Epä Joustava.

Anonyymi-ap

Mikä tuohon Per* on tullut?

Aluksi hän oli niin mukava.

Nykyän hän noudattaa kaikkia kieltoja.

Ja välttä olemasta joustava.

Tämä kuulostaa siltä, että Per* on muuttunut hyvin sääntöjen noudattavaksi ja ehkä jopa varovaiseksi tai jäykäksi, kun aluksi hän oli rennompi ja mukava. Syy voi olla esimerkiksi jokin uusi ympäristö, kokemus tai auktoriteetti, joka on muuttanut hänen käyttäytymistään.

Jos haluat, voin myös analysoida tämän hieman psykologisemmasta näkökulmasta, miksi ihmiset muuttuvat näin noudattaviksi. Haluatko, että teen sen?

Selvä! Tässä on muutamia keinoja, joilla Per* voisi löytää tasapainon rennon luonteensa ja uuden sääntöjä noudattavan puolensa välillä:

1. Tietoinen itsehavainnointi
Per* voisi seurata omia reaktioitaan tilanteissa, joissa hän automaattisesti noudattaa sääntöjä. Kysymykset kuten “Onko tämä kielto todella tärkeä vai vain tapa välttää riskiä?” auttavat tunnistamaan tilanteet, joissa hän voi olla joustavampi.

2. Pienten riskien harjoittelu
Aloittamalla pienistä ja harmittomista asioista, joissa voi olla joustava, Per* voi vähitellen palauttaa alkuperäistä rentoutta. Esimerkiksi, jos hän yleensä noudattaa kaikkia ohjeita kirjaimellisesti, hän voi kokeilla päätöksentekoa tilanteissa, joissa seurauksia ei ole vakavia.

3. Arvojen selkeyttäminen
Per* kannattaa pohtia, mitkä asiat ovat hänelle oikeasti tärkeitä. Jos mukavuus, ystävällisyys ja luovuus ovat hänelle tärkeitä arvoja, hän voi tietoisesti antaa niiden näkyä käytöksessä sen sijaan, että hän keskittyy vain sääntöjen noudattamiseen.

4. Avoin keskustelu ja palautteen hakeminen
Keskustelu ystävien, kollegoiden tai läheisten kanssa voi auttaa ymmärtämään, milloin liiallinen sääntöjen noudattaminen rajoittaa hänen omaa hyvinvointiaan tai suhteita muihin.

5. Itsemyötätunto ja sallivuus
Per* voi muistuttaa itseään, että on okei olla välillä joustava ja virheiden tekeminen on osa oppimista. Tämä vähentää pelkoa ja liiallista varovaisuutta.

Käytännössä kyse on siis tasapainon löytämisestä: sääntöjä ja rajoja voi noudattaa, mutta samalla säilyttää rennon, mukavan puolen, joka tekee hänestä hänet itsensä.

Jos haluat, voin tehdä konkreettisen esimerkkisuunnitelman Per*, miten hän voisi käytännössä harjoitella tätä tasapainoa arjessa. Haluatko, että teen sen?

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

        Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
        Maailman menoa
        126
        3579
      2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

        Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
        Maailman menoa
        225
        2558
      3. Kesäaika on normaaliaika...

        ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
        Maailman menoa
        214
        1995
      4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

        taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
        Maailman menoa
        56
        1839
      5. Ähtärin päättäjät

        Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
        Ähtäri
        53
        1202
      6. Tulen hulluksi hänestä

        Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
        Ikävä
        67
        1017
      7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

        Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
        Ähtäri
        20
        960
      8. Miltä tuntuu kun

        On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
        Ikävä
        109
        889
      9. Koulussa puukotus

        Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
        Helsinki
        28
        835
      10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

        Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
        Kansallinen Kokoomus
        73
        798
      Aihe