KOK ja PS maksattavat Uniperiin laittamansa rahat veronmaksajilla

KOK ja PS olivat hallituksessa, jonka aikana Uniperiin sijoittamisesta tehtiin päätös. Niitä rahoja ei ole saatu takaisin. Omia palkkioitaan ja tulojaan korottavat KOK ja PS poliitikot maksattavat Uniperiin menetetyt rahat säästämällä köyhimmiltä suomalaisilta.

Oikeisto pettää aina. Ihan joka kerta, kun sitä äänestää.
982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

10 miljd tappiot tuli persujen takia

Äänestä
  • Vähintäänkin.

    On huvittavaa, miten typerällä propagandalla persut saavat äänestäjänsä. Uniperiin sijoitettiin paljon ihan oikeaa rahaa muutamassa vuodessa ja menetti ne Venäjän hyökättyä. Tappioita katettiin sähkönhintaa nostamalla ja valtiollekin siitä koitui menoja kun köyhimmille jouduttiin maksamaan toimeentulotukea ja muillekin sähkötukea.

    Sen sijaan persut ovat mölynneet Italian ikkunaremonteista (joihin toivottavasti suomalaisetkin valmistajat ovat toimittaneet tavaraa), josta Suomi ei ole vielä maksanut senttiäkään ja sitten kun maksut alkavat, ne on ajoitettu pitkälle ajalle ja vuosikustannus on luokkaa olemattoman pieni ja infaaltiokin vielä syö sitä pienemmäksi.

    Persujen ja kokoomuksen äänestäjät ovat niin tyhmiä, että heille voi syöttää ihan mitä tahansa ja sen niin persut kuin Kokoomuksen Heinonen kyllä osaavat.

    Äänestä

Eihän nykyinen hallitus 2022 edes ollut äänestetty silloin!

Vanna marinin punaviherhallitus joka toimi 10. joulukuuta 2019 – 20. kesäkuuta 2023.

UNIPER

"Fortum käytti ostamiseen seitsemän miljardia, ja investoi yhtiöön käyttörahaa kahdeksan miljardia kaasun hinnan noustessa. Vuonna 2022 Venäjän hyökkäys Ukrainaan ajoi Uniperin talousvaikeuksiin, joista Saksa pelasti sen ensin rahoituksella, joka pienensi Fortumin omistuksen 56 prosenttiin, ja sitten ostamalla Fortumin osuuden puolella miljardilla. Fortum sai investoimansa 8 mrd rahoituksen takaisin. Fortum sai Uniperista omistuksensa aikana osinkoja noin 900 miljoonalla eurolla"

Äänestä
  • Päätös Uniperin valtaamisesta tehtiin 2017, jolloin vallassa oli Sipilän persu-kokoomus-hallitus. Uniper oli silloinkin valtion omistajaohjauksessa ja siitä päätti hallituksen ministeri.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Päätös Uniperin valtaamisesta tehtiin 2017, jolloin vallassa oli Sipilän persu-kokoomus-hallitus. Uniper oli silloinkin valtion omistajaohjauksessa ja siitä päätti hallituksen ministeri.

    .

    Äänestä

Tyttihän se sielä oli veivaamassa asiaa

Äänestä
  • Tytti ei ollut hallituksessa, jonka aikana päätös Uniperiin sijoittamisesta tehtiin.

    Perussuomalaiset ja Kokoomus olivat.

    Äänestä

Oikeisto se kehtaa.

Äänestä

Sanna sotki uniper asiat festareilla kännissä tekstiviesteillä Saksaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

KOK ja PS olivat hallituksessa, jonka aikana Uniperiin sijoittamisesta tehtiin päätös. Niitä rahoja ei ole saatu takaisin. Omia palkkioitaan ja tulojaan korottavat KOK ja PS poliitikot maksattavat Uniperiin menetetyt rahat säästämällä köyhimmiltä suomalaisilta.

Oikeisto pettää aina. Ihan joka kerta, kun sitä äänestää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu