Keskisarja ja Purra pyyhkii taas Petterillä lattiaa.
Tänään nähdään onko Orpo sanojensa mittainen. Tuskin.
7
92
Vastaukset
- Anonyymi
PETTERI LAMA HAJOTTAA SUOMEA ja OTTAA LISÄÄ VELKAA.
- Anonyymi
Arvostan kaverin toimintaa, johtaja, ei mikään lapanen.
- Anonyymi
Kyllä se Purra on rahaministeri velkaraha kuningatar
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arvostan kaverin toimintaa, johtaja, ei mikään lapanen.
OLEMME SAMASSA SARJASSA, PETTERI VAKUUTTAA : K E S K I S A R J A S S A
- Anonyymi
Rassukka
- Anonyymi
Jospa Orpo keväällä pudottaa uutispommin, kuten päivän iltis maksumuurinsa takana enteilee ...
Toivottavasti Keskisarja ja Purra Orpolla pyyhkivät Orpolla lattian. Maahanmuuton suhteen Halla-aho ja Purra ovat olleet oikeassa koko ajan. Heidän realisminsa tunnustetaan jo jokseenkin kaikkialla muualla paitsi täällä Suomessa. Keskisarja voi puhua suoraan ja kärjistää kun ei ole ministeri eikä Orpon määräiltävissä.
Se mitä Purra ei ymmärrä eikä muutkaan persuministerit eikä Halla-aho eikä Keskisarjakaan on Suomen talous. Siinä Orpo ja kokoomus ovat vedättäneet persuja mennen tullen. Persut eivät kertakaikkiaan ymmärrä edes talouden perusasioita puhumattakaan siitä, miten globalisaatio on niitä perusasioita muuttanut. Suomi on Suomi eikä USA eikä Luxemburg eikä Sveitsi eikä edes Ruotsi, Tanska tai Norja.
Suomessa julkinen sektori on olennainen osa talouden toimintaa. Niin se on ollut Kekkosen ajoista alkaen. Yksityinen kapitalismi ei ole koskaan toiminut Suomessa kunnolla joten sitä on jouduttu paikkaamaan valtion toimin. Näin on karu totuus. Enso-Gutzeit, Valmet, Neste, Kemira jne - jopa Nokiakin osittain. Suomi on Suomi, se maailman onnellisimmaksi maaksi viisi kertaa valittu maa. Sen onnellisuuden kivijalka on ollut toimiva suomalainen yhteiskunta, johon kuuluu toimiva julkinen sektori. Julkista sektoria pitää voida tarpeen vaatiessa sopeuttaa ja tehostaa, mutta sen alasajo kokonaan tarkoittaa koko Suomen alasajoa.
Vanhoista puolueista keskustalla, entisellä Kekkosen maalaisliitolla ja SDP:llä on ansionsa suomalaisen yhteiskunnan ja Suomen hyvinvointivaltion rakentamisessa, mutta nyt ko puolueet ovat hylänneet Suomen, hylänneet isänmaallisuuden ja hylänneet Suomen kansan. Suuri osa Suomen kansaa siirsi vastuun persuille, mutta perussuomalaiset eivät ole kyenneet vastuuta kantamaan koska eivät ymmärrä perusasioita. Sorruttiin kokoomuslaiseen reunaoikeistolaisuuteen Orpon ja Häkämiehen vedätettäväksi. Tyhmää.
Tulipa tiukkaa tekstiä meikänoomilta. Pitää ottaa talteen vastaisen varalle. Ja Teemulle terveiset: ANNA PALAA vaan, PERKELE!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400