Vattenfall boikottiin samantien

Anonyymi-ap

Mihin Vattenfall pyrkii tuolla typerällä
Mutherfucking kirosanaa käyttävällä mainoksellaan, joka on muuten todella halveksiva sana.
Kuka on tuon mainoksen kohderyhmä?
Teini-ikäisetkö?
Hekö nykyään tekevät sähkösopimukset?
Itse en ainakaan tuollaiselta firmalta tilaa Koskaan yhtään mitään!
Kyllä on jälleen kerran niin tyhmää, ettei mitään rajaa!

7

693

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaten Elisa, typerän puukonheitto mainoksen vuoksi.
      Osoittaako tuo mainos muka "hyvää makua" eri puolilla maailmaa tapahtuneiden puukkoiskujen vuoksi? Ei todellakaan osoita.
      Miksi noin sairaita väkivaltaa sisältäviä mainoksia tehdään ja näytetään?

    • Anonyymi

      Elisa:

      Soitot normaaleihin lankanumeroihin (esim. Helsingin kaupungin 09 310 -alkuisiin): 9,9 snt/min (Eivät sisälly puhepakettiin, jollei erikseen huomattavaan lisähintaan ole sovittu).

      Soitot 010, 020, 029, 030, jne. numeroihin (esim. KELA, Traficom, Tokmanni, Gigantti, Power, Verkkokauppa.com, Puuilo): 18,2 snt/min (Eivät sisälly puhepakettiin, jollei erikseen huomattavaan lisähintaan ole sovittu).

      Kuukausimaksuja juuri korotettu 2€/kk sillä perusteella, että liittymiin on lisätty tietoturvapalvelu sekä mobiilivarmenne (joka Telialla aiemminkin ollut ilmainen).

      Telia:
      Rahastavat soitoista yritys-, viranomais- sekä normaaleihin maantieteellisiin lankanumeroihin (kuten Helsingin alueen 09) samoin kuin Elisakin.

      Vattenfall:
      Sähköä saa halvemmalla muualta.
      Jos teet pörssisähkösopimuksen, muualta saa sähköä pörssisähkön hinta + 0,4 snt/kWh, ja kk-maksukin 3,04 €/kk. Oli aiemmin 3 €/kk, mutta nostivat tuota kun Orpo-Purran hallitus päätti korottaa ALV 24% -> 25,5%.

      Vattenfall mainostaa TV:ssä hyvin usein, eikä se ole halpaa.
      Noiden mainosten kustannukset peritään laskuttamalla asiakkaalta kalliimpaa hintaa sähköstä.

      Aivan sama koskee Elisaa.

      Lisäksi toimitusjohtajan sekä ylemmän keskijohdon ylisuuret palkat ja bonukset täytyy nekin saada maksettua -> asiakkaalta peritään kalliimpaa hintaa.

      Sähköalalla on muuten tuottajien kartelli.
      Teoriassa kuka tahansa voi perustaa sähköpörssin.
      Mutta jos pienyrittäjänä perustan uuden kilpailevan sähköpörssin, voi käydä niin, etteivät isot sähköntuottajat kuten Fortum ja Teollisuuden voima (jotka 2 firmaa omistavat kaikki 5 ydinreaktoria, Fortum 2 Loviisassa ja Teollisuuden voima 3 Olkiluodossa) välttämättä suostu tarjoamaan sähköä myytäväksi uudessa kilpailevassa sähköpörssissäni... saattaa jäädä siis hyödyttömäksi jos ei sinne saada sähköä myyntiin.

      Nykyinen Nordpool A/S sähköpörssi (Norja) laiminlyö satunnaisesti tiedotusvelvollisuuttaan, jolloin sähkön hintatiedot eivät välity Entso-E:n "transparency Platform":iin kuten pitäisi.

      Miksi?

      Koska Nordpool A/S MYY tuota samaa tietoa, ainakin aiemmin 3000 €/vuosi + ALV, ja eihän kukaan maksaisi tiedosta, jos saman tiedon saa ilmaiseksi Entso-E:n "transparency Platform":ista. Kikkailevat sillä, että suurimman osan ajasta ne tiedot saa ladattua ilmaiseksi tuolta Entso-E:ltä, mutta joinain päivinä tietoa ei Entso-E:stä saa, kun Nordpool A/S ei niitä sinne toimita, vaikka heillä on siihen lain ja EU -direktiivien määräämä velvollisuus.

      Lisäksi rakennettavat uudet datakeskukset aiheuttavat sen, että tuulettomina tai vähätuulisina päivinä pörssisähkön hinnat nousevat huomattavan kalliiksi.
      Syynä on se, että sähköpörssi toimii tällä periaatteella:

      Automaattinen tietokoneohjelma lajittelee tuottajien sähkönmyyntitarjoukset halvimmasta kalleimpaan - sitten ohjelma automaattisesti valitsee niin monta tarjousta halvimmasta alkaen, että kaikki sähkön kysyntä tulee tyydytetyksi.
      Jäynä on tässä: kallein valituksi tullut tarjous määrää KAIKEN sähköpörssissä myytävän sähkön hinnan kullakin hinnoittelujaksolla (1. lokakuuta 2025 alkaen 15 min jaksot, ennen sitä 1h jaksot).

      Siis jos sähköpörssissä myydään 14001 MWh sähköä, josta tarjotaan 14000 MWh halpaa sähköä myytäväksi mutta 1 MWh kallista sähköä myytäväksi, niin kaikki 14001 MWh myydään tuon 1 MWh kalliin sähkön hinnalla.

      Huolestuttavaa asiassa on myös tämä:
      HS:n graafin mukaan jo alle 8000 MW teholla hinta nousee huomattavasti!
      Käsittääkseni kylmänä pakkaspäivänä Suomessa kulutetaan yli 14000 MW teholla sähköä.

      30.9.2025 saakka kun hinnoittelujakso oli 1h, niin tuolloin 14000 MW teho 1h jakson aikana = 14000 MWh.

      Mutta:
      1.10.2025 alkaen vastaava laskelma näyttää tältä:

      Teho: 14000 MWh
      Aika: 0,25h (vastaa 15 minuuttia).
      Energia: 14000 MW * 0,25h = 3500 MWh.

      Eli jos sähköä kulutetaan Suomessa 15 min jakson aikana 14000 MW teholla, niin sähköä kuluu 3500 MWh tuon 15 minuutin aikana (mikä koko tunnin ajalla tekee 14000 MWh).

      Nyt jos lokakuun 2025 aikana jo hieman yli 7000 MW kulutusteho johtaa korkeisiin hintoihin, niin mitä luulet tapahtuvan, jos kulutus kovalla pakkasella on 14000 MW?

      Todennäköisesti tulemme näkemään hintoja 4000 €/MWh = 4€/kWh = 400 snt/kWh. Ja sitten sähköalalla toimivat yritykset alkavat vaatia järjestelmämaksimin korottamista nykyiseltä 4000 €/MWh tasolta!

      HUOM:
      Kuluttajan maksettavaksi tulee vielä ALV 25,5%, ja tuon päälle myyntiyhtiön marginaali, sähkövero sekä sähkönsiirtopalvelumaksu.

      400 snt/kWh + ALV = 502 snt/kWh.

      Jos kaupalliset toimijat eivät halua rakentaa uutta ydinreaktoria, niin valtion pitäisi perustaa uusi sähköntuotantoyhtiö ja tehdä välittömästi päätös uuden ydinvoimalan rakentamisesta. Ehkä se uusi ydinvoimala pitäisi rakentaa riittävän syvälle louhittuun kallioluolaan, ei maanpinnalle (sotariski).

      Tuulivoima yksinään ei ratkaise mitään. Tuulivoiman ansiosta saa tuulisina päivinä edullista sähköä. Mutta kun on tyyntä, tuulivoimala ei tuota mitään.
      Tästä syystä tuulivoima on markkinahäirikkö.

    • Anonyymi

      SIIS ÄRSYTTÄÄ VATTEFALL MAINOS SAMAA VIRTTÄ JAHKAA, HARHAANJOHTAVAA MARKKINOINTIA ANONYYMI

    • Anonyymi

      Joo kyllä tämäkin näyttelijä olisi eri mieltä kun näitä tuulimyllyjä olisi vaikka Malibun ranta täynnä, tai missä mahtaa herran kämppä olla?

    • Anonyymi00008

      Vattenfallin fossiiliälyvapaat mainokset ovat niin typeriä, etten osta Vattenfallilta koskaan mitään. Voivat työntää mainoksensa fossiilivapaasti sinne minne ei aurinko paista eikä kuu kumota.

    • Anonyymi00010

      HEI JUST, NIIN IMELÄ, LÄSYTTÄJÄ ÄMMÄ, VATTEFALL, JOKA MINUUTTI TULEE, JA TRIVAGO TUPUTTAA KOKO AJAN ITEÄÄN , IHAN SIIS HIRVEETÄ JA VATTEFALL UUDET MAINOKSET VOI KIESUS FOSSIILI VAPAATA SÖHKÖÄ HA HAH HA HA ANONYYMI

    • Anonyymi00012

      JUST SEN ELISAN TYPERÄT MAINOKSET SAUNA, JA NUORET NAURETTAVIA, TYPERIÄ , JA NE LOGOT TV RUUDUSSA TV EESSÄ. KUN KANAVAT ON PIMEENÄ.., NE MITÄÄN SANOTMATTOMAT, KESKUSTELUT , TYHJÄT LUPAUKSET, PELI NAPUULOINS OLTU. RAHAA RAHAA,, NE HAALII AINA TULEE EI SOPUA 6 VIIKOA JATKUNU NIITTEN N ELISAN JA MTV 3 KIISTA, SITTE NEUVOTELLAAN AKTIIVISESTI HA HA FIASKOJA OLLU KAIKKI NEUVOTTELUT, ANONYYMI

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe