Orpolla ei muuta mahdollisuutta kuin tehdä Sipilät.

Anonyymi-ap

Olisi aika outoa jos Orpo ei tekisi samoin kun hänen edellisen hallituksen pääministeri Sipilä. Siis kaataa hallitus kuten Sipiläkin teki kun kaikki toimita oli pelkkää tuhoa. Ja nyt vielä kun ottaa huomioon nuo kaikki muutkin sekoilut Persujen kohdalla. No aika näyttää että onko Orpo mies vai akka.

6

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HEI, OLE TYYTYVÄINEN PÄIVÄN ANTIIN,PETTERI TÄSMENTÄÄ

    • Anonyymi

      Budjettiriihen ensimmäinen päivä oli antoisa, PETTERI

      • Anonyymi

        Etenimme yksimielisinä rasismissa.


      • Anonyymi

        Kuiske kuuluu:SIPI, SIPI.


    • Anonyymi

      Mikäli hallitus kaatuu niin se on juhlapäivä Suomelle ja nautin tästä suunnattomasti!

    • Anonyymi

      Mitä tuhoa Sipilä sai aikaan? Hänen hallituksensa jäljiltä Suomen valtiontalous oli Rinteen hallituksen aloittaessa vain 0,5 miljardia alijäämäinen ja USA:sta 2009 alkanut, Eurooppaan etenkin pankkisektoriin säteillyt subprime-kriisi oli selätetty.
      Rinne "rahaa on", jota sitten Marinin hallitus vastuuttomasti jakeli Italiaa ja Uniperia myöten, suisti Suomen krooniseen valtion menojen alijäämään. SDP:n hallituskaudella ottivat velkaa 8-12 miljardia joka vuosi (2020 - 2023). Valtion velka kasvoi 116 miljardista 150 miljardin tienoille.
      Nyt vasemmisto kaataa kroonistuneen valtion lisävelan tarpeen Orpo-Purra hallituksen syyksi, vaikka tosiasiallisesti tämä rahareikä luotiin Rinne-Marin hallitusten päätösten kautta.
      "Rahaa oli, muttei jakovaraa, vaan pelkkää kestävyysvajetta"

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe