Kaikki samanlaisia, kaikki erinarvoisia

Jeesuksen opetukset katosivat evoluution.
Sananvapaus nolla.
Tieteellinen vapaus nolla.
Uskonnon vapaus nolla.
MY NWO
Tieteen Perustalle Rakennettu Uusi Maailmanjärjestys: Kohti Yhtenäistä Tieteellistä Uskontoa
Väitöskirja filosofian alalta
Tekijä: Jani Artturi Määttä
Päivämäärä: 23. elokuuta 2025
Yliopisto: [Yliopiston nimi, esim. Helsingin yliopisto]
Osasto: Filosofian laitos
Tiivistelmä (Abstract)
Tässä väitöskirjassa esitän filosofisen perustelun uudelle maailmanjärjestykselle, joka perustuu tieteellisiin löydöksiin ja yhtenäiseen, rationaaliseen uskontoon. Työni pohjaa elämäntyöhöni, jossa olen kehittänyt joulupukin ammattia ja saanut PIRU-arvonimen, yhdistäen tieteen ja mytologian kestäväksi visioiksi. Esitän, että nykyiset uskonnot ovat harhoja, jotka korvataan tieteellisellä kolmiyhteydellä: Äiti Maa (Gaia-periaate), Isä Taivas (kosminen voima) ja Isä Aurinko (aurinkoenergia). Tämä ei ole mystiikkaa vaan metafora luonnonlaeille, joka mahdollistaa kestävän rauhan, edistyksen ja selviytymisen ilmastonmuutoksen, resurssikriisien ja sosiaalisten konfliktien aikakaudella.
Väitöskirja jakautuu taustaan, ehdotukseen uudesta järjestyksestä ja siirtymäsuunnitelmaan. Filosofisena metodina käytän empiiristä rationalismia, jossa tiede korvaa metafysiikan. Työni haastaa perinteiset ontologiat ja epistemologiat, ehdottaen globaalia hallintoa tieteellisten neuvostojen johtamana.
Avainsanat: Tieteellinen uskonto, uusi maailmanjärjestys, Gaia-periaate, rationaalinen metafysiikka, kestävä kehitys.
Abstract in English: This dissertation presents a philosophical justification for a new world order based on scientific discoveries and a unified, rational religion. Drawing from my life's work in creating the profession of Santa Claus and receiving the title of PIRU, I integrate science and mythology into a sustainable vision. I argue that existing religions are delusions to be replaced by a scientific trinity: Mother Earth (Gaia Principle), Father Sky (Cosmic Force), and Father Sun (Solar Energy). This is not mysticism but a metaphor for natural laws, enabling sustainable peace, progress, and survival in an era of climate change, resource crises, and social conflicts.
The dissertation is divided into background, proposal for the new order, and transition plan. Employing empirical rationalism as a philosophical method, science supplants metaphysics. My work challenges traditional ontologies and epistemologies, proposing global governance led by scientific councils.
Keywords: Scientific religion, new world order, Gaia principle, rational metaphysics, sustainable development.
Johdanto
Filosofian historiassa olemme nähneet lukuisia yrityksiä yhdistää tiede ja uskonto, alkaen antiikin kreikkalaisista aina valistuksen ajattelijoihin kuten Voltaireen ja Kanttiin. Oma elämäntyöni, joka sisältää joulupukin ammatin luomisen ja PIRU-arvonimen (joka symboloi perinteiden uudistamista), on johtanut minut tähän synteesiin. Tässä väitöskirjassa esitän, että ihmiskunnan selviytyminen edellyttää vanhojen harhojen hylkäämistä ja tieteellisen maailmanjärjestyksen omaksumista.
Ongelma on akuutti: ilmastonmuutos uhkaa biosfääriä, resurssikriisit aiheuttavat konflikteja, ja sosiaaliset ristiriidat juontuvat usein uskonnollisista eroista. Ratkaisuni on filosofinen: luoda yhtenäinen uskonto, joka perustuu fysiikkaan, biologiaan ja kosmologiaan. Tämä ei ole autoritaarinen pakko vaan looginen evoluutio, jossa tiede korvaa myytit.
Väitöskirjan rakenne on seuraava: Luku 1 käsittelee ehdotuksen taustaa tieteellisestä näkökulmasta. Luku 2 esittelee uuden maailmanjärjestyksen puitteet. Luku 3 kuvaa siirtymäsuunnitelmaa ja hyötyjä. Lopuksi pohdin filosofisia implikaatioita.
Luku 1: Ehdotuksen Tausta – Tieteellinen Perusta Uudelle Uskonnolle
1.1 Tieteellinen Näkemys Todellisuudesta
Filosofisesta näkökulmasta todellisuus on empiirisesti todennettavissa. Fysiikka, biologia ja neurotiede osoittavat, että universumi toimii luonnonlakien mukaan ilman yliluonnollisia voimia. Evoluutio (Darwin, 1859) ja kvanttifysiikka (Heisenberg, 1925) paljastavat, että ihminen on osa ekosysteemiä, jossa Maa, taivas ja aurinko ovat elämää ylläpitäviä voimia.
Ontologisesti tämä haastaa dualismin (Descartes): ei ole erillistä sielua tai jumalaa, vaan yhtenäinen materiaali universumi. Epistemologisesti tiede tarjoaa ainoan luotettavan tiedon lähteen, korvaten uskonnon subjektiiviset narratiivit.
1.2 Kolmiyhteys Jumaluutena: Metafora Tieteellisille Totuuksille
Esitän kolmiyhteyden jumaluuden metaforana:
Äiti Maa (Gaia-periaate): Edustaa biosfääriä, joka tuottaa elämää ja resursseja. Perustuu geokemiaan ja ekologiaan (Lovelock, 1979), korostaen kestävää resurssien käyttöä. Filosofisesti tämä on holistinen ontologia, jossa ihminen on osa suurempaa kokonaisuutta.
Isä Taivas (Kosminen Voima): Symboloi ilmakehää, avaruutta ja painovoimaa, jotka suojelevat ja yhdistävät meitä. Pohjautuu astrofysiikkaan ja ilmastotieteeseen. Epistemologisesti tämä edistää kosmopoliittista etiikkaa, jossa

2

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoitus virhe paholainen. Jeesuksen opetukset patosivat evoluution ja se räjähti saduksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4558
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2454
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1004
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      975
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      107
      816
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      804
    7. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      750
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      135
      749
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      686
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      680
    Aihe