Salaliitto pitää ihmisiä tietämättöminä. Miljardit miljardit tähdet miljoonien valovuosien päässä ovat satua. Asia paljastuu, kun osa tähdistä putoaa maahan. Ne ovat pieniä kylmiä valoja niin kuin Raamattu sanoo.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Tähdet ovat reikiä taivaankannessa.
- Anonyymi
Eivät ne voi olla reikiä siellä, koska silloinhan taivaankannen yllä olevat vedet vuotaisivat maahan.
Aloitus on ehkä parodiaa, mutta valitettavasti on ihmisiä, jotka uskovat näin. Ne ovat litteän maan kannattajia, jotka perustavat uskonsa litteään maahan Raamatulla. Ja se on totta, etteivät he usko avaruuden olevan olemassa. Haluan sanoa, etten usko yhdenkään luulevan itse tähden tippumista, mutta nämä ovat sen verran YEC tyylisiä, etten pysty tuotakaan kiistämään. Enkä yhtään ihmettele, vaikka uskoisivat meteoroidejen olevan kylmiä kun ne tippuvat maahan, mutta tälläistä en ole ennen kuullut.
Palstaan tämä sopii kyllä. He uskovat Raamatun luomiseen. Siellä kerrotaan kuinka Jumala loi tähdet neljäntenä päivänä taivaankanteen.
Harmi kun näihin uskovat suomalaiset ovat yleensä tuolla salaliittoteoria palstan puolella. Voisivat palstalaiset nähdä oikean tälläiseen uskovan.
- Anonyymi
Jeesus ja Ilmestyskirja sanovat taivaiden voimien järkkyvän ja tähtien putoavan maahan. Miten muuten se olisi mahdollista, ellei tähdet ole kylmiä valoja?
Lämmittävätkö tähdet pakkasella?
Niinpä.- Anonyymi
Tuo kylmä valo on hauska vitsi fysiikassa. Eli energian pitäisi olla negatiivista. Toisin sanottuna itse aika menisi siinä väärinpäin. Tätä on huomautettu kun litteän maan kannattajat ovat vedonneet kuun tuottamaan kylmään valoon.
Kielikuvan kylmä valo on sitten asia erikseen kuin fyysisesti kylmä valo.
"Lämmittävätkö tähdet pakkasella?"
Itse asiassa kyllä. Se on vain niin mitätön määrä, ettei se käytännössä tunnu.
Ja toki jos tähtitaivas näkyy, niin mukana on toinenkin ilmiö, joka kylmentää ilmaa. Pilvisellä säällä maan lämpösäteily ei karkaa niin nopesti pilvien takia ja lämpö jopa heijastuu takaisin maahan. Sama ilmiö on pienemmissäkin mittakaavoissa varjoisissa kohdissa.
- Anonyymi
Kreationistit lyödään taivaankanteen kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212164Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko751291- 132948
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142727- 54656
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95642- 13577
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11573- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44539- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 122478
- 76473
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51457- 41444
- 58437