Koiralliset talojen ympäristöt haastavia ihmisille. Koko ajan pitää vartoa minkäsortin metsästyskoira hyökkää ohikulkijoiden kimppuun.
Lapset ei voi ajaa edes kujateillä etteikö joku tappajakoira huökkää.
Hävetkää susilla pelottelijat kun teidän tarkoitusperät paljastuu. Koko susipelottelu loppuu siihen kun ministeriön ehdotus julkistetaan hirvenmetsästyksestä kieltämällä koiran käyttö.
Koira on raadellut ihmisen hengiltä keskimäärin 2 kertaa vuodessa.
Miettikää susiagitaattorit mitä puuhaatte.
VAROKAA VIHAISTA KOIRAA- kylttejä kylät täynnä
3
238
Vastaukset
- Anonyymi
Susikoirien kasvatus tuilsi kieltää. Tässä syy. Sudeksi epäilty eläin hyökkäsi metsästyskoiran ja ihmisen kimppuun Lopella
Välikohtaus sattui metsästyksen aikana, kun sudeksi epäilty koiraeläin seurasi jänistä ajanutta metsästyskoiraa sen omistajan luokse.
Susi jolkottelee metsässä
Poliisi antoi eilen lopetusmääräyksen Lopella koiran ja ihmisen päälle käyneestä yksilöstä. Arkistokuvassa on susi kuvattuna Raaseporissa metsässä. Kuva: Timo Rossi
Johanna Talasterä
14:38
•
Päivitetty 16:32
Ihminen ja koira vahingoittuivat lievästi sudeksi epäillyn eläimen hyökkäyksessä Lopella.
Susi kävi metsästyskoiran ja ihmisen päälle Lopella Sajaniemessä lauantaina. Välikohtaus sattui metsästystilanteessa, jossa sudeksi oletettu koiraeläin lähti seuraamaan jänistä ajanutta beagle-rotuista koiraa.
Yle sai tapauksessa pari yhteydenottoa paikallisilta ihmisiltä maanantaina. Komisario Rauno Piispa Hämeen poliisista vahvisti tänään tiistaina saaneensa ilmoituksen tapahtuneesta.
– Emme tiedä, onko kyseessä puhdas susiyksilö vai jokin hybridi, sanoo Piispa.
Poliisi antoi lopetusmääräyksen kyseisestä yksilöstä.
– Tämän eläinyksilön kohdalla ei ole vaihtoehtoja. Tapauksessa on ollut kaikki kriteerit tehdä lopettamispäätös. Olen sen eilen antanut suullisesti suurriistavirka-apu SRVA:lle, ja tänään saavat sen kirjallisesti, sanoo Rauno Piispa.
karttagrafiikka joka näyttää Lopen sajaniemien sijainnin.
Välikohtaus sattui lauantaina Lopella Sajaniemen suunnalla. Alueella on ennenkin tehty havaintoja susista. Kuva: Grafiikka: Ville Välimäki / Yle, Mapcreator, Openstreetmap
Omistaja yritti saada koiran autoon turvaan
Poliisin tietojen mukaan jänisajossa ollut beagle oli äkkiä lopettanut ajon. Kun koira oli tullut metsästä, susi oli seurannut sitä ja pysähtynyt tielle.
Paikalle soitettiin koiranomistaja, joka oli lähistöllä. Hän ajoi autolla paikalle ja kutsui koiran luokseen.
Omistaja sai koiran syliinsä, kun susi poliisin mukaan ”hyppäsi hänen niskaansa”. Koira sai rytäkässä puremavamman olkapäähänsä ja omistaja raapimisjälkiä käsivarsiinsa.
Omistaja sai koiran laitettua autoon turvaan. Susi jäi paikalle ja väistyi vasta, kun omistaja heitti sitä puolentoista litran vissypullolla.
Suden varsinainen kohde välikohtauksessa oli koira, ei ihminen.
Alueella havaintoja kolmesta eläimestä
Metsästykseen osallistuneet raportoivat poliisille, että samaan aikaan lauantaina lähistöllä nähtiin kaksi muuta sudelta näyttävää koiraeläintä.
Poliisin tietojen mukaan riistakeskukseen on jo aiemmin ilmoitettu havaintoja alueella liikkuvista kolmesta sudeksi oletetusta koiraeläimestä. Näköhavaintojen lisäksi eläimet ovat tallentuneet riistakameroihin.
Kaksi eläimistä liikkuu usein yhdessä ja kolmas pyörii parivaljakon liepeillä hiukan erillään.
Lopetusmääräys koskee välikohtauksessa mukana ollutta sudeksi epäiltyä eläintä. Sen toteuttaa suurriistavirka-apu SRVA.
Komisario Rauno Piispa painottaa, että lopettamispäätöksen toimeenpano on poliisin toimivallan käyttöä, ei metsästystä.
– Sen häiritseminen ei ole metsästyslain, vaan poliisilain rikkomista. Se sanktioidaan sen mukaan.
Poliisi toivoo, että yleisö ei häiritsisi Lopella lähiaikoina tapahtuvaa kaatoa.
Noin viiden kilometrin päässä tapahtumapaikalta sijaitsee tila, jossa on kasvatettu koirasusia. Välikohtauksen aiheuttaneen koiraeläimen yhteydestä koirasusitilalle ei ole mitään näyttöä.
Juttua muokattu 23.9.2025 kello 15.45: Lisätty tieto koiran rodusta ja lisätty myös tieto lähellä sijaitsevasta tilasta, jolla on kasvatettu koirasusia. - Anonyymi
Aiheuttaako sulle pelkotiloja. Mene kotiisi pysy siellä.
- Anonyymi00003
Susistahan ei tarvitse erikseen varoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3305281Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212676Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041692- 1131556
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1221443Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331403