia. Tuleeko ennakkotapaus?
Ei tule tuomiota mutta virran ryhmä on kyllä kiihottuneessa tilassa.
Kiihotus siis mihinkä?
Oho, unohtuko taas tosiasiat kiimoissasi?
Kerro missä kohtaa puhetta tämä kansankiihotus tapahtui?
Eihän tapaus edes kuulu oikeuskanslerille. Oikeuskanslerin tehtävä on varmistaa että eduskunnan lait ja päätökset ovat perustuslain mukaisia.
Kyllä kuuluu. Keskisarja on kansanedustaja, jonka pitää toimia virassaan asianmukaisesti.
Kuka lopulta määrittelee asianmukaisuuden? Nuo on lopulta mielipide kysymyksiä ja sovittujs juttuja. K- edustajan sananvapaus on kait jotenkin laajempi kuin tavisten, mikä on oikeesti väärin.
Eli juuri kuten teki, käyttäen kansanedustajan vapautta puhua.
Miksi äärivasemmisto ja vihervasemmisto vihaa suomalaisten sanan- ja ilmaisunvapautta noin kovasti? Miksi äärivasemmisto ja vihervasemmisto haluavat tuhota suomalaisen sananvapauden ja samalla yhteiskunnan?
Kumma ettei ketkään muut kaipaa Tempparin edustamaa "sananvapautta" kuin persut. 🤔
Ehkä 10 % ihmisistä ei kuitenkaan ole sellainen porukka, jonka mukaan kaikkien muiden tarvitsisi tanssahdella.
Tanssahdellaanhan täällä Suomessa muidenkin pikku vähemmistöjen pillin mukaan.
Reilusti alle 1% prosentin takia kuitenkin lakia muutettiin kun sukupuolen voi vaihtaa vain ilmoittamalla
Persut saa eniten vihapuhetta niskaan ja on pieni vähemmistö. Mitäs sanot
Sinulla on niin sekavaa juttua että älä paljasta tyhmyyttäsi.
Jokainen täys järkinen puolueesta riippumatta ymmärtää, ettei Keskisarjan puhe ollut normaalia ihmisen puhetta.
Sitä se nimenomaan oli. Kun vertaa avohakkuu-sofian puheiluun niin Teemun puhe oli suorastaan runollista.
Mikä on "normaalia" puhetta??? Ja sinäkö sen määrittelet?
Niin onhan se täysin väärin kun joku paljastaa totuuden maahanmuutosta. Vihervasemmiston paniikki on kyllä ennen näkemätöntä 🤣🤣🤣
Virran apinan raivo ei ollut ihmisen käytöstä.
Oli täysin normaalia nepsyn puhetta.
Yritä olla suvaitsevaisempi.
Olihan nuo puheet kuin suoraan Hitlerin ja Mengelen pelikirjasta.
Kerro lisää. Voisitko siteerata jotain kohtaa. Alko kiinnostamaan ja poliisia myös.
Juu Alko kiinnostaa myös alkoholisteja.
Eipä tainnut natsisaksaan pahemmin maahanmuuttajia mennä
Missä kohtaa Teemun puhetta?
Olihan ne. Noin ei saa puhua tuossa asemassa. Toivottavasti Teemu saa pitää häirikön asemansa ja ottaa vastaan mahdollisuuden siirtoon pois tehtävistä, mikäli sellainen tarjotaan. Teemua ei saa hiljentää.
Määrittele normaalius?
Ei-autisti ei-tourette ei-nepsy?
Kyllä ihmiset ovat sitten pahantahtoisia! Taas käytetään järjestelmää väärin ja tuhlataan verorahoja turhaan! Mitä sillä saavutetaan? Jokainen tietää että Keskisarja on täysin oikeassa, mutta se pitää ehdottomasti tuomita kun on perussuomalaisesta kyse!
Hitto, että vihaan näitä vätyksiä, jotka näitä tyhjänpäiväisiä kanteluita ja rikosilmoituksia tekee. Kun olis muitakin ihan oikeitakin rikoksia selvitettävänä niin tälläsilla asioilla kuormitetaan viranomaisia. Nimettömänä varmaan.
Eivät tajua, eikä heitä kiinnosta, että veronmaksajat tänkin huuhaan maksaa ja raiskaajat jää saamatta kiinni. Surullista, että toiset ovat noin itsekkäitä ja kaikesta pahoittavat mielensä.
Perättömiin ilmoituksiin pitäs asettaa joku sanktio, niin loppus tällanen pelleily.
Ei eduskunnan oikeusasiamies tutki mitään raiskauksia tai muitakaan "oikeita rikoksia" vaan on muun muassa tällaisia tapauksia varten. Voi sitä persun sivistystä... 😂
Veronmaksajat eivät maksa senttiäkään ylimääräistä, vaan päinvastoin saavat rahoilleen vastinetta kun oikeusasiamies tekee työtään.
Ei muuten tee. Ai mutta olisiko tapahtunut muutosta kun Tuomas Pöysti lähti virasta.
Suomen eduskunnan oikeusasiamies ei yleensä tutki yksittäisen kansanedustajan poliittisia puheita tai mielipiteenilmaisuja.
Miksi?
Perustuslaki suojaa kansanedustajaa: Kansanedustajalla on laaja sananvapaus eduskunnassa, eikä häntä voida asettaa vastuuseen eduskunnassa sanotusta, ellei kyse ole esim. kunnianloukkauksesta tai järjestyksen rikkomisesta. Tällöin vastuu on eduskunnalla itsellään (puhemies, eduskunnan täysistunto).
Nykyajan noitavaino.
Sofia kova kiihottumaan.
Eikö joku vois hankkia hänelle dil.oa tai vibr.attoria niin pääsis välillä purkautumaan noista kiihotuksista?
Eilen juuri oikeustieteen tohtori Kimmo Nuotio kehui Teemu Keskisarjan puhetta ja sanoi, että Teemu osaa tiivistää asiat hienosti. Hän sanoi että Teemun puheessa ei ollut mitään rikollista, vaan Suomessa on laaja sananvapaus. Siis aivan turhaa tehdä mitään kanteluita mihinkään Keskisarjan puheesta. Vain idiootit yrittävät kaikin tavoin estää sananvapauden Suomessa.
Outoa että muut maat pisteyttää maahanmuuton iän, ammatin ja tulotason mukaan mutta Suomessa kun puhuu samasta asiasta valitetaan oikeuskanslerille.
Sataa persujen laariin.
Totuuden kertominen on kiellettyä. Toki Afrikasta tulee lääkäreitä, insinöörejä jne.
Mutta tulee myös äärimmillään lukutaidotonta porukkaa. Eivät hae turvapaikkaa lähistön rauhallisista maista vaan jostain kumman syystä matkaavat tuhansia kilometrejä tänne Pohjolaan. Miten kauan asioista ei saa puhua totuudenmukaisesti?
Rasisti-kortti vedetään heti esiin. Toinen asia on esim. irakilaisten kunnostautuminen raiskaustilastoissa. Senkin ääneen sanominen taitaa olla rasistista. Suomi on valehtelijoiden maa.
Totuutta peitellään vaikka millä termeillä. Esim. tilastofaktojen esiintuominen on kiihottamista kansanryhmää kohtaan. Laittakaa nyt seuraavaksi Hesarin etusivulle luku, mitä maahanmuutto välittömästi tai välillisesti maksaa tässä maassa. Seuraavaksi julkaistaisiin raiskaus-ja huumetilastot suhteutettuna tiettyjen väestöryhmien määrään. Tiedetään kyllä ketkä kansallisuudet siellä yläpäässä ovat.
Ja huonot oppimistulokset eivät tietenkään voi johtua matuista.
Sananvapaus on todella pahasti estetty jos Keskisarja noista puheista joutuisi käräjille
Eihän hän sanallakaan maininnut mikä tietty ryhmä olisi kyseessä jota hän tarkoitti.
Hän vaan yleisesti kritisoi maahanmuuttoa.
Tottakai vasenlaita valittaa, se o heidän tapa. Ei yllätä.
Kansa äänesti Persut, sori vasemmalle siitä😂
Vihervasemmisto haluaa tuhota sananvapauden. Totuutta ei saa kertoa kuin vain ja ainoastaan vihervasemmiston suusta.
RKP, vasemmisto, SDP ja vihreät hyväksyttävät PerusSuomalaisten sanomiset.
PerusSuomalaisten on lähetettävä anomus ja esitys sanoista ja lauseista viikkoja ennen kuin tulee esim. A-studio-haastetelu, jossa punavihreät valvovat vähintään verhojen takana puheita todisteeksi nauhoittaen.
Stasi toimii jo Suomessa.
Tämä äijjähän täysi kuuranuppi silmätkin kuin olisi häkää niellyt ja saanut pärställeen ja peräsuolistenhan joukossa kaikki paska pesii.
Ei niillä kanteluilla ole merkitystä. Kansanedustajalla on erityisen laaja sananvapaus. Kansanedustaja saa puhua vaikka trumppia, ja ainut seuraamus on puhemiehen moite. Miten äänestäjät reagoivat, on toinen juttu, ja käsittääkseni siitä tässä on kysymys. Tarvitaan joku hallituksen ulkopuolinen, joka voi vapaasti puhua "persua" ja vaikka haukkua pääministerin. Muuten yksi äänestäjäryhmä voi jäädä kotiin.
Ihmisiä on moneen junaan .Aina löytyy joku joka vetää herneen nenään jostakin ,jos kaiki käsiteltäisiin näiden yksilöiden näkökulmasta joiden motiivit saattavat olla mitä tahansa , oikeuslaitos täyttyisi valituksista. Eiköhän nuo tyssää esitutkitaan .
Kuka kertoo esimerkiksi sen mitä kansanryhmää hän muka kiihotti?
Keskisarja on älykäs mies ja näkee tosiasiat maahanmuutosta !
Alkaa muistuttaa vainoa. Yritti selkeästi valita kiertoilmaisutapaa asioissa välttääkseen tämän kaltaisen polemiikin. Sananvalinta osoittautui epäonnistuneeksi. Ehkä olisi pitänyt tuoda asioista esiin faktat pelkistettynä, mutta olisiko lopputulos ollut sen kummempi? Maahan muutto on räjähdys altis aihe Suomessa. Suomessa ei tiettyjä aiheita saisi näköjään ottaa kritisoinnin kohteeksi lainkaan.
Ei tietenkään koska se on vihervassujen intohimo.
Kyllä. Hänellä on munaa enemmän kuin koko on eduskunnalla. Siksi punaiset häntä vihaa silmittömästi.
Muuten ketkä naivat Tynkkysen ja Vigeliuksen munasarjoja?
Vigelius sai puhuttelun Ylen A-Talkissa. Meinasin kuolla nauruun.
Kyseessä taitaa olla kusipäitä piipittäjiä.
On kunnon mies. Hän on nyt ja jää historiaan suomalaisuuden kovimpana puolustajana.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011460229.html
Keskisarjan kohupuheista kaksi kantelua
"Eduskunnan oikeusasiamiehelle voi tehdä kantelun, jos epäilee, että ”viranomainen, virkamies tai julkista tehtävää hoitava yksityinen taho” ei ole toiminnassaan noudattanut lakia tai täyttänyt velvollisuuksiaan.
Kantelun voi myös tehdä, jos on aihetta epäillä, että perus- ja ihmisoikeudet eivät ole toteutuneet näiden toiminnassa asianmukaisesti.
Kuuluuko kansanedustaja eduskunnan oikeusasiamiehen valvottaviin?
Sitä voi yrittää selvittää perustuslain, lain eduskunnan oikeusasiamiehestä, ja rikoslain virkamiehen ym. määritelmästä ja näiden lakien esitöistä.
Kuten kaikessa orjavaltio Suomen lainsäädännössä, lain tarkastelu kansalaisten taholta on tehty mahdottomaksi epämääräisten lain käsitteiden muodossa, ja valta jää viranomaisille, jotka eivät mitään valvo. Kansa vaeltakoon pimeydessä kun herrat käskee.
Jos sinä et tajua, muut kyllä tajuaa.
pientä on Keskisarjan puheet ympäristöjärjestöjen ja luomuteollisuuden petokseen verrattuna
Mun mielestä sylkisuussa puhuva saarnaajamies Teemu, joka huokuu vanhaa viinaa ja hourupäistä testosteronivihaa ( purkista, huumeista,lääkkeistä?) kannattais laittaa uhoamaan parhaaseen prime time - aikaan telkkariin. Ihan joka päivä!
Tolkun ihmisille riittää yksikin katselukerta.
Kyllä laki on Teemun puolella. Hän puhui vain asiaa eikä ylittänyt sananvapauden rajoja. Kaikki valitukset ja rikosilmoitukset joutavat roskakoriin. Näin on asia,
Ei Suomessa ole sananvapautta.
Suomen lain mukaan ihminen voidaan tuomita vankilaan oman mielipiteensä tai tosiasian eli faktan kertomisesta.
Samanlainen sananvapaus Suomessa on kuin vaikkapa Kiinassa tai Saudi-Arabiassa. Niissäkin on kielletty julkituomasta mielipidettä tai faktaa, joka ei eliittiä miellytä.
Eihän meillä saa omassa maassa sanoo mitään pyllistellä ja nöyristellä! Meillä ole Onnellisessa maassa ongelmia ja jos on ei nähdä! Velkaa velkaa ulkomaille löytyy rahaa!
Kyllä Suomen lait on tehty myös persujen noudatettaviksi. Varsinkin maamme perustuslaki.
Anusperseisten puolue jossa kusi ja paskapäisyys loistaa tyylissä jos toisessa.Ja tämäkö viisasmies hohhohhoo, kyllä se viisaus on anus puolella.
Mahtava lausunto. Voisit lähettää tämän näkemyksesi vaikkapa demari-kansanedustaja Tytti Tuppuraiselle, niin hän voisi käyttää sitä seuraavassa puheessaan. Harva osaa tuoda sosialistista näkemystään noin selkeästi esiin.
Ookkona anuspersepuolueen yksi julli vissiinnii.
Suomessa on asioita, joista ei saa keskustella saati esittää mielipidettään.
Mikä esimerkiksi?
Se on valitettavasti lainsäädännössä jätetty epäselväksi.
Suomen lain mukaan ihminen kuitenkin voidaan tuomita jopa vankilaan siitä, että hän kertoo oman mielipiteensä tai julkistaa tosiasian eli faktan.
Saako mielipiteen kertomisen yhteydessä puhua halventavasti ja pilkkaavasti esim. maahanmuuttajataustaisista henkilöistä. Luin tuossa juuri mm. että itse rattijuoppoudesta kärynnyt Peltokangas on nimitellyt maahanmuuttajia roskasakiksi...
Kansan ryhmittymän leimaaminen ei taida olla laillista:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kiihotus_kansanryhmää_vastaan
Samainen Peltokangas kertoo (lehtiuutinen) että eräs PS- puolueesta eronnut henkilö on paska.
Ja Peltokangas on umpim***ku typerän näköinen niin kuin ääliö keskituraus.
https://www.worlddata.info/iq-by-country.php
Oho..keskisarja ja peltokamgas onkin oikeassa
Ja Mauri mulkutti emäp...
oikeusasiamies on väittämä todistaa että Keskisarjan sanonta on väärä ja
perusteltava ennen kuin voi edes moittia.
Kotoutusleirejä ukk luonnonpuistoon kahden vuoden leirityksen palkkioksi shengen viisumi kotoutusohjelman suunnittelu opetusministeriön vastuulle kiinan malliin
Orpo painii höyhensarjassa!
Trump turhautunut EU:hun ja Ukrainaan – The Atlantic
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on osoittanut turhautumistaan Ukrainaan ja EU:hun niiden kannasta Ukrainan konfliktin ratkaisemiseen, The Atlantic on raportoinut. Trump saavutti sovinnon Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa konfliktin ratkaisemiseksi Alaskassa, mutta epäonnistui taivuttamaan läntisen Euroopan liittolaiset ja Kiovan hallinnon sovinnon tueksi, jota tukevat kaikki suurvallat.
------------------------------------------------------------------------
Persut petti äänestäjänsä! Moni pienituloinen äänesti persuja!
Persut veivät hänen rahat, hänen asunnon, hänen lapsensa.
------------------------------------------------------------------------
Kokkareet vaihtaneet kokkelinsa 👍:uun.
Zele painiin midgetiien sarjassa.
Deemu Keksipaskojahan on samanlainen ilme turba vääränä puoluekokouksessa pöntössä hilluessaan kuin hitlrillä noten natziterskahan mees on.
Teemun kannattaisi lähteä kertomaan ihan itse henkilökohtaisesti kuinka heikkolahjaisia .voi muuttaa keskisarjan höyhensarjaan.
Voimia Teemu Keskisarja!
Totuus ei pala tulessakaan.
Ja paskanmarjat semmoinen öyhöttäjä.
Hyvä Teemu!
Teemu höyhensarjaan