Eräs vanhin sanoi, että ei se avioliitt niin tärkeä ole.siihen ei kannata haluta. Pääasia on, että keskittyy totuuteen. Kuitenkin itse on avioliitossa.
JT vanhimman sanomaa
21
265
Vastaukset
- Anonyymi
Se vanhin ei tiennyt mitä on totuus.
On vain yksi totuus. Jeesus on tie TOTUUS ja elämä.
Vartiotorni liibalaabaa ei ole totuus vaan petos.- Anonyymi
Jeesus on tie TOTUUS ja elämä on myös sitä uskonnollista liibalaabaa.
- Anonyymi
Joo joo, mut hyvä petos. Rahat pois vässyköiltä.
. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus on tie TOTUUS ja elämä on myös sitä uskonnollista liibalaabaa.
Mistä tiedät? Luin Jumalan synty kirjaa. Tutkijoiden mukaan kyseinen lause on Johanneksen keksimä ja lisäämä kirjallinen tehokeino jota Jeesus ei ole edes sanonut. Monet uskovien suosikki kohdat eivät ole edes totta ja silti niitä toistetaan jatkuvasti.
- Anonyymi
Tää ei oo totta kuten juuri kirjoitin
- Anonyymi
Tästä Raamattu ja Paavali puhuivat myös.
Mitä lähempänä on Kristuksen tulemus niin aviossa olevan pitää olla kuin ei olisikaan. Jne.
Yhäti raamatun mukaista tai inspiroimaa opetusta JT vanhemmilta.
Vastustajat pyrkii vaikuttamaan tunteisiin. Saamaan aikaan tunteiden keskuksessa vastenmielisyyttä raamatun opetuksia kohtaan.....- Anonyymi
Kristuksen tulemis on tapahtunut jo lähes 2000 vuotta sitten. Toiset odottaa Kristuksen tulemista koko ikänsä saamatta ajatella avioliittoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kristuksen tulemis on tapahtunut jo lähes 2000 vuotta sitten. Toiset odottaa Kristuksen tulemista koko ikänsä saamatta ajatella avioliittoa.
Ei JT mies naista tarvitse, hänellä on Raamattunsa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei JT mies naista tarvitse, hänellä on Raamattunsa.
Hänelle tuottaa suuria vaikeuksia päättää ottaako käteensä raamatun vai. . . .sen.
- Anonyymi
Oikein. JT miehen pitääkin omistaa elämänsä orjuuteen ja lahjoittaa rahansa saamatta koskaan ihanaa 🤗 naista kainaloonsa.
- Anonyymi
Eikö hänellä ole jo nainen kainalossa, niin jossain vaiheessa kerrottiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö hänellä ole jo nainen kainalossa, niin jossain vaiheessa kerrottiin.
JT miehellä ei ole naista, hänellä on pussi olutta jonka juo salaa kotonaan verhojen takana.
.
- Anonyymi
Toisten naimiset eivät toisille kuulu. Eikä elämä muutenkaan. Omassakin on haastetta tarpeeksi.
- Anonyymi
Kuitenkin hän oli itse avioliitossa.
- Anonyymi
Niin, mitähän varten, jos se ei niin tärkeää ole?
- Anonyymi
Paavali korosti rakkauden merkitystä kohtuuttomasti. Tieto, usko ja kaikki muu on ilman rakkautta roskaa.
Mutta Paavalin Benjamin heimo oli saalistava susi. Susilaumassa on tarkka hierarkia ja käytöstavat. Ilman rakkautta muita susia kohtaan jäi nuolemaan näppejään.
Aadami luotiin ilman paria aluksi. Kun Paavali väittää että kaikki Aadamin usko ja tieto olisi ollut roskaa on se selvää liiottelua.
Tiedon avulla on tehty rokotteet jotka pelastaa yksin Suomessa joka vuosi kymmeniä tuhansia ihmisiä. Ei tieto ole turhaa vaan Paavalin julistus oli saalistavan suden läpitunkemaa. Eräs tuntemani arvostettu vanhin sanoi, että loppupelissä vain Peräilma on tärkeää. Näinhän totesi raamatussa myös jeesus Kolkattalla mooseksen pojanpojanpojanpojanpojanpojanpojalle .
- Anonyymi
Tämä sanotaan reppanoille joista ajatellaan
Ei naista saa jt normilla. Mutta maailmassa
Voi naiset tarjotta itseä tyttöystäväksi . Eli
Voi olla tosi erikoinen tilanne sisarta ei saa
Mutta maailmassa tarjolla naisia. !- Anonyymi
Veljeäkään ei saa. Mutta maailmassa on miehiä tarjolla.
- Anonyymi
Anonyymi-ap 2025-09-04 16:16:30
" Eräs vanhin sanoi, että ... Pääasia on, että keskittyy totuuteen "
Siellä valtakunnansalilla yksi iskulausesista on ollut "meillä on totuus"
Sitten kun vanhat vartiotornit on määrätty hävitettäviksi, niin onko edelleen toistettu usein tätä iskulausetta ? - Anonyymi
Ompa syvällistä opetusta! Jehovan todistajat varmaan osaisivat selittää Joh 8: 1-11 opetuksen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492378Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on532157Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2071676Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681630- 311614
- 181449
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok861394Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s81379Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81291Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191284