leikkaukset siintävät horisontissa. Vaikka/kun demarit voittavat seuraavat vaalit eivät he mitään sateentekijöitä ole. Natokustannukset eivät vielä ole alkaneet vaikuttaa täydellä teholla mutta lähivuosina kyllä. Kykenevien kannattaa haalia jemmarahasto jos sellaista ei jostain syystä vielä ole.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/762bb7a4-6534-4571-9d76-e12351c24a7f
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/762bb7a4-6534-4571-9d76-e12351c24a7f
Vastaukset 18
Vanhimmat
Siinä ei narsistikaan asu enää omakotitaloss vuokralla,kun on ulosottovelat niskassa ja kela ei tue.
No sepä.
Purra näyttää tuossa kuvassa pirulta. Kiristelee hampaita.
Oikein kivasti tekivät kun eivät koskeneet eläkkeensaajan asumistukeen.
Parin vuoden kuluttua napsivat virne kasvoillaan.
Huijaavat näin.
Sitähän ei kukaan voi varmasti sanoa.
Hyvinvointivaltion höttöinen unelma on vain demarien kuvitelmissa.
Seuraavalla vaalikaudella totuus iskee heidänkin kasvoihinsa kovaa.
https://youtu.be/BHHzV85BzH8?si=wKqQ3z5rQJeBaKOg minulla jää jo nyt alle 200€ kk rahaa vuokran jälkeen niin tässä yksi ohjevideo miten säästää ruuassa.
Mutta vastikkeen kun maksaa tilavasta asunnosta niin vielä jää semmonen
1500 € jäljelle niihin legendaarisiin kulutusjuhliin. Kyllä meidän kelpaa.
Suomi on miljonäärien maa. Eiköhän niistä joku ole myös patriootti?
Että oman kansan puolesta voi jostain nipistää?
Omaa elintaoaan ja luksuselämäänsä vaarantamatta?
Kaikki eivät vain kadehtia köyhiä!
Ei me voida haalia tänne mitään elättilaumaa ja ylläpitää sitä.
Se on aivan liian kallista näin köyhälle maalle.
Tukien myöntämistä pitää edelleenkin huomattavasti kiristää .
Jepulis, devalvoidaan sosiaalitukien ostovoima.
Nyt on aika nostaa esiin arvostettujen tulevaisuuden tutkijoiden päätelmät.
Korostan, että yksikään heistä ei ole suomalainen poliitikko.
Yhteenveto noista tulevaisuuden ennusteist on seuraavanlainen:
1/3 kansasta käy hyvissä töissä ja elelee mukavasti ilman huolia.
toinen kolmannes käy matalapalkkatöissä tai pätkätöissä ja
pärjää jotenkuten tai saa vähän tukiaisia niukkaan tuloonsa.
ja 1/3 elää kokonaan erilaisten sosiaalitukien varassa kurjaa elämäänsä.
ON hälyyttävää, että kolmannes meistä roikkuu surkeiden tukien varassa.
Olen vuosi vuodelta yhä vakuuttuneempi siitä, että tuo tulevaisuuden
ennuste tulee toteutumaan länsimaisessa yhteiskunnassakin.
Muualla maailmassa se on jo toteutunut kauan sitten .
Onpas kansanedustajilla hyvät liksat. Täytyy tunnustaa en ole seurannut uutisointia heidän palkkioistaan oli mielikuva vajaan kuuden tonnin hujakoilla. Huomattavasti enemmän uuden tulevan korotuksen jälkeen. Ja kun muut edut päälle ei ihme eduskuntaan on halukkuutta monella.
Eiköhän se ole selvä, että velkaa tullaan vetämään tappiin asti. Ja ne, jotka sitä saavat muodossa tai toisessa jatkavat velkarahajuhlaa niin kauan, kuin sitä on saatavilla. Siten vaihtoehdot ovat ne, että joko velkahanat menee kiinni tai olemisen oikeudesta annetaan kansan sielut, maat, ilmat ja vedet velan panteiksi. Ja ollaan työssä, kuten nytkin, josta menee entistä suurempi osa velanmaksuun.
Sen verran heikko on kansakunnan henkinen tila, että nälkävyötä ei yksikään ala kiristämään tai ryhdy toimeen niiden toimenpiteiden suhteen, joilla (kon)kurssia voitaisiin muuttaa. Osaaminen asioiden hoitoon katosi sotaveteraani sukupolven myötä. Ja sen jälkeen on ollut vain erilaisia vaihtuvia muoteja asioissa, joihin rahat ja velat on tuhlattu.
Perusturvan on oltava kunnossa, jos halutaan välttää yhteiskunnan rappeutumista. Huumeiden ja rikollisuuden ehkäiseminen ja kansanterveys vaativat että perustoimeentulo ja muu perusturva on järjestetty.
Ei perustoimeentulolla voi sallia liian kallista asumista, joten muutto siihen
edullisempaan vaihtoehtoon on varmasti järkevää ja taloudellista.