Milloin raamattu kirjoitettiin?

Anonyymi-ap

"Raamatun heprealaisissa kirjoituksissa on useita viittauksia ajankohtiin. Ne osoittavat, että ensimmäiset raamatunkirjat kirjoitettiin Mooseksen ja Joosuan päivinä noin 3 500 vuotta sitten. * 1000-luvulla eaa. Raamattua kirjoittivat muun muassa Samuel, Daavid ja Salomo, ja 800–400-luvuilla eaa. siihen liitettiin sen historialliset, runolliset ja profeetalliset kirjat."
https://www.jw.org/fi/kirjasto/lehdet/wp20110601/Milloin-Raamattu-kirjoitettiin/

Ovatko palstalaiset samaa mieltä raamatun kirjoitusten ajankohdista?

7

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jehovan todistajien järjestöllä on tosiaan mielikuvituksellisia käsityksiä Raamatun kirjojen syntyajankohdasta. Esimerkiksi Mooses olisi kirjoittanut Mooseksen kirjat erämaassa. Tai että Daniel olisi kirjoittanut Danielin kirjan Babyloniassa. Nämä voidaan kumota tieteen tuloksin mm. kielellisellä analyysillä, eikä asia edes ole mielipidekysymys vaan fakta. Todistajat ovat kuitenkin tietämättömiä tai denialisteja, joten heille oikea tieto ei merkitse mitään.

    • Anonyymi

      Milloin Jehovat keksittiin.

      • Anonyymi

        Hyvä keino tehdä rahaa on keksiä uskonto.


      • Anonyymi

        J.F.Rutherfod keksi Jehovan todistajat vajaat 100 v. sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        J.F.Rutherfod keksi Jehovan todistajat vajaat 100 v. sitten.

        Alussa ei tietenkään uskovia ollut montaa, nyttemmin rahankeräys on miljardiluokan bisnes.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alussa ei tietenkään uskovia ollut montaa, nyttemmin rahankeräys on miljardiluokan bisnes.

        Russellin kuoltua 1916 hänen johtamansa raamatuntutkijat joutuivat hajaannuksen tilaan. Vartiotorniseurassa puhkesi valtataistelu, jonka seurauksena osakkeenomistajat valitsivat Rutherfordin 6. tammikuuta 1917 Russellin seuraajaksi Vartiotorniseuran presidenttinä. Russell ei melkoisella varmuudella ollut kaavaillut Rutherfordia seuraajakseen; testamentissaan hän oli antanut tälle varajäsenyyden Seuran johtokunnassa. Rutherfordin valintaa seurasi raamatuntutkijoiden liikkeen hajaantuminen; valintaan tyytymättömät perustivat omia ryhmittymiä. Rutherford puolestaan korvasi johtokunnasta eronneet jäsenet omilla kannattajillaan, mikä takasi Vartiotorniseuran taloudellisen johdon keskittymisen hänen omiin käsiinsä.
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Joseph_Franklin_Rutherford

        Rutherford vietti yleensä talvet San Diegossa, Kaliforniassa. Siellä hänen käytössään oli talo, jolle oli annettu nimi Beth Sarim eli Ruhtinaiden talo. Rutherford antoi talon olemassaololle myös teologisen selityksen. Hän selitti Vanhan testamentin aikojen "vanhojen arvokkaiden" eli patriarkkojen, profeettojen ja vanhurskaiden israelilaisten nousevan kuolleista jo ennen Harmageddonia. Beth Sarim oli hänen mukaansa valittu patriarkkojen ja kuningas Daavidin asunnoksi, kun he nousisivat kuolleista. Rutherfordin kuoleman jälkeen talo myytiin vähin äänin 1948.
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Joseph_Franklin_Rutherford


    • raamatun kirjoitti Kutvosen Ykä Tyrnävän palokunnan talon vintillä 1914. Hän kirjoitti sen yhdeltä istumalta. Laski toki välillä Peräilmaa ja pisti tuulensuojaan hernevellijä ja paloviinaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3056
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2405
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1946
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1480
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1375
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      902
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      897
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe