Ei kannata ostaa kaupan kassalta muovipusseja, ja käyttää niitä roskapusseina. Ne on ensinnäkin kalliita, ja toiseksi niiden tunkeminen kaappiin tms on hankalaa ja tilaa vievää, ja pian niitä pursuaa joka paikasta.
Kannattaa ostaa muutama kestokassi, ja käyttää niitä. Sitten roskapussit ostaa rullatavarana. Rulla ei vie tilaa kaapissa, siitä on helppo ottaa aina uusi roskapussi, eikä maksakaan paljoa. Kauppaan sitten kestokassit mukaan, niissä on paljon kätevämpi kuskata ja pakata ostokset kuin muovipusseissa.
Kannattaa ostaa muutama kestokassi, ja käyttää niitä. Sitten roskapussit ostaa rullatavarana. Rulla ei vie tilaa kaapissa, siitä on helppo ottaa aina uusi roskapussi, eikä maksakaan paljoa. Kauppaan sitten kestokassit mukaan, niissä on paljon kätevämpi kuskata ja pakata ostokset kuin muovipusseissa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tein tämän huomion jo 5 vuotta sitten. Jos nykyään ostaa esim. 3 muovipussia viikossa on se vuodessa 52 euroa.
ei pidä paikkaansa ,pussi maksaa jossakin alle 30 centtiä jos ostaa pussin
kerran kuukaudessa ja käyttää sitä 2 kuukautta tulee vuosihinnaksi
alle 2 euroa,se on taitolaji rahan tekeminen nimittäin,
Laihialaiset valtaa tämänkin saitin. Tää on niitä juttuja kuten mopo rotkoon Laihialla, 16 loukkaantui.
tai mikä on mustalaisten suosikkinumero ?
Rahaakin suurempi asia täs on se, että jos jotkut ostaa joka kauppareissulla uudet pussit, niin niitä muovipusseja kertyy ajan kulues enemmän mitä niitä ehtii kulua roskapusseihin. Niitä sitten alkaa kertyä aivan liikaa. Lisäksi niiden säilyttäminen vie tilaa. On se rullatavara vaan kätevää, ei täyty kaapit ryttyisistä muovipusseista.
mutta eipäpidä taaskaan paikkaansa ,,jos ostaa niitä rullapakkauksia koko kaapin täyteen niin sittenhän se on täynnä vai miten se nyt sun mielestä meni ? ja vaikka ostaa joka kauppakerralla (1 kerta/viikko / 1 pussi) niin se 1 pussi menee viikossa yhteen roskakasan kertaan,eihän silloin jää yhtään pussia kerääntymään ?
ja lisäksi vaikka niitä nyt jostain kumman syystä kerääntyisikin vaikka 150 muovipussia vuodessa kaappiin tahi varastoon niin 5 vuoden päästä 1 pussi maksaa kaupassa varmaan 10 centtiä enemmän kuin nyt .sitten käytät vaan niitä vanhoja pusseja ja mikä säästö syntyykään
rahallisesti
Roskapusseja ei tarvitse juuri lainkaan, kun lähes kaiken voi polttaa kiukaassa.
sähkökiukaassa hieman vaikeampi polttaa ,aika hidasta on
Hanki pallogrilli. Samalla lämmität kätevästi makkarat.
laitetaanko ne makkarat sinne pussin sisälle vai pussin päälle ja kansi kiinni ?
Sinne vaan, ei sen niin väliä kuinka. Kansi kiinni saat savuaromilla maustettua makkaraa, tai mitä nyt grillaatkin.
https://www.youtube.com/watch?v=Eh-ymbWnhFI
Näin meillä on tehty iät ja ajat, tosin taittelussa ei tarvitse olla noin huolellinen. Mulla menee taitteluun ehkä 10 sek.
aivan turhaa työtä.kun tulet kaupasta pussin kanssa tyhjennä se kauppa-
ostoksista ja sen jälkeen laita se roskapussiksi.kun lähdet kauppaan
taas seuraavan kerran viikon päästä vie roskat pusseineen pois.
ei tule silloin kaappiin turhia pusseja .
No tää menetelmä ei onnistu kuin sinkulta joka käy muualla syömässä, kerran viikossa kaupassa ja yksi muovipussi , hehehhe hee ! Suurempi porukka tarttee vähintään pari käyntiä viikossa kaupassa ja kerralla 3-5 muovipussia.
Kolme, neljä pussia menee jo kaljaan.
Mun konsti on siis sunkin mielestä paras
Mikä konsti se on kun ei kaupasta muuta kuin tupakkia? Silloin yksi pussi riittää.
höpö höpö
Mä kannan ostokset kotiin vanhalla kaljakorilla. Kaljat menee aina sinne alle mukavasti. Sitten ruisleipäpaketti ja piimäpurkki siihen päälle, ja pari hernerokkapurkkia molempiin taskuihin. Muuta ei tartteta. Muu on turhaa.
Entä se viinapullo?
Povarihin, siitä on helppo ottaa huikka matkalla.
Ai ajaessa?
Seinäjoella nauraasivat jos menisin kauppaan tuollaasien ostoksien hakuun.